Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Соціально-економічний стан регіону у першій половині ХІХ ст




Розглядаючи кріпаччину в Південній Україні в першій чверті XІX ст., один із сучасників завважив, що "хоча деякі поміщики обтяжують селян важкими роботами й переслідують нестерпними вимогами, на загал можна сказати, що в Південній Україні застосовуються у відношенні до селян більш людяні права, ніж в інших російських губерніях, і через те тут утиски були менші, ніж деінде. Селяни навіть не питали у панів дозволу на одруження, вважаючи, що пан не має права вмішуватися в родинне життя своїх підданих". А в Криму населення зовсім було свобідне, бо "згідно з магометанським законом мусульманин не може бути кріпаком". З уваги на те, після завоювання Криму Росією, уряд не відважився вводити там кріпацьку систему, щоб затримати населення, яке втікало до Туреччини. Уна­слідок того у Криму не введено закону про закріплення селян до землі й залишено їм особисту свободу; татари не платили податків і не були зобов'язані служити у війську, бо те все противилося мусульманській релігії. У той час селяни України поділялися на три основні групи: а) поміщицькі; б) державні; в) вільні і козаки. На Правобережжі кріпосні (поміщицькі) селяни становили 58 % населення, на Лівобережжі — 38 %, на Південній Україні — 25 %. У цілому селяни-кріпаки складали 40 % населення України в 1838 р. У промисловості відбувається так званий промисловий переворот — процес заміни мануфактурного виробництва з його ручною ремісничою технікою великим машинним фабрично-заводським виробництвом з вільнонайманою працею робітників. Він забезпечував упровадження у виробництво і транспорт системи робочих машин, парових двигунів, створення самостійної машинобудівної галузі. Усі підприємства поділялися на три групи: поміщицькі, купецькі, державні. Основна частка промислового виробництва припадала на перші дві групи. Якщо в першій чверті XIX ст. кількість поміщицьких та купецьких підприємств була приблизно однаковою (50x50), то близько 1850 р. співвідношення становило 94:6 на користь купецьких, що свідчило про занепад поміщицької промисловості і успіх нової, капіталістичної. Свої особливості мав і соціальний устрій південноукраїнських земель, обумовлений формуванням у цьому регіоні нової моделі соціально-економічних відносин, заснованої не на примусовій, а на вільнонайманій праці. Кріпосництва в Південній Україні в таких формах і масштабах, як в Лівобережній або Правобережній Україні, не було. Напередодні селянської реформи 1861 р. лише 1/10 поміщицьких земель обробляли кріпаки, 9/10 - наймані робітники.

Через чорноморські й азовські порти вивозилося товарів на суму, що в 1825 р. становила 11 % загальноросійського експорту, а в 1860 р. — 32,2 %, Головним товаром експорту було українське зерно і сільгосппродукти. У 1853 р. експорт пшениці досяг величезної цифри в 1 млн. 302 тис. тонн. Перше парове судно в Україні було збудоване у 1823 р. Отже, наприкінці 50-х років XIX ст. українська промисловість досягла певних успіхів. У деяких галузях (цукровій, кам'яновугільній, винокурній) вона набула загальноімперського значення.

 

ІІІ

ВИСНОВКИ

 

Південні українські землі пережили багатовікову історію, бачили розвиток людської цивілізації із самого її зародження і до теперішнього рівня суспільства. Вони витримали на собі війни кочових племен і монголо-татарські набіги, політику царизму і захист козаків. Території Південної України пережили масові реформи і стали промислово розвинутими землями. Південна Україна з того часу і по сьогодні є основною житницею всієї України, являючись потужним в промисловому відношенні краєм. Період кінця ХVІІІ – поч. ХІХ ст. виявився досить складним, напруженим та насиченим подіями. Російська політика позначилась негативно на житті корінного населення краю, масові депортації залишили велику пляму на історії краю, але з іншого погляду саме економічна та геополітична реформи надали територіям південних Українських земель статусу економічно розвиненого та промислового регіону.

 

 

Список використаної літератури:

1. Геродот «Історія»

2. Нестор «Літопис Руський»

3. Орест Субтельний “Україна. Історія”.

4. Іван Крип’якевич “Історія козаччини”.

5. Микола Аркас “Історія України – Русі”.

6. Дмитро Яворницький “Історія запорізьких козаків”.

7. Петро Лаврів “Історія південно-східної України”.

8. Невідомий автор “Історія Русів”.

9. Д.І.Багалій Історія Слобідської України.

 

www.history.vn.ua/book/new/4.html (Кочові народи на теренах України в давнину)

www.subject.com.ua/dovidnik/history/7.html (Історія України від прадавніх часів до середини XVI ст.)

http://www.ug.ru/old/03.11/t57.htm (Каменная могила

Шумерская аратта в приазовье)

http://www.xlegio.ru/ancient-armies/military-organization-tacticsequipment/cataphractarii-role-in-art-of-war/ (воєнно-історичний портал античності та середніх віків)

http://histua.com/knigi/narisi-z-istorii-ukraini/zaselennya-pivdennoi-ukraini (Історія України «Заселення Південної України»)

http://sevvpussit.webhop.org/HistoryUA/9/course/16668C65B938704AC225716C00375DC8.html (Заселення і розвиток Південної України)

http://studentbooks.com.ua/content/view/469/49/1/3/ (Південна Україна)

http://pidruchniki.ws/15890315/istoriya/gospodarske_osvoyennya_zemel_pivdennoyi_ukrayini (Господарське освоєння земель Південної України)

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 341 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Стремитесь не к успеху, а к ценностям, которые он дает © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2207 - | 2160 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.