У it
і: Підручник. — К.: КНЕУ. 2002. — 376 с.
пракпік і
ISBN 966-574-307-4
..««линям міжнародних стандартів і вітчизняної статистичної ^в^нІ^^ин». вибачення, класифікації та „оказни- a""°a|,([l1i,v соціялших процесів у суспільстві.
Ш я «..іальиоі спшюики... сучасному етап,, методи „іри-мЛ «їїКфоріїмі' про соціальне життя сусінльпиа, статистичп, характерис-я» w Х«якості И способу жита населення.
іиіііііічєниіІ для спдеіітів економічних вузів, шо вивчають курс соціальної ста-тястимі працівників сга'пістичних органів та інших організацій, які причетні ло ана-Ь соціальних процесів і вивчення рівня життя населення.
ББК 65.051
Навчальне видання
УДОТОВА Людмила Федосіївна
Підручник
Редактор Л. Бондаренко
Художник обкладинки Т. Зябящева
Технічний редактор Т. Піхота
Коректор /. Савяук
Верстка О Іването
Підписано до друку 12.12.2001. Формат 60x84/16. Иамірофсеї. № І.
Гарнітуре Тип Тайме. Друк офсетний. Умов. друк, арк 21.85. п фаріїовілб. 22,29. Обл.-вид. арк. 27,03. Наклад 2000 прим Зам. № 1 -344.
Видавнннгво КИПУ
03680. м. Київ, проспешПеремоіи, 54/1
Свідоцтво про реєстрацію №235 від 07.11.2000
Тс.ч./факс: (044)458-00-66; 446-64-58
P-niail: publishfS!kneu.kiev ua ВА?!„іВДНК». hvn в»,, овуїіясаька.,17-21
© Л. Ф. Удотова, 2002 ф || © КНЕУ, 2002
Я/ГПХ
Справжнім баёМНсШом ираШі є ft Mo- род. Mettle)розвитку Нгі.іЯгаєу сЧНтір&ті для людей умов, за яки\ їкнє жишія Гп пд б довгим, здорбвш і наповненим твор чістю. tt)o просту, але важливу істиі" занадто часто забувають у іОпиШі з<і матеріальними і фінансовими благами.
З доповіді про розвиток людно" ООН, I'M" і
адикальпі зміни суспільно-політичного та економічного життя України, зумовлені становленням державної незалежності, переходом до ринкової економіки, розвитком основ демократії, процесами інтеграції у світове співтовариство та іншими перетвореннями, викликали потребу комплексної перебудови всієї системи статик тики. Ця перебудова почалася в 1993 році з прийняв тям постанови Кабінету Міністрів України № 326 «Про концепцію побудови національної статистики» та Державної програми переходу на міжнародну систему обліку і статистики, і має завершитися в основному до 2002 року.
Найбільш складні та невідкладні завдання в цей період постали перед соціальною статистикою* яка виявляє та аналізує тенденції розвитку соціальних процесів у суспільстві, вивчає умови, а також рівень і спосіб життя різних соціальних груп населення.
Вирішуючи зазначені завдання, державні органи статистики, наукові організації, вузи проводять велику роботу з розробки та вдосконалення методології соціальної статистики, її практичної апробації та впровадження у практику статистичних спостережень. Розроблено і впроваджується у практику модельний набір соціальних індикаторів рівня життя населення, які характеризують основні аспекти соціального розвитку суспільства; розгорнуто роботу з удосконалення методологічного забезпечення й інструментарію соціально-чемо-
hoi
• „„.твань населення з використанням { обстежень ' °5 ються й упроваджуються у прак- юго досвіду, r OJF" ^асифікації та класифікатори. По-thkv роботи нові статистич ^ аналізу диференціації насе-чали широко застосовува™ ання) та інтегральні показники лення за рівнем *ох°**}.селетя, які дають змогу робити між-оцінювання Ршня ^'"Т*; порівняння. Регулярно проводяться........; ' міжрепональні одарств j3 питань економіч-
ЄННЯ ДОМаШп'Л IV", С /-• -~» іллл
селения зайнятості і безробіття. З 1999 року вибіркове обстеження умов життя домогосподарств, нових принципах формування вибірки і проведення оістежелнГнова програма обстеження дозволяє діставати не лише всі показники, потрібні для обстеження сімейних бюджетів, а й іншу актуальну інформацію про умови життя і здоров'я
населення.
Істотні зміни методології соціальної статистики, у тому числі концептуального характеру, і використання нових для вітчизняної статистики соціальних показників зумовили необхідність внесення змін у підготовку спеціалістів, які вивчають соціальні аспекти життя суспільства, а отже, і створили потребу в забезпеченні цієї підготовки відповідною навчальною літературою. Ця проблема особливо актуальна для України, оскільки нині практично немає навчальної літератури із соціальної статистики, що була б видана державною мовою.
У пропонованому підручнику викладено основні положення сучасної соціальної статистики — одного з важливих розділів статистичної науки і видів діяльності органів державної статистики яю забезпечують систему державного управління та громадськість шлоомат™ Про соціальний розвиток і соціальні процеси в
соціальної статистики та ™ Розглядаються питання організації Формування вибіркових S" соціальних показників, методи населення як основних ДжепілЄИ ДЛЯ пРовеДе"н* обстежень иьне життя суспільства статистичної інформації про соці-
««полива увага приділястТс"""' waTMCTHKH ] їх характеристи-1 Домашніх господарств «і/ ХДрактеРис™кам населення, сі-Р В ЯК об єкт'в соціальної статистики.
Викладається концепція соціальної стратифікації, яку покладено л? ВИВЧЄННЯ С°ЦІалЬН0Ї стРУ^УРи суспільства^" Т
У частині III «Умови життя і соціальне обслуговування населення» розглядаються показники статистики навколишнього середовища, розміщення і житлових умов населення, зайнятості й умов пращ, забезпечення безпеки і дотримання прав людини Подаються характеристики таких систем соціального обслуговування населення, як система освіти, охорони здоров'я і соціального захисту, викладаються методи оцінювання рівня освіти і здоров'я населення.
У частині IV «Статистика рівня життя населення» розглядаються проблеми і методи статистичного вивчення доходів населення та їх розподілу в суспільстві, споживання населенням матеріальних блаМ послуг, процесів диференціації населення за рівнем матеріального забезпечення, а також вивчення поширеності і характеристик бідності. Викладаються методи відшукання інтегральних оцінок рівня людського розвитку.
У частині V «Якість і спосіб життя населення» основна увага приділяється методам статистичного аналізу якісної інформації, що її здобувають у результаті соціологічних обстежень і опитувань суспільної думки про якість життя населення, а також аналізу способу життя всіх соціальних груп населення на основі вивчення бюджетів часу і його витрат на різні види діяльності. Розглядаються показники статистики політичного і громадського життя.
Підручник підготовлений з урахуванням того, що його читачі знайомі з основними положеннями теорії статистики.
Під час створення підручника використовувалися теоретичні і практичні розробки вітчизняної і зарубіжної соціальної статистики, окремі методологічні положення, які були опубліковані в наукових працях в Україні та за рубежем...
Автор пропонуючи цей підручник широкому колу фахівців у сфері соціальної статистики, розуміє, що йому не повною мірою вдалося глибоко висвітлити всі сторони й проблеми соціальної статистики, і буде вдячний за відгуки та зауваження.
вають ній
U. СОЦІАЛЬНА СТАТИСТИКА ТА її ПРЕДМЕТ
Кожна людина і суспільство в цілому постійно перебу-*,,., водночас у трьох сферах: економічній, соціальній і духов-шй Ці сфери нерозривно пов'язані між собою, безперервно взаємодіють і доповнюють одна одну. У кожній з них відбуваються певні процеси та явища, які можуть бути кількісно виміряні і якісно оцінені.
Кількісні характеристики масових процесів і явищ, притаманних економічній сфері, вивчає, узагальнює й аналізує економічна статистика. Вона використовує з цією метою відповідні методологічні положення та статистичні методи.
Аналогічні завдання в соціальній і духовній сферах має соціальна статистика.
Соціальне життя суспільства являє собою сукупність процесів, кожний з яких породжується численними соціальними явищами, їх перебігом у часі і просторі. Соціальні явища — це не що інше, nt^uKpeTH1 ВИЯВИ взаєм°Д" окремих осіб, суспільних груп і со-Гпо™ 1НСТИТутш' спРям°вані на задоволення певних інтересів
соціальне життя в цілому ха-
ний момент часу зазна^енТГИМИ-ВИЯВамИ' а й кількісно. У кож-наслідки можна ^ькісНовВЩа " ПР°ЦЄСИ' а також їх ^Успільні Реність. знайти їх cS ВШначити: виміряти їх рівні та пошита перспективи подаГшоНгоШЄННЯ' ВИЯВИТИ взаємовпливи, оціни-т' Результатів таких 72\2 Р°ЗВИТКУ' Н* підставі всієї сукупнос-ристики couiMbHoro житт?'!?"1' М°ЖНа дістати кількісні характе-'х розвитку. ЖИТТЯ' виявивши закономірності й тенденції
Соціальна статистика — це суспільна птм манними їй методами вивчає ГакГоГр^ ального життя суспільства та соціальних процегів ?Z ваються в ньому, виявляє кількісні характеристик ваних законом.рностей в нерозривному зв'^Т визначенню, установлює наявність і щільніть відпоєних взаємозв'язків, моделює соціальні процеси, а також оцінює можливі перспективи їх розвитку за певних умов.
Суспільство є об'єктом вивчення всіх суспільних наук але кожна з них зосереджується на пізнанні цілком певних аспектів його функціонування. Свій предмет пізнання має і соціальна статистика. Предметом пізнання соціальної статистики є кількісний бік масових явищ і процесів соціального життя суспільства в нерозривному зв'язку з їх якісною визначеністю.
^ Соціальна статистика разом із теорією статистики, економічною статистикою та статистикою населення утворюють соціально-економічну статистику, або просто статистику, яка вивчає всі суспільні явища й процеси. Усі ці галузі статистики доволі тісно пов'язані між собою завдяки не лише спільному об'єкту дослідження, яким є суспільство в усьому розмаїтті його форм і виявів, а й взаємозумовленості економічних, соціальних і демографічних процесів. Саме тому потрібний комплексний підхід до вивчення життя суспільства. Принципова різниця між зазначеними галузями статистики полягає в тому, що кожна з них має свій предмет дослідження.
Соціальна статистика досліджує всі аспекти соціального життя суспільства, приділяючи головну увагу тим із них, які на даному етапі суспільного розвитку становлять найгостріший соціальний інтерес і стосовно яких потрібна відповідна соціальна політика.
Уявлення про те, яка статистична інформація може знадобитися для вивчення соціального життя й дослідження змін, що безупинно в ньому відбуваються, дає стислий огляд розвитку суспільства з давніх часів до наших днів1. Еволюція суспільства починалася в натуральних умовах та незабрудненому ^Pf™"™ ли його члени мали багато вільного часу. Проте.
блага, і неминуче завдали певної шкоди
-Г^ д„,: До
Технічна доповідь
.-Нью-Йорк-ООН, 1975.
вищу
Йпема сутність якої полягає в
т «полилася відома пр№- ' якомога більше мате-V- TaK-3TS прагненням ОДержат. ^ та непо оу
г зберігши час на Д°3 екоНоміки дедал! більше
' - ост>-повИМР~ сім необхідним для життя, що абезпечувати ^enwm та ЙОГо густоти по
)В„ло зростай.» чиг^ь^дичних знань і розвиток системи ій території. Пробел ю середнь01 тр„вал0СТ1 жит.
охорони здоров я спРви^0В3|й1ЛСТрукТурі населення. Розвиток осві-„. аРотже. і зм'"ам^иК°Ве!нИнюРінтелектуального та культурного тай науки сприяє ПІ^^ЮЧИСЬ д0 відпливу значної його час-рівня населення, спричиню ана СИСТема суспільного ви-
ти„„ зі сфери виробництв.Фзнодить рівності в розподілі
Р°бннцтВ^0Пдо економічної диференціацп населення: загальна доходів, тобто до екон окремих прошарків населен-
Ї^^Ж^ЗІЇЇЇу напруженість у суспільстві. Не-оТвнкть економічна посилюється соціальною нерівністю, яка зумовлюється ^однаковістю індивідуальних здібностей людей, несприятливими сімейними обставинами. Для пом якшення проблем до яких призводить економічна та соціальна нерівність, у суспільстві створюються служби соціального захисту населення. А проте, нерівність неминуче зберігається, породжуючи гноблення, дискримінацію, безробіття та злочинність. Ця схема розвитку суспільства дає в цілому уявлення про те, яка статистична інформація потрібна для характеристики соціального життя.
Насамперед, необхідна інформація про чисельність і структуру населення та зміни цих показників. Така інформація становить основу соціальної статистики, оскільки окремі люди та різні їх групи є безпосередніми учасниками всіх соціальних процесів. Більшість людей живе в сім'ях, які утворюють домашні господарства. Сім'ї різняться за типами, розмірами, складом, етнічним походженням, віросповіданням, соціальним станом, рівнем доходів та добробуту і т. ін.; більшість перелічених ознак застосовується и для класифікації домогосподарств. Соціальний устрій су-юють соГя СТушнь.шДкРи™сті соціальних класів і груп зумов-ГсТ.^'!Л^У.М001льшсть населення. Знати кількісні характе-
вироблення соціа-
Г/
ДУЖЄ
альним
Визначасться не лише його соці- РОЮ населен«я, сімей і до- на які впливає безліч різ-
уїОєм^ельн!стю лише його соці
могосподар1^ але й УмоВам;?УКТУРОЮ населен«я, сімей і до-умовами життя, і
номанітних чинників. Одним;■» и,й
житлових умов населення що характ1пм^1ШИХ Є забезпеч«нн«ками, як наявність та стан ж^01яхаРактеРизУються такими показни-трій. Не менш істотнимТх?™™Т мюцезнахо^ння й благоус-можливості, забезпечувані КлТс?воКМИ УМ°В ЖИ"Я "аСЄЛЄННЯ
безпечного середовища проживання. До важливих"hhZ? 2. стотно впливають на умови та спосіб життя людей, належать таГ _ а) змінювана структура розподілу часу, що або збільшуєХь-кість вільного часу, наявного в розпорядженні членів сім'ї або зменшує його; '
б) існування в суспільстві доступних засобів для раціонального використання вільного часу;
в) реальні можливості населення щодо витрачання певної частини власних коштів на організацію дозвілля.
Усю зазначену інформацію, що характеризує різноманітні аспекти соціального життя, можна поділити на кілька груп:
• інформація про кількісні та якісні характеристики об'єктів соціальної статистики;
• інформація про соціально-політичний лад суспільства і суспільно-політичне життя;
• інформація про умови життя населення;
• інформація про рівень життя населення в цілому і окремих його соціальних груп;
• інформація про спосіб і якість життя населення;
» інформація про джерела одержання коштів і про витрати суспільства на соціальну сферу.
Структурну схему соціальної статистики зображено на рис. 1.1.
Зі щойно сказаного випливає, що для відшукання всебічної характеристики соціальної системи в цілому та окремих її частин потрібна найрізноманітніша статистична інформація про окремих осіб та групи населення (сім'ї, домогосподарства, трудові колективи, партії, громадські організації, сукупність мешканців певного регіону або країни в цілому). Відтворити повну картину соц аїльного життя суспільства можна, лише простеживши оцінивши зв'язки як у межах кожного окремого виду інформаш • ^к • n^ цими видами. Скажімо, коли йдеться про ан^ІЗ"™1 вки спеціалістів із вищою освітою, не достатньо здоо
Соціальна статистика
Склад і характеристика суспільства
Умови життя населення
Чисельність і динаміка населення
Pound;
II
Соціальио-політичний
лад суспільства
Й о
О с
И
Середовище проживання
Соціальне обслуговування
о 2 м о.
Го
О о
Сп
|7
О.
S с
О о
II
Рівень життя населения
Доходи населення
Якість і спосіб життя населення
Потреби та споживання благ і послуг
Рис. 1.1. Структурна схема соціальної статистик..
Розвиток людини
ІЛЛЯ | ЬКОІ | ||
в | о | ||
in О | э | ||
S | |||
часу и | аселень | ика гро думки | |
о | |||
ати | |||
о | S- | ||
tS |
Із
Суспільство не є одноріднім за своєю природою, тому соціальна статистика має давати характеристику не тільки суспільства в цілому, а й вивчати становище та поводження різних груп населення, які йому належать.
Соціальна статистика охоплює визначення джерел статистичної інформації, потрібної для розв'язування тієї чи іншої проблеми, збір даних, їх обробку, аналіз та інтерпретацію результатів. Соціальна статистика ґрунтується на матеріалах переписів населення, даних державної статистичної звітності, а також на інформації, здобутій у результаті спеціальних вибіркових обстежень, що їх організують і проводять органи статистики.
Соціальна статистика для вивчення соціального життя суспільства застосовує як кількісні, так і некількісні дані. Вихідні дані визначають специфіку методів соціальної статистики. *
У ній поряд із традиційними статистичними методами вивчення рядів розподілу, виявлення й оцінювання зв'язків між різноманітними соціальними явищами, широко застосовуються методи аналізу некількісних змінних, непараметричних тестів, що не є чутливими до обсягу даних і характеру розподілу.
Соціальна статистика в Україні має непросту історію. її виникнення можна віднести до першої половини XVIII століття., коли на доволі високому рівні було проведено переписи робітників фабрик та мануфактур. На їх підставі було зібрано інформацію про походження, вік, виконувану роботу, форму й розмір заробітної плати, а також про родинний стан зазначених робітників. Уперше такий перепис було здійснено разом із загальною (першою) ревізією населення (1718—1727), але пізніше (1732, 1736 і 1741) було проведено спеціальні переписи робітників. Недоліком цих переписів було те, що їх матеріали використовувалися, здебільшого, з оперативною метою, а це потребувало лише найпростішого узагальнення та аналізу.
У другій половині XVIII століття виник новий тип статистичних робіт, метою яких було зібрати статистичні дані про соціально-економічного становище суспільства. Протягом 1765—1767 років було проведено «генеральний опис» Малоросії, матеріали якого давали розгорнуту характеристику не лише економічного становища, а й соціального життя України. Незважаючи на певну цінність, матеріали обліково-статистичних праць того періоду являли приклад описової статистики й характеризували соціальне життя не в комплексі, а фрагментарно.
Становлення соціальної статистики як науки почалося у другій половині XIX сторіччя в загальній системі державності. Знач-
^ половині
і XIX
українські вчені та спеціалісти. Кг -{А в Пешехонов у дру.
їш^2в обстеження бюджеті Р^ РСький статистик Ф.А. Щер. «Селянські бюджети, залежність і «Селянськ, бюджети» заклав
у статистичній практиці описав наяв- у іпацтва. Особливо велике
основи бюджетної статистики. ц. «Статистичний опис
Д Я. ^вс^й"£ ій иці описав
Київської іпац
НІСТЬ ^S^^^cnr"^™* мала праця Д. П. Жу-значення ^ Р°^ла і про вжиток статистичних відомостей», де равського «Про джерга, пр ка необхідна для «вивчення
ТГГстосуегься людини» і намітив програму розвитку со-oi статистики за найважливішими розд.лами: соціальна сТуур населення і його заняття; вивчення народного побуту, житлових умов і харчування населення; статистика театрів, клубів і народних розваг; статистика злиденності, бідності, сирітства; статистика самогубств та ін.
Ю. Е. Янсон (1835—1893) у своїх працях приділяв велику увагу соціальним характеристикам населення в поєднанні з характеристиками осель; моральній статистиці.
Статистику здоров'я розвивали М. В. Беляев, О. С. Берене-вич, К. С. Веселовський, К. Г. Воблий. Вагомий внесок у розвиток соціальної статистики зробили також М. В. Птуха (1894— 1967), Ю. А. Корчак-Чепурківский (1896—1967), А. П. Хо-менко (1891—1939), Ю. Бузек (1873—1936), В. Ф. Бурлин (1909—1995) та ін.
Розвиток соціальної статистики у нашій країні було фактично припинено в ЗО—50-х роках XX сторіччя. Соціальна статистика в цей період потерпала так само, як і все суспільство. Протягом цих десятиліть було знищено мільйони людей, ідей, матеріальних цінностей, навичок і умінь. Замість соціально-економічних вимі-ГРИКЛаЇІ Діяльності в зазначений пері- ШДГаНЯЛИ Під потР!бний результат. Соціаль- Т"" ВИ^ЧИЛИ 3 °рПШІВ Дивної статистики, * [ відомствам. Усе це пРи- були втрачені нави-
^izzZeiT h^m^l сталося
що призвело до зниження пі* Б1Д1рвано В'Д TeoPi'' статисти-товки не лише статисти!" Р-НЯ наУкови^ праць і рівня підго-истиків, а и усіх економістів. З 60-х років
почалося відродження сої'
Об
форм? змін
рівня життя населення, що
фляцією, появою офіційного ^^^aSSSo го життя суспільства постала потреба удосконалюй міологію та практику розробки цілої низки нових для нашої соТальної статистики показників, яких вона раніше не застосовувала Швидкий вихід України на міжнародну арену та вступ її до різних міжнародних організацій висунули перед соціальною статистикою ще одне завдання, яке полягає ось у чому. Для забезпечення міжнародного порівняння різноманітних аспектів соціального життя статистичні показники, що розраховуються в Україні, мають бути порівнянними з аналогічними показниками інших країн світу, а отже, методика їх відшукання має відповідати світовим стандартам. Зіставляючи соціальну інформацію, здобуту в Україні, з аналогічною інформацією на міжнародному рівні, можна оцінити фактичний рівень життя населення країни на загальному тлі світового розвитку.
Статистична інформація про соціальне життя суспільства, що її надає соціальна статистика, становить інтерес для широкого кола користувачів. Населення дістає об'єктивну інформацію про стан суспільства і процеси, які в ньому відбуваються, про рівень життя різних соціальних груп та роль цих груп у суспільстві; про стан і розвиток соціальної сфери, яка безпосередньо обслуговує населення і домогосподарства, і про багато іншого. Соціальна статистика має відбивати всі сторони життя населення, оскільки лише повна й об'єктивна інформація про всю сукупність соціальних процесів, що відбуваються в суспільстві, дає змогу активно впливати на соціальне життя., ілкі,ім- й мр
Науковці та спеціалісти, використовуючи інформащк,»<ме дологію соціальної статистики, виконують нау^^" і "'Л^^
мето
д
боти з проблем аналізу розвитку СУ^^^
яких є своєчасне виявлення негат"^нГжиттГлюдей"а усклад-
яких може призвести до зниження, р вн ™ льшстатис-тиказа
нити соціальну обстановку в ^^„'^ї1 дозволяє на під-
допомогою моделювання соціальних процес
Я,И*,И««-*"Я1Ч1<"Я*""ІЛ<
суспільства на перспективу необхідні й органам державного " Дані соціальної ста •'"безпечуВати безпеку и гідний рівень управління, які покликш ати структуру робочих місць,
життя населення; розвивати и ^.^нювати соціальні програми для оплату праці; розробляти ^ ^те -й населення. Розробка та ре-соціального захисту певні. едбачають наявність своєчасної, алізашя соціальних прр^^^. інформації. Таку інформацію ГняшіКнГможугь надати, здебільшого, органи державної статистик що мають у своєму розпорядженні кваліфіковані кадри, f' об дн> ^тодологію збору, обробки та аналізу інформації.
Соїїьне життя суспільства дуже багатогранне і являє собою скіадну систему безлічі соціальних процесів, які відбуваються одночасно, взаємно зумовлюються і постійно взаємодіють. Діставати статистичні показники, що характеризують одночасно всі грані соціального життя суспільства в цілому, доволі складно і не завжди вдається. Тому соціальна статистика у своїх дослідженнях широко застосовує прийом виокремлення із загальної системи окремих напрямків соціального розвитку суспільства. До таких найбільш значущих напрямків досліджень у соціальній статистиці належать:
а) соціальна структура населення та її динаміка;
б) умови та рівень життя населення і окремих соціальних груп;
в) здоров"я і безпека населення;
г) освіта і культура населення;
д) політичне і громадське життя суспільства;
є) суспільна думка про різні аспекти соціального життя і т. ін. Результати статистичних досліджень за цими та іншими напрямками із застосуванням спеціальних методів побудови інтегрованих показників дозволяють діставати узагальнену інформацію про соці-, тенденції та закономірності розвитку суспільства. ■а статистикаі поєднує в собі дві сфери, які нерозривно ност,. Як abeJ—*e?.yHaym та С(І'еРУ практичної діяль-
характеризує ті "і^ьства в і '«тва на
На CTa™C™Ka Р°3Робляє мето*оло- ЮЛЬКІСН0Ї • «кісної інформації про
^™"™1 Як сфер? практичні со,??І3 ста™стичної інформації, що Г ПР°ЦЄСИ Т3 со^іальне життя су-
L МЄТ' °ЦШИТИ Реальний стан СУСП'" ^ Розробку й
1.2. ОБ'ЄКТИ СОЦІАЛЬНОЇ СТАТИСТИКИ
тобто
ін-
видів послуг, духовних цінностей і інформації
Розрізняють індивідуальні та групові об'єкти першого типу Індивідуальні об'єкти - це окремі люди (індивіди). Як індивідуальні об єкти розглядають також усе населення (як сукупність індивідів), а також окремі його однорідні категорії (діти, молодь, жінки, пенсіонери, безробітні і т. ін.).
Колективні об'єкти — це групи осіб, котрі одночасно беруть участь у якомусь соціальному процесі. До таких об'єктів нале-сім'я, домогосподарство, трудовий колектив, житлово-
жать
будівельний кооператив, партія, громадська організація тощо.
Другий тип об'єктів становлять окремі особи, організації та інші структури, що утворюють соціальну сферу суспільства і надають населенню матеріальні блага й різноманітні послуги, а також організують соціальні процеси в суспільстві.
Соціальна сфера — це сукупність галузей економіки, які тією чи іншою мірою задіяні у процесі задоволення потреб людей, а їх працівники одержують відповідні доходи з коштів, виділених суспільством на ці потреби.
Діяльність об'єктів другого типу визначає умови життя людей, обсяг і якість наданих суспільству благ і послуг.
Об'єкти соціальної статистики мають істотні відмінності від об'єктів інших галузей статистики. Перша особливість — це множинність і розмаїття об'єктів досліджень. Друга особливість об'єктів соціальної статистики — швидке змінювання в часі.
Наприклад, в економічній статистиці об'єктами є вирооничі одиниці, які розташовані на певній території. змінюють» рідко та повільно. У соціальній статистиці, навпаки, оо єкти першого типу (споживачі) вельми мобільні й безперервно змивані При-
-^^«льи- статистика: «/ Под ред. „. РАН И. И. —. М.: Финансы и статистика, 1997. — С. і» -»•
■ "органі
„к і. регіон» ™ окремих ^ сім'я доволі часто змінюють свої економічні характеристики. Це створює певні зації статистичного спостереження за об «єрами ^ тистики і змінами в соціальному житті суспільства. Лише переписи населення, здійснювані приблизно раз на 10 років, дають змогу діставати порівняно повні відомості про населення, але и ці відомості не можуть повною мірою забезпечити потреби соціальної статистики в інформації про об'єкти її дослідження. 1 ому в соціальній статистиці для відшукання оперативної інформації з багатьох питань соціального життя широко вдаються до різного роду вибіркових обстежень. Найціннішими з них є обстеження умов життя домашніх господарств та економічної активності населення. У матеріалах таких вибіркових обстежень міститься докладна характеристика об'єктів обстежуваної сукупності, їх диференціація за складом, умовами життя, зайнятістю та рівнем споживання.
1.3. ЗАВДАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ СТАТИСТИКИ
Соціальна статистика покликана допомогти суспільству поглибити й конкретизувати знання про його соціальний лад і соціальні процеси, що відбуваються у ньому, а також виробити соціальну політику, яка полегшувала б життя населенню і допомагала йому вирішувати конкретні соціальні проблеми, які існують на даному конкретно-історичному етапі розвитку суспільства. Наявність тих чи інших соціальних проблем на різних етапах розвитку суспільства залежить від цілого ряду чинників. Основні з них такі:
* обсяг наявних ресурсів у суспільстві, які можуть бути спрямовані на задоволення потреб населення;
* ступінь розвитку різних видів потреб, рівень усвідомленості їх населенням і збалансованість потреб та можливостей їх задоволення;
» національні та культурні традиції, ступінь гуманізації відносин у суспільстві;
* ступінь диференціації умов і рівня життя різних груп і каатегорій населення країни;
* інтенсивність соціальної та територіальної мобільності населения і швидкість зміни умов життя, які визначають " вість адаптації населення до нових умов;
■»
в яких
блеми, потрюно враховувати конкретні історичні умови в яких перебуває суспільство в даний момент часу. Неможливо правильно оцінювати й інтерпретувати статистичні показники рівня та умов життя населення, не враховуючи зазначених чинників.
Усе розмаїття завдань, що їх вирішує соціальна статистика, можна звести до двох комплексних завдань:
1) спостереження за соціальними процесами, які відбуваються в суспільстві, з метою відшукання кількісних характеристик соціального життя, поглиблення знань про розвиток суспільства та створення необхідної бази даних для розробки соціальної політики;
2) моделювання соціальних процесів, оцінювання можливого їх розвитку в перспективі та аналіз впливу на ці процеси соціальної політики, яка реалізується в суспільстві; таке моделювання має на меті своєчасно підготувати об'єктивну інформацію для прийняття рішень щодо ^внесення до соціальної політики необхідних коректив.
Із цих комплексних завдань випливають докладніші завдання соціальної статистики, які можна поділити на завдання практичного і методологічного характеру.
До практичних завдань соціальної статистики належать:
• систематичне спостереження за об'єктами соціальної статистики й відшукання їх статистичних характеристик;
• вивчення умов, рівня та способу життя населення на даний момент часу й у динаміці;. _„„„„ їх
. аналіз змінюваних потреб населення у благах іго^«поступності та ступеня задоволення для різних соціальних груп, Звання їдшвіднос/рівнів фактичного споживання норма-
тивним значенням; ,-lctn.»ni сіеои та виявлення
. спостереження за станом С0Ц1альн°' CJ^ ™ соціальної йважливіших тенденцій і закономірностей розвитку
споср
найважливіших тенденцій інфраструктури суспільства;
соціальних груп
із соціальною <^4Jb'Fu'-'' ~-.....,„піги,гтва-
потреб на даному рівні розвитку сусшльства,
М4
. дослідження чинників, що впливають на соціальні процеси-оцінювання їх співвідношення та ролі у зміні соціального життя
суспільства;.
' * прогнозування найімовірнішого перебігу соціальних процесів на перспективу; аналіз і оцінювання можливих наслідків змін соціальної політики та перетворень соціальної сфери для різних соціальних груп населення.
Завдання методологічного плану в соціальній статистиці пов'язані зі соадностями вивчення соціального життя суспільства та переходом вітчизняної статистики на міжнародні статистичні стандарти. До цих завдань належать такі:
• створення й удосконалення системи соціальної статистики заснованої на єдиних методологічних підходах до вивчення соціального життя суспільства як цілісної складної системи, усі елементи якої перебувають у взаємозв'язку та взаємозалежності Необхідно перебороти автономність окремих напрямків соціаль-
ГСз„ГТ
удосконалення методичних прийомів статистичного
Р
лі розвитку людського суспільства ЛИВ Н3 КШЦеві ці"
• розширення та поглиблення дослілжени
для більш повного й усебічного виявїнм стального життя
Цесів. Нині соціальна статистикдо^лід^Г™ СОЦІальни* про-процеси на макрорівні, де як ппавипп У пеРеважно явища та ми результатами цих процесі пТДСИЛ'Єння СПР&Ву ВЖЄ 3 «кивання суспільства зумовлює HeoSS СОЦіальио™ розшару-рівня життя різних соціальних грДпн1се7аТИСТИЧН0Г0 а™лізу методологи організації та проведення S HM: Удосконалення основного джерела статистиїноїіХпм?К0ВИх ^стежень як тищ. Це одна з головних умов побудави п '" В.^"ьній oZmc. ально. статистики, що підвищують ї^дТ"°ВН0ЦІНН0Ї системи ™1.• Удосконалення статистичних метп Р"'°ТЬ ! «б'єкті
1СТО™°
к°ливань рів-
ня життя населення в даних конкретних умовах, з метою попередити соціальну напруженість або надмірне навантаження на наявні в суспільстві ресурси.
Контрольні запитання
1. Сутність предмета соціальної статистики.
2. Що являють собою об 'єкти соціальної статистики і як вони класифікуються? їх відмінності від об'єктів економічної статистики.
3. Завдання соціальної статистики в умовах її реформування.
2*1-344
РОЗДІЛ2
ІНФОРМАЦІЇ, ш ПОКАЗНИКИ, КЛАСИФІКАЦІЇ ТА УГРУПОВАННЯ
2 1 ДЖЕРЕЛА ІНФОРМАЦІЇ
ПРО СОЦІАЛЬНЕ ЖИТТЯ СУСПІЛЬСТВА
Інформація про об'єкти соціальної статистики, соціальні явища та процеси в суспільстві збирається із застосуванням різних видів статистичного спостереження: систематичного обліку, переписів, регулярних і одноразових вибіркових обстежень, опитувань населення.
Інформація, що її дістають у результаті організації систематичного обліку, надходить до органів статистики від установ, підприємств і організацій усіх форм власності у вигляді документів статистичної звітності. У цих документах міститься інформація, що характеризує основні моменти соціального життя суспільства, умови і рівень життя населення, стан і діяльність організацій соціальної сфери. Наприклад, в Україні у формах державної статистичної звітності в 2000 році містилося 106 645 соціальних показників, що становило понад половину всіх наявних показників у цих формах.
Основними джерелами інформації про об'єкти соціальної статистики, що охоплюють усю генеральну сукупність, є переписи. Під час переписів населення дістають, як правило, інформацію не лише про об'єкти соціальної статистики а й таку, що характеризує окремі моменти умов і рівня життя населення. * ™ЛТг,ЄПИС наЄел|ння.є ВВД°«суцільного спостереж Гоне™ Г""" °бСЯГ ш*°Рма
ттшшт
ми змінами та відшукання більш оперативної і різїобічГінф^ маци, ніж та, що і. дають переписи населення, статистичними органами впроваджені і широко використовуються різного роду виоіркові обстеження, які здійснюються одноразово або періодично. Для проведення вибіркових обстежень формуються представницькі вибіркові сукупності населення або домашніх господарств. Як приклад розглянемо основні принципи й етапи формування вибірок, що розроблені Державним комітетом статистики України спільно зі спеціалістами НДІ статистики1 і використовуються під час вибіркових обстежень умов життя домашніх господарств та економічної активності населення України.
Для формування вибірки була застосована одна з моделей побудови багатовимірних вибірок — процедура багатоступінчастого розшарованого відбору з ймовірністю, пропорційною розміру (чисельності населення).
Основними особливостями нової вибірки є такі:» вибірка формується за територіальним принципом, на відміну від старої вибірки, яка формувалася за галузевим принципом;
• вибірка є імовірнісною, усі домогосподарства генеральної сукупності мають однакову ймовірність потрапити до вибірки;
* домогосподарства в межах територіальних одиниць, що потрапили до вибірки, відбираються за допомогою випадкового відбору за списками домогосподарств.
Алгоритм відбору домогосподарств складається з п яти основ-
ї-ї \Л V \С^ЛС\ \С\ R *
1) вилучення територій, які не можуть бути обстежені;
2) розшарування (стратифікація) територіальних одиниць генеральної сукупності;. • районів)'
подарств зображено на рис. 2.1.
зміна місця
■ДІШ, Економічна «сп-ніс* "™ня України Держкомстат України, 2000.
19» рош: С«г. *рш*
Ступінь І
Відбір територій
І І І (
І
І
І
І
Lt;_
І
Визначення саморепрезен-тативних міст
Упорядкування міст
та селищ міського типу
за чисельністю населення
Відбір міст та СМТ
Визначення кількості ПТОВ
Упорядкування сільських районів і
за принципом «географічного» серпантину 1
Т
Відбір сільських районів
Визначення кількості ПТОВ
Ступінь II
Відбір ПТОВ
Формування ПТОВ на базі виборчих дільниць та їх упорядкування
Відбір ПТОВ
Формування ПТОВ на базі сільських Рад та їх упорядкування
Відбір ПТОВ
Ступінь III
Відбір
домашніх
господарств
Перевірка повноти списків виборців та складання списків домогосподарств
І
Відбір домогосподарств
Уточнення даних книг сільськогосподарського обліку та складання списку домогосподарств
І
Відбір домогосподарств
Рис. 2.1. Загальна схема формування вибіркової' сукупності домогоа
Першим кроком формування вибірки є визначення розміру генеральної сукупності, з якої потрібно зробити вибірку. Для цього загальна чисельність населення зменшується на чисельність населення, що мешкає на територіях, які не можуть бути обстежені, і на чисельність інституціонального населення (військовослужбовці строкової служби; особи, котрі перебувають у місцях позбавлення волі; особи, які постійно мешкають у будинках-інтернатах, притулках для старих тощо). В Україні до територій, які не можуть бути обстежені, віднесені території першої і другої зони радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Вилучати інші території, у тому числі й гірські, не доцільно, оскільки це може негативно вплинути на рівень репрезентативності результатів обстежень.
Другий крок зводиться до процедури розшарування (стратифікації) генеральної сукупності. Стратифікація виконується з метою відшукання більш однорідних за основними характеристиками груп і адекватного відбиття у вибірці особливостей адміністративно-територіального поділу країни. Вона здійснюється поділом усієї сукупності на шари, які відповідають регіонам України. У межах кожного шару виокремлюють два підшари — міські і сільські населені пункти.
Третім кроком є відбір окремо в міській і сільській місцевості кожного регіону міст, селищ міського типу і сільських районів (одиниць першого ступеня), з яких далі формуватимуться первинні територіальні одиниці вибірки. В основу відбору одиниць першого ступеня покладено розподіл їх на саморепрезентативні і несаморепрезентативні територіальні одиниці.
Територіальну одиницю відносять до певної групи, зіставляючи її розмір (чисельність населення) із порогом саморепрезента-тивності, який визначається, згідно з планованим обсягом вибірки і кількістю домогосподарств, які повинні бути обстежені одним інтерв'юером (навантаження інтерв'юера).
Граничне значення чисельності населення міст визначається умовою повного завантаження одного інтерв'юера під час обстеження даного міста. Тобто, якщо обсяг вибірки п, навантаження інтерв'юера т, середня чисельність членів домогосподарства тп
а обсяг генеральної сукупності N, то граничне значення чисельності населення (гранична кількість) визначається наступним співвідношенням:
п „ = — mm f.
Л
іо кількість домогосподарств у конкретній територі единиц більша за встановлений поріг аоо дор.внює йому, на неодмінно потрапляє у вибірку як саморепрезентативн; торіа^ьна одиниця. Якщо кількість домогосподарств у термальній одиниці менша від порогу- саморепрезентативності, т Р'а-територіачьна одиниця може ввійти у вибірку з імовірністю п порційною до її розміру (чисельності населення). В Україні Р" час формування вибірки для обстеження умов життя домогос дарств граничне значення визначене в 138,1 тис. осіб. Це озна що міста з чисельністю населення, не меншою за граничне чення, неодмінно включаються до територіальної вибірки. ЗНа"
Усі інші територіальні одиниці, чисельність населення в не досягає встановленого порога, належать до несаморепрез ЯКИХ тивних і беруть участь у відборі на умовах об'єднання їх v гЄНТа" з чисельністю населення, яка дорівнює порогу саморепрезентРУПИ ності. Відбір несаморепрезентативних одиниць здійснюється ^ " мо за кожним шаром генеральної сукупності ре"
Механізм відбору територіальних несаморепрезентативни» п ниць у міськш і сільській місцевості однаковий PeS™veT?r ДИ" У мюьюи і сільській місцевості окремо в такий спосіб У ШН
ми м.ськими населеними ^Жм^?0^"^11™™11™-
=S— відпоВідН-г— йгїїі S5SS!
5В^^^^:^РІВНЮЄ РЄ3^тату розпо-
«oS^Sl^ ВибіР_ки'
тобто3
Знайде
Z^^ Р0НУ В К°"НІЙ °блаСТІ ДЛЯ Знайдене І nnZ генератор випадкових чисел.
від оТоТМНОжиться ГЮ генеРат°Ра випадкове число в межах чення з кумулят™"3 ТК ШД6ОРУ- ПоРЬнюючи здобуте зна-(сільськиі район"") зна°СТЯМИ насе^ння в переліку міст вибірки; далі відшукують ^ ПЄрШу °ДИНИДЮ територіальної Для Цього до значення,Гк^ ОДИНИЧЬ територіальної вибірки. в«бору на випадкове шс1У Т°Г° В РезУльтаті множення кроку
°' посл'Довно додається розмір кроку
шшшт
го терміну експлуатації вибірки. Якщо визначений терм^екс плуатацн вибірки становить / років, а навантаження інтерв'юера становить т домогосподарств, то розмір несаморепрезентативної одиниці п, має бути не меншим за п, = mt домогосподарств. У разі, коли відібрані територіальні одиниці вибірки мають чисельність населення, меншу за n,mf(mf— середній розмір домогосподарс-тва), то навантаження на інтерв'юера пропорційно зменшується.
Метою четвертого кроку є формування та відбір первинних територіальних одиниць вибірки (ПТОВ), зі складу яких на останньому етапі будуть відібрані конкретні домогосподарства.
Основою для формування первинних територіальних одиниць вибірки в міській місцевості є виборчі дільниці, у сільській місцевості — сільські Ради. Формуючи ПТОВ, об'єднують певну кількість виборчих дільниць (у містах) або сільських Радах (у сільській місцевості) із таким розрахунком, щоб чисельність виборців або домашніх господарств не перевищувала граничної кількості. В Україні граничні кількості такі: 1100 виборців і 750 домогосподарств. Об'єднання відбувається за принципом найближчого розміщення на території.
Під час формування ПТОВ слід ураховувати деякі особливості:
• якщо до складу міськради входять інші міські населені пункти і чисельність виборців у них більша за граничну кількість, то в кожному з таких пунктів формується власна ПТОВ;
♦ якщо до складу міськради входять сільські населені пункти і кількість домогосподарств у них більша за граничне число.домогосподарств, то в кожному з таких населених пунктів форм>еться ПТОВ, а якщо така кількість менша за граничну кількість то зазначені села об'єднуються з виборчими дільницями міста і вклю
7S^S^^ -«под**. сілГбілТГ
ничну то на її території створюються дві або більше точним позначенням меж кожної з; них; ДОМОгосподар-
. якщо остання сільрада в област1пМвапЄ^ЛпЬ^ЄДНуЄТЬся до най-ств, меншу за граничну кількість, то вона приєднує ближчої за розміщенням ПТОВ.
Пісня формування ПТОВ із їх загальної кількості відбирають потрібну кількість ПТОВ. з яких далі відбиратимуться домашні господарства. Принцип відбору необхідної кількості 11 ГОВ практично аналогічний принципу відбору міст і сільських районів, за винятком способу впорядкування, яке і в міський і в сільській місцевості здійснюється за принципом географічної близькості або «географічного серпантину», а не за зменшенням чисельності населення, як це робилося в першому випадку. Крок відбору визначається так: для міських ПТОВ — як відношення загальної чисельності виборців у відібраних містах і СМТ даної області до числа ПТОВ, які потрібно відібрати; для сільської місцевості —-як відношення загальної кількості домогосподарств до числа ПТОВ. що їх необхідно відібрати.
Використання різних принципів упорядкування дозволяє включити до вибірки домогосподарства з різних за розмірами населених пунктів. тим самим врахувати при обстеженні особливості
ристанням методів систематично"в Процедура формування вибіркової Дарств складається з трьох етапів^^
°ТВ І3 Вдко"
вують формулу:
господарств
Застосо-
подарства в конкретнГіНТГOB™ У Вибірку для кожного домогос-
'^Ш^-^^^'^^ Домогосподарств у вибірки. Р р0Тацію протягом терміну експлуатації
Під час проведення першого вілбпт/ іг - і u *. визначається за формулою РУ ' ' НаДаЛ' ЗНачЄННЯ
домогосподарств у конкретній ПТОВ на початок
МГ — кількість домогосподарств, що вже зайняті в поточного °обкСТЄЖЄНШ ' НЄ МОЖУТЬ бУ™ включені в обстеження наїїуі
Mf — кількість домогосподарств, які раніше вже брали участь в обстеженні, але після певної часової перерви вони знову можуть бути включені до обстеження.
Конкретне значення ймовірності (Р3) потрапити у вибірку для кожного домогосподарства визначається, з такого співвідношення:
Ws =/••*„,
де Р\ — ймовірність потрапити до вибірки для конкретного міста (селища міського типу) або сільського району;
Р2 — ймовірність потрапити до вибірки для конкретної ПТОВ;
кгг — очікуваний коефіцієнт відповідей під час обстеження:
/ — частка домогосподарств, відібраних у вибірку, у складі генеральної сукупності.
Звідси ij=/:(/iP2Uaотже, h = (к, к„Р{Рг):/.
Оскільки значення Р\,Р2 та /протягом всього терміну дії вибірки залишаються незмінними, формулу для розрахунку кроку вибірки можна спростити, ввівши до неї замість зазначених параметрів константу 1 = (Р, P2):f. Тоді h = k, krr I.
Для визначення конкретних значень />, і Р2 застосовується та-
ЛЄ(саморепрезентативних) міст />s завжди дорівнює 1:. Для малих міст (несаморепрезентативних). сільських га»<-нів значення Pt обчислюється за формулою.
де а - кількість відібраних малих міст у регіоні;
. для
сю лише різницеюГщо в цьому разі а, Ма і Ш позначають відповідно кількість ПТОВ, відібраних у конкретному місті або сільському районі; чисельність виборців (для м.ст) або домогос-подарств (для сільської місцевості) у ПТОВ, для якої розраховується ймовірність, і загальна кількість виборців у місті аоо домо-господарств у сільському районі.
* У разі, якщо під час обчислення Р\ або Р2 для деякої територіальної одиниці вибірки їх значення більше за одиницю, то значення ймовірності для цієї одиниці береться таким, що дорівнює 1, а значення я і Х^, для розрахунку Р\ або Рг територіальних одиниць, які залишилися, зменшують, відповідно на число таких одиниць (з імовірністю, що дорівнює 1) і на чисельність населення, виборців або домогосподарств у них.
Значення очікуваного коефіцієнта відповідей кп визначається для кожного конкретного обстеження і типу населеного пункту (великі міста, малі міста і села) на підставі даних попередніх обстежень або експертних оцінок.
Номер першого відібраного домогосподарства визначається множенням значення кроку відбору на випадкове число, яке дістають за допомогою генератора випадкових чисел.
Переписи населення, вибіркові обстеження і статистична звітність дають основний масив інформації про соціальні процеси в суспільстві. Проте під час вивчення соціального життя суспі льства часто постає потреба використовувати спеціально cmra нізован. види статистичного спостереження — соціологічні лідження як особливу форму одержання соціальної іц(1 До цих видів статистичного спостереження вдаються топі ли потрібно дістати інформацію про ті сторони сопія К°~ процесів у суспільстві, які недостатньо або взагалі не х
ризуються статистичною інформацією, яку дістають -Характе" тичної звітності і за допомогою інших видів спо статис" Наприклад, кількісні і якісні характеристики ставл ТЄрежень-лення до реформ, здійснюваних у країні, і до соціаЄННЯ- НаСЄ" тики держави, ступеня його довіри різним гілкам в П0Л'" тичним партіям і їх лідерам, а також оцінки насел Лад>и' ПОл'-рівня і якості свого життя та інших соціальних про Н^
даний період часу запитань. У такому разі обстеження проводяться періодично, за стислою програмою з метою швидко дістати зведені результати та висновки.
Основним методом отримання соціологічної інформації є опитування. Розрізняють такі види опитувань:
а) за ступенем охоплення генеральної сукупності — суцільне і вибіркове опитування;
б) за типом респондента — індивідуальне, групове, експертне, масове опитування;
в) за засобами спілкування між респондентом і дослідником — інтерв'ю, анкетне, поштове, телефонне опитування;
г) за типом суспільної думки — політичне, економічне, соціальне, маркетингове, культурологічне, релігійне опитування;
д) за ступенем формалізації— вільне опитування і формалізоване;
є) за змістом інформації — про факти і події, про поведінку людей, про внутрішній світ людей.
В результаті проведення опитувань дістають три види інформації: масову, компетентну й експертну.
Масова інформація, або суспільна думка, репрезентує думки та оцінки людей різних соціально-демографічних груп і регіонів.
Компетентна інформація — це думки й оцінки фахівців з тих питань і проблем, які вони досліджують професійно і про_як. можуть судити завдяки своїм глибоким знанням і досвіду роооти
Експертна інформація - це вид компетентно, інформац здобутої від незалежних спеціалістів, тобто не зацікавлених в то му чи іншому перекручуванні справжнього ^ану справ-
Інформація, що збирається в результат, опитуван c>c— думки, найчастіше є якісною і потребує застосування методів оброблення та„анал13Уппгтрпеження за швидкоплинними
Ri ТІЙНОГО СПОСГережеННЯ м ш -*
можна
процесами в с<
спеціальної форми — моніторингу
процес.
о поточного спостереження, оціню-
Моніторинг - це система поточного cf cj-спільстві вання. аналізу та прогнозувань ^ствию, Д^^ J. & з метою оперативної діагностики стану цих н
в динаміці. „рпжявної статистики України до
У Програмі РеФ°Рм>'ванння^КВпНр°ямкн проведення моніто-2002 року визначені так. основні j *™Р™™?й навколиш. рингу соціально-економічної сфери, еколопчнии:
нього природного середовища, рівень життя населення, соціаль-ГїудовїРшдносиниРсоціа,-іьно-економічне становище сільських населених пунктів, ділова активність підприємств.
Основна мета моніторингу полягає не стільки у знаходженні характеристик досліджуваного процесу, скільки у виявленні на ^підставі отриманих оперативних даних негативних тенденцій його розвитку і чинників, що зумовлюють ці негативні тенденції. Результати моніторингів, крім того, дозволяють оцінювати ефективність здійснюваної соціальної політики і сприяють прийняттю обгрунтованих рішень щодо управління соціальними процесами.
2.2. СИСТЕМА ПОКАЗНИКІВ У СОЦІАЛЬНІЙ СТАТИСТИЦІ
Статистичні показники в соціальній статистиці відіграють найважливішу роль у пізнанні й оцінюванні розвитку соціальних процесів у суспільстві.
Соціальні показники — це статистичні показники, що грунтуються на спостереженнях і мають, як правило, кількісний характер; вони передають певну інформацію про досліджувані сторони громадського життя або зміни, що відбуваються в ній.
Соціальний показник є вельми змістовним і широко застосо вуваним поняттям. Воно наповнюється конкретним змістом п'" час вивчення процесів і явищ громадського життя, їх власти™ тей і форм виявлення. ' ивос-
Соціальні показники безпосередньо відбивають кількісні рони соціальних процесів, що тісно пов'язані з їх якісним ст СТ°" Отже, соціальні показники — це кількісно-якісні поняття Н*' приклад, показник сукупних грошових доходів домашнього подарства характеризує не лише їх розмір, але і якісну Ст Г°С" рівня життя, дозволяє віднести це домогосподарство до по°'>ОН^ бідних, середнього добробуту або багатих. 3Ряду
Соціальна статистика вивчає соціальні процеси в умова • кретного місця і часу їх виявлення. Тому кожний соціальни"К°Н~ казник крім кількісно-якісної містить і просторово-часову в" П°~
ЗО
щою освітою станови а 3 4 % тГякіс ального процесу _ осві™ насіле^ -c
3 П°ВН0Ю ви"
визначеність — 1 квартал 2000 року України, часова
Соціальне життя суспільства характеризується розмаїттям поо-цес.в, явищ, в яких беруть участь різні объекта Ці пХесита оо єкти мають різні ознаки, властивості та якості а тому для Ь. характеристики доводиться залучати численні конкретні соціальні показники.
Соціальні показники, що характеризують певні процеси та явища громадського життя, можуть стосуватися однієї людини, певної груш людей або суспільства в цілому. Відповідно до цього розрізняють показники індивідуальні та зведені (групові та загальні).
Показники, що характеризують соціальне життя суспільства на частині території країни, називаються регіональними, або те-риторіальними, по країні в цілому — сукупними. Регіональні і зведені соціальні показники визначаються в результаті обробки (узагальнення) великих обсягів інформації про конкретний процес або явище, яку дістають у результаті статистичного спостереження. Ці показники дозволяють виявляти закономірності та тенденції, що притаманні соціальним процесам.
У кожному розділі соціальної статистики використовуються свої показники, які характеризують соціальні процеси, шо їх досліджує цей розділ, наприклад рівень життя населення. Проте знаходження численних розрізнених показників ще не вирішує завдання комплексного вивчення соціального життя суспільства. Оскільки соціальні процеси в суспільстві взаємозалежні, більш того — значною мірою зумовлені станом економіки і системою розподілу матеріальних благ і послуг, цілісна картина соціального життя може бути відтворена лише за умови, що и соціальні показники відбивають ці зв'язки, тобто утворюють цілісну, взаємозалежну й логічну систему показників. „„Q,UHlfiR які
Ця система складається з окремих підсистем показнимв. як характеризують різні сторони соціального життя^ ™ства^а приклад економічну активність. ^^"ь^ розподіл доходів, споживання матеріальних олаг
д^сно 2000 році.: Стат. бюлетень / Дер
юлетень / Держкомстат України. К-. -wu
людського розвитку», застосовуваний у світі для порівняння рівня життя в різних країнах.
Управлінням соціальної статистики Держкомстату України для визначення рейтингу регіонів за рівнем життя населення за інтегральній показник беруть «загальний композиційний індекс».
Розробка соціальних показників є доволі складним і відповідальним процесом, який передбачає збір вихідних статистичних даних із багатьох джерел їх надходження, обробку цих даних і подання їх у вигляді, зручному для використання.
Під час розробки та використання соціальних показників завжди слід пам'ятати про те. що статистична інформація за певних умов може приховувати в собі небезпеку, оскільки її можна використовувати як для правильного, так і для викривленого відбиття реальної дійсності. Лише ті показники, які знайдено в результаті методологічно обгрунтованих