Охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних, лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності. За характером і часом проведення інструктажі поділяються на:
-вступний;
-первинний;
-повторний;
-внеплановий;
Вступний інструктаж проводиться з усіма працівниками, які приймаються на постійну або тимчасову роботу, незалежно від їх освіти, стажу роботи та посади. З працівниками інших організацій, які прибули на підприємство і беруть безпосередню участь у виробничому процесі або виконують інші роботи на підприємстві з учнями і студентами прибувшими для проходження трудового або професійного навчання з екскурсантами. Вступний інструктаж проводиться спеціалістами служби ОМ або іншими фахівцями, на яких покладено ці обов'язки, які пройшли навчання і перевірку знань відповідно до нормативних актів. Вступний інструктаж проводиться в кабінеті ОМ або інших спеціально обладнаних приміщеннях за програмою і тривалістю, затвердженої керівником організації. Запис про проведення інструктажу робиться в журналі реєстрації вступного інструктажу, наказі про прийняття на роботу або картці обліку особового складу.
Первинний інструктаж проводиться до початку роботи безпосередньо на робочому місці з працівником:
- до новоприйнятого постійно чи тимчасово на роботу;
- який переводиться з одного структурного підрозділу в інший;
- який буде виконувати нову для нього роботу;
- відрядженим працівникам інших підприємств, які братимуть участь у виробничому процесі;
- з учнями та студентами перед початком трудового або виробничого навчання;
- перед виконанням кожного завдання, пов'язаного з використанням машин, механізмів. Первинний інструктаж може проводиться індивідуально або з групою осіб однієї спеціальності за діючими на підприємстві інструкціями з ОМ у відповідності з виконуваними роботами.
Повторний інструктаж проводиться на робочому місці індивідуально з кожним працівником або групою робітників, які виконують однотипні роботи за обсягом і змістом переліку питань первинного інструктажу. Він проводиться в терміни певними нормативними документами, які діють в галузі з урахуванням конкретних умов праці. Але не рідше на роботах з підвищеною небезпекою 1 раз в 3 місяці, для решти робіт 1 раз в 6 місяців.
Позаплановий інструктаж проводиться на робочому місці або в кабінеті ОМ у випадках:
- при введенні в дію нових нормативних актів по ВІД або внесенні додаткових змін до них;
- при заміні технологічного процесу, обладнання, вхідної сировини або інших факторів, які впливають на стан ОМ;
- при порушенні працівниками вимог нормативних актів з ОМ, які привели до травм, аварій;
- при перерві в роботі виконавцем робіт більш ніж на 30 календарних днів для роботи з підвищеною небезпекою для інших більш 60 днів.
Позаплановий може проводитися індивідуально або з групами осіб однієї спеціальності, обсяг і зміст визначається в кожному конкретному випадку, в залежності від причин і обставин, які викликали необхідність його провидіння
Цільовий інструктаж проводиться з працівниками при ліквідації аварій або стихійних лих при проведенні робіт, які відповідно до законодавства оформлюються наказом або розпорядженням. Інструктаж проводиться індивідуально або з групою осіб однієї спеціальності. Обсяг і зміст визначається в залежності від виду роботи, які будуть виконуватися. Всі зазначені види інструктажів проводить безпосередній керівник робіт із записом у журнал проведення інструктажів (крім вступного).