Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Давньогрецька культура на теренах України




 

Наприкінці VII ст. до н.е. на північних берегах Чорного моря почали виникати грецькі торгові пункти – емпірії. У VI та V ст. до н. е. Північне Причорномор’я входило до сфери колонізації руху греків, яких привертали сюди родючі землі, велика кількість риби в гирлах річок, можливість вести широку торгівлю з племенами північних причорноморських степів – скіфами, синдами, меотами та ін. Не маючи плодородної землі, де можна було б вирощувати хліб, греки вдавалися до колонізації тих регіонів басейну Середземного та Чорного морів, де були сприятливі для землеробства умови. Так і на нашому узбережжі з’являються грецькі міста-колонії. Осідаючи в цих землях, греки заводили своє господарство, садили виноградники, ловили рибу та головне – вели торгівлю з місцевим населенням. Це сприяло жвавому культурному обміну між народами й поширювало здобутки середземноморської культури на наших теренах, адже греки тоді мали зв’язки з усіма регіонами Середземномор’я. Археологи знаходять численні грецькі вироби не тільки на півдні України, а й на території Київської, Полтавської, Харківської областей. У старих могилах, що вивчалися в різних куточках України, зустрічають гроші, які карбувалися в грецьких містах-колоніях, античні глиняні амфори з-під вина й оливи, грецькі вази й різні інші вироби античних майстрів, у першу чергу з золота й срібла. Грецьким майстрам замовляли вироби з золота скіфи. Для скіфських царів карбували греки й власне скіфські гроші. З грецькими товарами йшли в наші землі й культура, нові технології, майстерність передових у тогочасному світі виробників. Разом із крамом тутешні мешканці набували відомостей про світ, про побут та звичаї греків. Цей побут вельми приваблював місцевих жителів, формував у них критерії так званого престижного споживання.

У VI ст. до н.е. на північному березі Чорного моря виникли грецькі міста, засновані переселенцями з Іонії, Малої Азії і з островів егейського моря: Тира, Ольвія, Феодосія. Пантікапей, Німфей, Кіммерік, Тірітака, Мірмекій, Фанагорія, Гермонасса, Кепи та ін. У 422 р. до н.е. виник Херсонес, в ІІІ ст. до н.е. – Танаїс.

Античні міста Північного Причорномор’я жили самостійним життям, зберігаючи, проте, торгові та культурні зв’язки зі своїми метрополіями. Велику роль в їх економічному житті відігравала торгівля з містами Греції та Малої Азії, а також з племенами причорноморських степів. Міста ввозили з басейну Егейського моря вино, оливкову олію, металеві вироби, мармур, кераміку, дорогі тканини і вивозили хліб, худобу, шкури, солону рибу, рабів. Важливу роль в їхньому господарстві відігравали промисли, ремесло, землеробство та скотарство. За соціальним устроєм ці античні колонії спочатку були рабовласницькими полісами. В 480 р. до н.е. деякі міста, розташовані навколо Керченської протоки, об’єдналися в єдину державу – Боспорське царство.

Мистецтву цього регіону властиві багато рис, типових для всієї художньої культури античного світу. Міста мали регулярне планування (так звана система Гіпподама), в культових та суспільних спорудах застосовувався іонійський ордер, був поширений тип житлового будинку з перистилем. З Греції сюди широко ввозилися різноманітні художні вироби – скульптура, дрібна пластика, геми, прикрашені розписом вази. В той же час мистецтво, що тут створювалося, мало ознаки місцевої своєрідності. В нім знайшлось відбуття життя навколишніх народів, їх релігійні уявлення та ритуали. В містах Північного Причорномор’я склалися самобутні різновиди похоронної споруди (перекритий уступчастими зведеннями підкурганний кам’яний склеп з коридором-дромосом), декоративного стінного розпису, скульптурних надгробків-стел, розписної кераміки (ольвійські та боспорські вази зі стилізованими рослинними мотивами, боспорські «акварельні» пеліки). Своєрідними були ольвійські бронзові дзеркала зі стилізованими зображеннями на рукоятках (VI – IV ст. до н.е.). Самобутність художньої культури Північного Причорномор’я найповніше виявилася в мистецтві Боспорського царства.

Починаючи з ІІ ст. до н.е. античні поліси Причорномор’я починають зазнавати все сильнішого римського впливу. З 63 р. до н.е. Боспорське царство підпадає під залежність Риму. В ІІІ – IV ст. до н. е. більшість міст Північного Причорномор’я загинули під ударами кочових племен (готів, герулів та гунів).

Поступово культурні традиції та соціально-економічне становище держави все більше й більше розхитувалися. З середини ІІІ ст. почався стрімкий занепад Римської імперії, яка усе частіше зазнавала поразки від численних «варварських» народів. У 395 р. стався розкол Римської імперії на Західну та Східну. У 476 р. Західна Римська імперія перестала існувати. Рим був захоплений і зруйнований варварами (вестготами та вандалами). Так відійшли у небуття Римська імперія, а разом з нею перестала існувати й антична культура.

Неможливо переоцінити роль античної спадщини у розвитку європейської культури. Вона оживає у творах митців Відродження, які вбачали у зверненні до античності шлях до духовної свободи, до утвердження науки, творчості, пошуків в усіх сферах життя. Європейські науки, література та мистецтво Нового та Новітнього часів також звертаються до греко-римської культури. Античні образи оживають на полотнах Рубенса. Рембрандта, Пуссена, Давида, в трагедіях Корнеля і Расіна, віршах Гете, Шіллера, Пушкіна, Шевченка, Цвєтаєвої, поемах Лесі Українки, Франка, романах Мережковського, Брюсова, музиці Глюка, Моцарта, Оффенбаха.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-09-03; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 412 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Люди избавились бы от половины своих неприятностей, если бы договорились о значении слов. © Рене Декарт
==> читать все изречения...

2444 - | 2243 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.