1
:
:
1. :
1.1. ;
1.2. ;
1.3. ;
1.4. ;
1.5. ;
1.6. ;
1.7. ;
1.8. .
2. ;
3. ;
4. :
4.1. : ;
4.2. : 60*36.;
4.3. : ;
4.4. : 0,65.
4.5. . .
1. | F=A*B=80*56=4480 A=+20=60+20=80 B=B+20=36+20=56 | 2 | |
2. | h=0.2 F=F V=F*h=4480*0.2=896 | 3 | |
3. | V=H/4 * (BH+B)(LH+L) V=1.65/4 (38.6+41.9)(61.8+65.1)= =4086.2 1) : BH=B+x+y+(2*0.2)=3+1.2+1.2=38.6 2) : LH=L+x+y+(2*0.2)= =60+0.7+0.7+ 0.4=61.8 3) : l=m*h=1*1.65=1 B=38.6+(2*1.65)=41.9 L=LH+2l=61.8+(2*1.65)=65.1 | 3 | 4086.2 |
4. | 1) : 3% . V...=V*0.03= 122.59 2) 4 % . V..=V*0.04=163.45 | 3 | 122.59 163.45 |
5. | P=2B+2L=2*41.9+2*65.1=214 K=1.05 V.=∑F*P*K=2.62*214*1.05=588.7 ∑F=F1+F2+F3= =0.06+0.2+1+1.36=2.62 F1=0.2*0.3=0.06 F2=(0.2+a)*h2=(0.2+0.45)*0.3=0.2 F3=(0.2+a+c)*h3=(0.2+0.45+0.3)* *1.05=1 F4=l*H/2=1.65*1.65/2=1.36 | 3 | 588.7 |
6. | V= V.=588.7 | 3 | 588.7 |
7. | V= V.=588.7 | 3 | 588.7 |
8. | V= V- V.=4086.2-588.7=3497.5 | 3 | 3497.2 |
9. | V=F*P=8.3*214=1776.2 : b=c+(2*0.2)=3+(2*0.2)=3.4 F=(b+mH)*H=(3.4+1*1.65)*1.65==8.3 | 3 | 1776.2 |
10. | V.=V-[∑V+∑V.]= 1138.9-[(1.6*22+3.8*6+1.6*8)-(0.6*30)]=1050.1 | 3 | 1050.1 |
11. | V=V.=1050.1 | 3 | 1050.1 |
12. | V=V.=1050.1 | 3 | 1050.1 |
13. | V=V-V.=1138.9-1050.1=88.8 | 3 | 88.8 |
|
|
1) . , , . 171.1 170.
:
4123 .
1140 .
55
995 .
2) . , , .. ( 2- ). , - . 651.
:
0.65 3.
5.5 .
7.8 .
7.1 .
4.5 .
7.1 .
3) . 30 . 4505.
:
2 20.
200 .
6.3 .
27 .