Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Структури тріщинно-порового простору




 

Використовують метод умовних моментів. Теорію використання методу для вивчення електричних параметрів геологічного середовища див. в підрозділі 7.1. Урахування структури тріщинно-порового простору відбувається за допомогою параметра форми a = с / а (a = 103–10–5), де с, а – півосі еліпсоїда вздовж і перпендикулярно до осі обертання. Пропонується дослідити два варіанти орієнтації ізотропних включень різних форматів в ізотропній матриці: перший – хаотична орієнтація включень, що відповідає ізотропній моделі; другий – односпрямована орієнтація включень, що відповідає анізотропній моделі. Крім цього, ураховуючи особливості методу умовних моментів, пропонується дослідити вплив цих параметрів в двох модифікаціях: "високоомна матриця і включення-провідники" та "матриця-провідник і високоомні включення".

Ефективна електропровідність геологічного середовища визначається співвідношенням

де

s1 – електропровідність включення; s2 – електропровідність матриці; с 1 – концентрація включень; с 2 – концентрація матриці.

Вихідні дані: електропровідність включення s1 і матриці s2.

Програмні засоби та їхнє використання: програма розрахунків ефективної електропровідності тріщинно-порового геологічного середовища.

Завдання: дослідити вплив на ефективну електропровідність геологічного середовища концентрації включень від 0 до 100 % принаймні для трьох різних форматів. При односпрямованих пустотах (анізотропна модель) будують графіки залежності s11, s33 і відношення s11/s33 від концентрації включень с 1. При хаотично розорієнтованих пустотах (ізотропна модель) будують графіки залежності sвід концентрації включень с 1. Розглянути два варіанти – високопровідної матриці та непровідних включень, і навпаки. Графіки побудувати в білогарифмічному масштабі.

 


 

 

Математичне моделювання дисперсії

й розсіювання пружних хвиль

у тріщинуватому геологічному середовищі

 

Геологічне середовище неоднорідне й дискретне. У ньому присутні неоднорідності з широким спектром характерних розмірів. Якщо в акустичному й ультразвуковому діапазонах розсіювання пружних хвиль спричиняють мікротріщини, зерна мінералів, мікрошаруватість, то в сейсмічному діапазоні це – мікротріщини, зони подрібнення, тонкошаруватість.

Численні методи математичного моделювання дисперсії й розсіювання пружних хвиль на структурних неоднорідностях геологічного середовища в реальному середовищі обмежуються невеликими концентраціями мікротріщин.

Метод моделює дисперсію та розсіювання пружних хвиль на неоднорідностях без будь-яких обмежень на їхню форму, властивості, концентрацію й базується на теорії статистичного усереднення з використанням методу умовних імовірностей.

 

Статичні ефективні модулі пружності

Геологічне середовище розглядатимемо як частково неперервне, пружні властивості структурних неоднорідностей якого є випадковими функціями просторових координат. Рівняння руху запишемо з урахуванням тензора напруги Коші лінійної теорії пружності

(1)

де – тензор напруги, r – щільність, – вектор зміщень. Тут індекс після коми означає диференціювання за відповідною просторовою змінною, а точки над буквою – диференціювання за змінною часу.

Дослідимо гармонічний хвильовий рух типу

(2)

– діюча амплітуда пружних зміщень, w – кругова частота.

Використаємо закон зв'язку між напругами і деформаціями в формі

(3)

де – тензор пружних сталих геологічного середовища. Деформації пов'язані з вектором пружних зміщень як

(4)

Підставляючи вирази (3), (4) в (1), одержимо

(5)

Якщо геологічне середовище, в якому розповсюджується хвиля, неоднорідне, то тензор пружних сталих і щільність r є випадковими функціями просторових координат. Припустимо, що ці функції статистично однорідні в межах деякого об'єму V, лінійні розміри якого значно менші від довжини хвилі.

Якщо – модулі об'ємного стиснення і зсуву r -компо­ненти, а включення мають сфероїдальну форму із співвідношенням півосей æ і рівномірно розорієнтованих в просторі, то для розрахунку статичних ефективних пружних сталих геологічного середовища із сфероїдальними включеннями одержимо формули

(6)

Тут прийнято позначення:

 

(7)

 

Вирази (7) можна використовувати як у випадку твердих включень сфероїдальної форми, так і при обчисленнях ефективних пружних сталих геологічного середовища, які мають пори та мікротріщини.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 540 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наглость – это ругаться с преподавателем по поводу четверки, хотя перед экзаменом уверен, что не знаешь даже на два. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2684 - | 2246 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.