Тема № 1 Теоретичні основи бухгалтерського обліку в бюджетних установах.
Тема № 2 Організація бухгалтерського обліку в бюджетних установах.
Поняття про бюджетні установи і правові засади їх діяльності.
Значення бухгалтерського обліку у бюджетних установах та його завдання.
Особливості організації бухгалтерського обліку у бюджетних установах.
План рахунків бухгалтерського обліку і Баланс бюджетної установи.
Форми ведення бухгалтерського обліку у бюджетних установах.
Поняття про бюджетні установи та правові засади їх діяльності.
Бюджетна установа – це орган, відповідний статус якої визначено Конституцією України, а також установа, створена у встановленому порядку органами державної влади або місцевого самоврядування, які повністю утримуються за рахунок державного чи місяцевого бюджету.
Бюджет, відповідно до ст. 2 Бюджетного кодексу України – це план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду.
Бюджетним кодексом України регулюються відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання,бюджетів та розгляду звітів по їх виконанню, а також контролю за виконанням Державного бюджету України та місцевих бюджетів, Бюджетні відносини регулюють також Закон України про Державний бюджет України, нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання бюджетного Кодексу та інших законів України; нормативно-правові акти центральних органів виконавчої влади, прийняті на підставі і на виконання бюджетного Кодексу, інших законів України та нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України; рішення органів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, прийняті відповідно до бюджетного кодексу.
Для бюджетних установ основним фінансовим документом є кошторис доходів і видатків, який підтверджує повноваження на отримання доходів та здійснення видатків, визначає обсяг та напрями коштів для виконання відповідних функцій.
Діяльність бюджетних установ досить різноманітна за функціональними ознаками:
Ø установи, які виконують законодавчі функції, функції управління, охорони, контролю – установи законодавчої та виконавчої влади; міністерства, відомства, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування, установи і організації, що фінансуються з бюджетів усіх рівнів (фінансові органи, органи казначейства, податкова інспекція, митна служба, армія, органи міліції, судові органи, органи прокуратури);
Ø установи соціально-культурного комплексу – заклади освіти всіх рівнів, медичні заклади, дитячі виховні заклади, установи культури, бібліотеки, наукові організації;
Ø соціальні фонди та служби, а також інші бюджетні установи.
Бюджетні установи не займаються комерційною діяльністю і належать до неприбуткових організацій. Вони повинні здійснювати реєстрацію у Реєстрі неприбуткових організацій, який представляє собою автоматизовану систему збирання, накопичення і оброблення даних про неприбуткові організації та установи, відповідно до ст. 157.1 Податкового кодексу України.
Бюджетні установи здійснюють свою діяльність на підставі Положення (Статуту), що затверджується уповноваженим органом (як правило, органом, який прийняв рішення про їх створення) та визначаються юридичною особою з дня державної реєстрації Положення (Статуту). Як юридичні особи вони реєструються в органах виконавчої влади, відповідно до ст. 180 Податкового кодексу України.
Рішення про ліквідацію бюджетних установ приймають тільки органи державної влади і місцевого самоврядування, тобто органи, які відповідно до ст. 38 Цивільного Кодексу України мають право створювати бюджетні установи.