Під підвідомчістю заяв та скарг взагалі розуміють належність спорів про право та інших юридичних справ, які потребують державно-владного вирішення, до відання того чи іншого державного органу.
Далі Підручник с. 37….
14) Види звернень громадян, які підлягають розгляду та вирішенню в органах прокуратури України.
До органів прокуратури надходять звернення - викладена в письмовій або усній формі пропозиція, заява (клопотання), скарга громадянина, народного депутата України, депутата місцевої ради, службової чи іншої особи.
Відповідно до Інструкції під зверненнями розуміється:
Пропозиція (зауваження) - звернення, спрямоване на поліпшення діяльності органів прокуратури або інших правоохоронних, державних органів або про сприяння реалізації прав та інтересів осіб.
Заява - звернення громадян та юридичних осіб з проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, органів місцевого самоврядування, службових осіб.
Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод, встановлених чинним законодавством.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, інших осіб, порушених діями (бездіяльністю), рішенням державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, службових осіб.
Колективне звернення - звернення двох і більше осіб, а також звернення, прийняте на мітингу або зборах і підписане організаторами або учасниками мітингу, зборів.
Дублікат – звернення, що є копією попереднього звернення, або примірник звернення з того самого питання в інтересах тієї самої особи.
Повторне звернення - звернення, що надійшло від тієї самої особи з того самого питання, в якому:
- оскаржується рішення, прийняте за попереднім зверненням, що надійшло в дану прокуратуру;
- повідомляється про неотримання відповіді, невчасний розгляд попереднього звернення, якщо з часу його надходження минув установлений законодавством термін розгляду;
- вказується на інші недоліки, допущені при розгляді та вирішенні попереднього звернення.
Заяви і скарги громадян, документи, що надійшли від депутатів усіх рівнів вирішуються лише у випадках, передбачених частиною 1 статті 12 і частиною 2 статті 36-1 Закону України «Про прокуратуру», з дотриманням вимог, визначених у рішенні Конституційного Суду від 11 квітня 2000 року № 4рп/2000.
Звернення в яких порушуються питання щодо притягнення до кримінальної відповідальності суддів, надсилаються відповідно до вимог кримінально-процесуального кодексу України до підпорядкованих прокуратур (за місцем оскаржених дій) для перевірки. У разі достатніх даних, які вказують на наявність ознак злочину, матеріали перевірки з відповідним висновком направляються до прокуратури області.
Перевірки за зверненнями громадян, юридичних осіб, зверненнями та запитами депутатів усіх рівнів, за винятком заяв та повідомлень про злочин, розслідування яких належить до компетенції органів прокуратури, проводяться лише у разі їх попереднього вирішення керівниками компетентних органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та контролю. В інших випадках такі звернення у 5-денний термін надсилаються за належністю з роз’ясненням права на звернення за захистом своїх порушених прав і свобод до відповідних органів державної влади та контролю, органів місцевого самоврядування, а в передбачених чинним законодавством випадках – до суду.
15) Стадії провадження за зверненнями громадян, організація розгляду звернень.
По кожному зверненню в прокуратурах усіх рівнів може бути виконано одне з таких дій:
- прийнято до розгляду;
- передано на вирішення до підпорядкованої прокуратури;
- направлено до іншого відомства;
- вирішено в порядку статей 303-307 КПК України;
- долучено до скарги, що раніше надійшла.
За підсумками вирішення скарг і заяв громадян, запитів і звернень депутатів може бути прийнято одне з таких рішень:
Задоволено - вжито заходів до повного або часткового поновлення прав і законних інтересів заявника. Задоволеним зверненням (з числа вирішених) вважається те, за яким внесено подання, пред’явлено позов або застосовано інше прокурорське повноваження;
Повторне задоволено - звернення, у якому оскаржуються відповіді відповідної прокуратури і по якому приймалося рішення про відмову в задоволенні раніше поданого звернення. При цьому первинне рішення скасовується;
Відхилено – вимоги заявника, викладені у зверненні, визнані необґрунтованими;
Роз'яснено - за зверненням, у якому не містилось прохань про задоволення яких-небудь вимог або клопотань, надано роз'яснення з питань правового характеру.
++++ с. 78.
16) Звернення, які не підлягають вирішенню в органах прокуратури.
1. Письмові звернення без зазначення місця проживання (адреси) заявника, а також такі, з яких неможливо встановити авторство. Такі звернення визнаються анонімними й залишаються без розгляду.
2. Звернення з незрозумілим текстом або в яких відсутні дані, достатні для їх розгляду чи прийняття обґрунтованого рішення
3. Звернення, в яких не викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги; не підписані заявником (заявниками) із зазначенням дати
4. Звернення народних депутатів України, депутатів місцевих рад, у яких містяться пропозиції, вказівки чи вимоги у конкретних кримінальних, цивільних, господарських, адміністративних, а також справах про адміністративні правопорушення
5. Звернення, яке надійшло від особи, визнаної судом недієздатною (ст. 8 Закону, пункт 4.12 Інструкції).
6. Звернення, подані в інтересах іншої особи без оформленого у встановленому законом порядку доручення (пункт 4.12 Інструкції).
7. Звернення, по яких прийнято рішення про припинення розгляду (пункт 4.12. Інструкції).
8. Звернення, розгляд яких віднесено до компетенції суду.
9. Звернення, розгляд яких віднесено до компетенції інших органів.
10. Скарги, подані з порушенням строку.