Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Південноросійський робітничий союз у Києві




В Україні діяли як гуртки «Чорної волі», так і «Чорного переділу», часто вони працювали в контакті, а інколи навіть об’єднувалися в одному гуртку. Вони розповсюджували революційні прокламації та інші підпільні видання, вели пропагандистську роботу серед інтелігенції, студентів, робітників, солдат. Чорнопередільці Є.Ковальська та М.Щедрін весною 1880р. Створили в Києві «Південноросійський робітничий союз», який складався з окремих груп і гуртків робітників, переважно арсенальців та залізничників. У цілому пропагандистська діяльність охопила бл. 1 тис.чоловік. У програмі, виробленій Ковальською і Щедріним, передбачалося встановлення такого суспільного ладу, при якому фабрики, заводи, земля стали народною власністю, перебували б у користуванні робітничих та селянських робітничих асоціацій і всім громадянам забезпечувались би політичні свободи. Рекомендуючи як методи діяльності пропаганду та агітацію серед робітників, селян, інтелігенції і в армії, основою тактики засновники вважали: для селян-сільський нвродний терор проти панів, станових, ісправників, Для робітників-робітничий терор, спрямований проти найбільшжорстоких і ненависних робітників, для солдат-терор проти ненависних командирів. За складом «Союз» був інтернаціональним. У ньому переважали українці та росіяни, але були також поляки, євреї, французи, румуні і тп. Мав друкарню- видрукували 13 прокламацій, в яких вимагали поліпшити становище робітників. Але 22 жовтня 1880р. Щедрін і Ковальська були заарештовані. «Союз» на чолі з С.Богомольцем та І.Кашевичем працював до початку 1881р. коли був розгромлений. Його керівники були віддані до суду. Щедрін і Ковальська були заслані на довічну каторгу.

 

Народовство.

Народовці. У період до революції 1848 р. саме молодь на чолі з «Руською трійцею» виступила за користування народною мовою,

Крім вікових та ідеологічних відмінностей, русофілів відрізняли від народовців і розбіжності в соціальному статусі. До перших, як правило, належали добре забезпечені церковні та світські чиновники; інші були студентами, молодими священиками, Спочатку суперечки між ними точилися майже виключно навколо питань мови й літератури. В інших питаннях прибічники обох угруповань мали спільні цінності

. Якщо русофіли знайомилися з творами консервативних російських письменників-слов'янофілів, то народовці жадібно читали Шевченка, Куліша і Костомарова. На початковому етапі зміцнення цих стосунків демократичні та світські тенденції навіть переважали. Згода, що зароджувалася у середовищі народовців, спиралася передусім на визнання того факту, що українці — це окрема нація, котра проживає на просторах від Кавказу до Карпат, і найкращим засобом самовираження якої є народна говірка. Відтак основним національним питанням для них було питання мови й літератури.», вони були (принаймні в теорії) демократичнішими, ніж їхні консервативні суперники-русофіли.Майже всі існуючі українські заклади, включаючи пресу, перебували під контролем русофілів, народовці ж не мали до них широкого доступу. Народовці заснували кілька таємних гуртків), найважливішим серед яких була «Молода Русь», утворена в 1861 р. у Львові. Друкувались: Вечорниці,Правда, Мета.

Водночас ряд народовців розробляли українську граматику й словники. Іншим різновидом їхньої діяльності став український театр. Заснований 1868р.у Львові, він, як і в Російській Україні, перетворився на особливо ефективний засіб поглиблення національної свідомості. В 1868 р. група з майже 60 студентів на чолі з Анатолем Вахнянином створили товариство «Просвіта», що займалося «вивченням та освітою народу». А в 1873 р. за фінансової та моральної підтримки східних українців у Львові було засноване вже згадуване Товариство ім. Т. Г. Шевченка. Після Емського указу 1876 р. несподівано стали зростати контакти з більш досвідченими східними українцями..У 1880р. вони відкрили орієнтовану на маси газету, демонстративно назвавши її «Діло» на противагу русофільському «Слову». Того ж року з метою обговорення становища й потреб українського суспільства вони скликали перші українські масові збори, або віче. На нього зійшлося близько 2 тис. осіб, у тому числі багато селян. У 1885 р. було засновано представницький орган — Народну Раду.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 437 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Велико ли, мало ли дело, его надо делать. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2525 - | 2183 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.