Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Значення граматики “Пор-Рояль” (уклали фр. Антуан Арно та Клод Лансло) для розвитку теорії мовознавства




Предмет та об’єкт курсу загального мовознавства. Багатоаспектність лінгвістичних досліджень.

Мовознавство – наука про природну людську мову загалом іпро всі мови світу яу її індивідуальних представників. Курс знайомить з сучасною лінгвістикою, її історією, найбільш важливими напрямками і школами, основними проблемами, ідеями, методологією і методикою наукового дослідження, показує роль вітчизняного мовознавства у розвитку загальної науки про мову. Предметом(те як досліджують) мовознавства є мова як притаманний тільки людині засіб спілкування і окремі конкретні мови в їх реальному функціонуванні, у статиці й динаміці, в їх теперішньому й минулому, в усіх їх взаємозв'язках та взаємодії з іншими соціальними феноменами(суспільством, свідомістю, культурою тощо). Обєктом(те, що досліджують) є приролна людська мова.

Проблеми загального мовознавства:

1) проблема об’єкта лінгвістики, її меж;

2) проблема структурного членування мови і внутрішніх зв’язків мовної структури;

3) проблема функціонування мови;

4) проблема історичного розвитку мови;

5) проблема знаковості мови;

6) проблема мовних універсалій;

7)проблема науки про мову, її методів і методики, її внутрішньої структури і зовнішніх зв’язків з іншими науками.

2. Визначення та уточнення предмету мовознавства в різні періоди його розвитку.

3. Проблеми періодизації історії мовознавства.

4. Особливості формування індійської, китайської та греко-латинської традиції в мовознавстві. Роль світових релігій у цьому процесі.

5. Особливості розвитку мовознавства в епоху Середньовіччя (проблеми граматичної теорії, лексикологія та лексикографія, філософсько-лінгвістична проблематика: реалізм, номіналізм, концептуалізм).

6. Філософія мови 17-18 ст. (Ф.Бекон, Р.Декарт, Г.Ляйбніц)

Значення граматики “Пор-Рояль” (уклали фр. Антуан Арно та Клод Лансло) для розвитку теорії мовознавства.

"Граматика Пор-Рояля" - один з найбільш значних і знаменитих текстів світового лінгво-філологічного спадщини. Ця невелика за обсягом книга, що вийшла першим виданням в Парижі в 1660 р., послужила поворотним пунктом у розвитку європейської лінгвістичної думки. Автори граматики - видатний логік і філософ-янсеніст А. Арно і чудовий граматист К. Лансло. Обидва автори були пов'язані зі знаменитим абатством Пор-Рояль, звідки загальноприйнята назва "Граматика Пор-Рояля". Вони зуміли в стислій, майже афористичною формі, викласти основи нового підходу до граматики. Граматика Пор-Рояля має своєю метою вивчення логічних принципів, що лежать в основі всіх мов, дослідження загальних, універсальних ознак, а також дослідження природи слів, їх будови і різних властивостей. Автори граматики вважають, що в мові все має бути підпорядковано логіці і доцільності: "Якщо логіка, оперуючи категоріями поняття, судження, умовиводу і доказу, формулює закони і принципи, необхідні для досягнення яких-небудь результатів, то завдання раціональної граматики полягає в тому, щоб сформулювати закони, які забезпечують вивчення як окремої мови, так і всіх мов світу ". А. Арно і К. Лансло вважають, що цього можна досягти, лише з'ясувавши шляхи і способи відображення в мові таких логічних категорій, як поняття, судження, умовивід. Судження, будучи виражено в словах, називається пропозицією, а слово розуміється як поняття, виражене членороздільні звуками. Кожна пропозиція (наприклад, Людина біжить) включає в себе суб'єкт (людина), зв'язку (є) і атрибут (біжить, тобто людина є що біжить). Граматика Пор-Рояля виходить з ототожнення логічних і мовних категорій: логічні категорії є позачасовими і загальними, такими ж вважаються і відповідні їм мовні категорії. Раз це так, стверджує раціональна граматика, то не слід дивуватися, виявляючи в конкретній мові ті ж закономірності, що й в інших мовах. Тому одним з головних завдань мовознавства повинно стати виявлення універсальних категорій, що зустрічаються у всіх мовах. Автори граматики вважали недостатнім суто описовий підхід до мови і прагнули створити пояснювальну граматику, в ній говорилося, що стимулом до її написання послужив "шлях розумних пояснень багатьох явищ, або загальних для всіх мов, або властивих лише деяким з них".

Цей підхід заснований на аналізі мови з позицій "розуму", його можливостей і основних "операцій" (звідси визначення граматики як "раціональної"). Раціональний аспект мови відображає, на думку авторів Пор-Рояля, загальне в будові всіх мов (звідси визначення граматики як "загальної"). "Граматика Пор-Рояля" поклала початок традиції "граматичної науки" та за її зразком у Європі XVIII початку XIX ст. Були описані багато європейські та неєвропейські мови. Цей зразок широко впроваджувався в шкільне викладання.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1609 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Стремитесь не к успеху, а к ценностям, которые он дает © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2221 - | 2169 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.