Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Види інструктажів працівників




ТЕМА 3. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ПРАЦІВНИКІВ ЗА ПОРУШЕННЯ НОРМ І ПРАВИЛ З ОХОРОНИ ПРАЦІ

Види відповідальності:

□ дисциплінарна;

□ адміністративна;

□ матеріальна відповідальність адміністративної особи; '

□ матеріальна відповідальність підприємства;

□ кримінальна.

Дисциплінарна відповідальність включає догану або звільнення з роботи. Притягнути до відповідальності має право особа, в прямій підлеглості якої знаходиться винний. Притяг­нути до відповідальності можна не пізніше шести місяців з дня вчинення і одного місяця з дня виявлення проступку. Оскаржи­ти стягнення можна в тримісячний строк.

Адміністративна відповідальність - накладання штрафних санкцій. Притягнути до відповідальності мають право особи, в прямій підлеглості яких не знаходиться провинний і не пізніше одного місяця з дня порушення. Оскаржити стягнення можна в місячний строк.

Матеріальна відповідальність адміністративної особи ~ відшкодування грошових збитків підприємству або органам соціаль­ного страхування, стягнених із заробітної плати адміністратив­ної особи в разі нещасного випадку з працівником, якому ці органи відшкодували непрацездатність, яка настала з вини адміністра­тивної особи.

Матеріальна відповідальність підприємства — відшкоду­вання збитків потерпілому внаслідок нещасного випадку.

Кримінальна відповідальність — включає звільнення з по­сади, або штраф, або позбавлення волі строком до п'яти років, або притягнення до виправно-трудових робіт строком до одного року.


ТЕМА 4. ОЦІНКА УМОВ ПРАЦІ, ВИДИ ІНСТРУКТАЖІВ, ТРАВМИ І ПРОФЕСІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ

Аналіз умов праці

Аналіз умов праці на робочих місцях запобігає професійним захворюванням і травмам. При цьому велике значення має АНАЛІЗ ГІГІЄНІЧНИХ УМОВ праці. Для нормальної життєді­яльності організму людини потрібно приблизно 3 л кисню на хвилину. Ця кількість кисню зветься кисневим рівнем.

Роботи за ступенем тяжкості поділяються на:

□ роботи помірної тяжкості з енерговитратами до 172 Дж/с; при цьому людина потребує приблизно 3 літри кисню на хвилину, частота її пульсу - 60- 72 за хвилину, тиск крові - 120/80 мм. рт. ст., через потові залози в оточуюче середовище людина виділяє близь­ко 50 мл вологи за годину;

□ роботи середньої тяжкості з енерговитратами 173-292 Дж/с;

□ роботи найбільшої (граничної) тяжкості - з енерговитра­тами понад 293 Дж/с; при цьому організм потребує більше п'яти літрів кисню на хвилину, частота пульсу - близько 120, артері­альний тиск наближається до 200 мм.рт.ст., через потові залози виділяється до 250 мл вологи. Разом з вологою із організму виділя­ються солі. Наступає порушення водносолевого балансу організму. Крім цього, потреба організму в кисні понад кисневим рівнем веде до кисневого голоду. Ці фактори різко знижують працездатність людини.

Важливим моментом є нормальна (оптимальна) інтенсивність праці та увага.

Оптимальна інтенсивність праці - це такий стан праці, при якому не спричиняється шкода організмові людини і всебічно розвиваються її фізичні та розумові здібності.

Увага може бути:

□ довільною, при цьому витрачається енергія людини;

□ мимовільною, при цьому енергія людини не витрачається. Недоліком довільної та мимовільної уваги можуть бути нещасні випадки.

□ АНАЛІЗ ВИРОБНИЧОГО СЕРЕДОВИЩА - його характе­ризують освітлення, повітряне середовище, шум, вібрація тощо.

□ АНАЛІЗ ТЕХНОЛОГІЧНИХ ПРОЦЕСІВ - під безпекою технологічних процесів розуміють гарантії безпеки персоналу при нормальному ході технологічного процесу. Зриви ходу техпроцесів і аварії при цьому несуть найбільшу небезпеку. Вирішальне зна­чення при цьому мають інструктажі та навчання персоналу.

Види інструктажів працівників

Вступний інструктаж - проводиться з усіма працівниками, які приймаються на роботу, а також для тих, що знаходяться у відрядженні на підприємстві і беруть участь у виробничому про­цесі; з учнями, студентами, які прибули на підприємство для проходження виробничої практики, а в учбових закладах - перед початком трудового і професійного навчання, які проводяться в лабораторіях, майстернях.

Вступний інструктаж проводить представник служби охо­рони праці або особа, на яку наказом по підприємству покладено ці обов'язки (а в учбових закладах - викладач чи особа, компе­тентна в питаннях охорони праці, на яку наказом покладені ці обов'язки).

Вступний інструктаж проводиться за програмою, що розроблена службою охорони праці із урахуванням особливостей ви­робництва. Програма інструктажу затверджується керівником підприємства. Запис про проведення вступного інструктажу робиться у спеціальному журналі, а також у документі про прий­няття робітника на роботу.

Проведення інструктажу з учнями реєструється в журналі обліку навчальної роботи.

Первинний інструктаж - проводиться на робочому місці до початку роботи з працівником, новоприйнятим на підприємство, а також у разі переведення з одного цеху до іншого, при виконанні нової роботи; відрядженим працівником; студентами та учнями, які прибули на виробничу практику.

Первинний інструктаж проводиться безпосереднім керівни­ком робіт стосовно обладнання (устаткування), на якому буде працювати новоприйнятий. Програма первинного інструктажу розробляється керівником структурного підрозділу, узгоджується із службою охорони праці і затверджується власником. Інструктаж завершується перевіркою знань усним опитуванням. Знання перевіряє особа, яка проводила інструктаж.

Протягом 2-15 змін проінструктований проходить стажування під керівництвом кваліфікованого працівника, призначеного наказом по підприємству.

Про проведення інструктажу, стажування та допуску до ро­боти особа, яка проводила інструктаж, робить запис в журналі. При цьому обов'язкові підписи як того, кого інструктували, так і того, хто інструктував.

Власник зобов'язаний видати працівникові примірник інструкції з охорони праці за його професією або вивісити її на його робочому місці. Власник має право своїм наказом звільни­ти від стажування та первинного інструктажу певних осіб.

Повторний інструктаж - проводиться керівником робіт на робочому місці з усіма працівниками: на роботах з підвищеною небезпекою - 1 раз на квартал, на інших роботах - 1 раз на півріччя за програмою первинного інструктажу в повному обсязі і завершується перевіркою знань усним опитуванням. Знання перевіряє особа, яка проводила інструктаж, вона також робить запис до журналу, ставить свій підпис. Проінструктована особа зобов'язана також зробити свій підпис.

Позаплановий інструктаж - проводиться керівником робіт з працівниками на робочому місці або в кабінеті охорони праці: при порушенні нормативних актів з охорони праці, що призвели (або могли призвести) до травми, аварії чи отруєння; на вимогу органу державного нагляду; при перерві в роботі більше, ніж 30 календарних днів, - для робіт з підвищеною небезпекою, а для решти робіт - більше, ніж 60 календарних днів; при введенні в дію нових нормативних актів чи внесенні змін та доповнень до них; при зміні техпроцесу, заміні устаткування (матеріалів, сировини).

Обсяг і зміст інструктажу визначається в залежності від причин і обставин, що спричинили необхідність його проведення.

Позаплановий інструктаж завершується перевіркою знань усним опитуванням тією особою, яка проводила інструктаж з обов'язковим підписом в журналі як того, кого інструктували, так і того, хто інструктував.

Цільовий інструктаж - проводить безпосередньо керівник робіт при: виконанні разових робіт (навантаження, розвантаження, разові роботи за межами підприємства, цеху, тощо); ліквідації аварій, стихійного лиха; проведенні робіт, на які оформляється наряд-допуск, дозвіл; екскурсіях на підприємство; організації масових заходів з учнями (екскурсії, походи, спортивні заходи тощо). Інструктаж закінчується усним опитуванням.

Цільовий інструктаж фіксується нарядом-допуском або іншою документацією, що дозволяє проведення робіт.

Якщо проінструктований показав незадовільні знання, до ро­боти його не допускають і повторну перевірку знань не проводять.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 573 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Надо любить жизнь больше, чем смысл жизни. © Федор Достоевский
==> читать все изречения...

2321 - | 2001 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.