Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 4. Господарство та економічна думка суспільств Європейської цивілізації у




Період Середньовіччя

40. Феод - в країнах Західної Європи в середні віки земельне володіння або фіксований дохід (у грошах або в натурі), подаровані сюзереном своєму васалові в спадкове володіння під умовою несення останнім на користь першого феодальних служб: перш за все військовою, а також придворною (участь в суді, в управлінні сеньорієй і ін.) І сплати передбачених звичаєм грошових платежів. Оскільки васали, як правило, частину отриманої землі або доходу передавали у володіння своїм васалам, зрештою над одним і тим же земельним володінням виникала т.з. Ієрархічні сходи – ряд носіїв власницьких прав, що надбудовувався по вертикалі, відносно одного і того ж феоду. Феод (його попередником був бенефіцій) – найбільш характерна форма власності панівного класу в Західній Європі в період розвиненого феодалізму (11–15 вв.(століття)). Дроблення феодів в процесі субінфеодациі, усе більш широке поширення (у міру розвитку товарно-грошових стосунків) т.з. Фєфрентних договорів (при яких васал як феод отримував не землю з селянами а лише право на який-небудь дохід), перехід до системи найманого війська перетворили до 15–16 ст.(століття) систему феодів у юридичну фікцію.

41. Манор (англ. Manor) — феодальний маєток в середньовічних Англії та Шотландії, основна господарська одиниця економіки і форма організації приватної юрисдикції в цих державах.

Манор представляв собою комплекс доменіальних земель феодала, общинних угідь і наділів особисто-залежних і вільних селян, що мешкають в входить до складу Манор селі. Основою маноріального господарства були відробіткової повинності залежних категорій селян (вілланів, коттаріїв, хазбендменів) і судова юрисдикція феодала над ними. Соціальним і адміністративним центром манору була садиба феодала. Маноріальна система панувала на Британських островах з XI по XVII століття, хоча з початком нового часу манори стали поступово втрачати феодальний характер, перетворюючись на аграрні господарства капіталістичного типу.

42. Община, в широкому значенні терміну самі різні спільності: міські комуни, сільські суспільства, земляцтва, релігійні співтовариства, професійні об'єднання і т.п. У ряді соціалістичних країн (Болгарія, ГДР(Німецька Демократична Республіка), Польща, Югославія) община — низова адміністративно-територіальна одиниця, в ГДР(Німецька Демократична Республіка) і Югославії — і ланка суспільно-політичної організації країни. У ГДР(Німецька Демократична Республіка) міста, общини і об'єднання общин— самостійні співтовариства в рамках централізованого керівництва і планерування, конституції, що знаходяться під захистом. Права і обов'язки общин визначаються конституціями відповідних країн, ін. Державними законами і статутами, що приймаються самою общиною.

43. Ало́д (давньонім. Allod від al — «повний» та od – «володіння») — індивідуально-сімейна земельна власність у варварських королівствах та ранньофеодальних державах Західної Європи. Володіння «алодом» (на відміну від бенефіції, феоду) не було пов'язане з виконанням феодальної служби і повинностей. Часом слово «алод» використовують як термін безумовного землеволодіння на противагу умовному.Розрізняють ранній та пізній «алоди». Ранній — це власність на рухоме майно та обмежене право успадкування (по чоловічій лінії) на нерухоме майно (орну землю). Хоч земля і знаходилася у спадковому приватному володінні, але право розпорядження нею належало громаді. Пізній «алод» — це повна, вільновідчужувана власність малих родин. Власністю стала земля яку спершу можна було заповідати, дарувати, а потім і купувати чи продавати. Пізній алод найраніше оформився у вестготів та бургундів (початок VI), потім у франків, де поштовхом до його появи став едикт Хільперіка І наприкінці VI століття, а найпізніше у саксів та фризів — на початку IX століття.

44. Бенефіція (лат. Beneficium — благодіяння, лат. Bene — добре, лат. Facere — робити) в ранньофеодальній Західній Європі (VIII—XII століть) форма умовного земельного користування. Надавалась королем (великим землевласником) з умовою виконання одержувачем певних обов'язків, найчастіше військової служби. Бенефіція була дійсна до смерті одержувача або жалувателя. В розвитку поземельних відносин являла собою проміжну стадію між дофеодальною власністю — алодом і феодальною — леном, зародком якого вона була. Виникнення зумовлене розвитком феодальних відносин у Франкській державі. З метою підкорення феодалів і зміцнення своєї воєнної могутності Карл Мартелл, відмовившись від дарування земель, надавав їх лише на умовах бенефіції. Наслідком було знищення стану вільних людей і розшарування суспільства на великих землевласників, васалів і кріпаків.

45.Прекарій (лат. Precarium – передане на прохання) – поширена в ранньосередньовічній Європі форма користування земельною ділянкою, наданою сеньйором селянину на умовах виконання повинностей та оброку; сама земельна ділянка, надана феодалом в користування; інколи – селянин, що отримав в користування ділянку-прекарій.

46. Серви (від латів.(латинський) servi, буквально — раби), категорія безпосередніх виробників в середньовічній Західній Європі. В період генезису феодалізму розрізнялися серви як прошарок римського пізньоантичного суспільства, положення якого було ще близьким до положення римських рабів, і Серви як прошарок герм.(німецький) суспільства, положення якої визначалося стосунками патріархального рабства в германців. В період розвиненого феодалізму серви — категорія феодально-залежного селянства, найбільш обмежена в своїх цивільних і господарських правах.

47. Літи (лат. Liti) - відомий по варварським правдам шар напіввільного, відпущеного на свободу населення у германських племен франків і саксів (у лангобардів їм відповідали Альдо, у англо-саксів - лети). Займали проміжне становище між вільними общинниками і рабами. У міру формування феодальних відносин літи ставали частиною класу феодально залежного селянства.

48. Ценз (лат. Census від censeo - роблю опис, перепис) - періодична перепис громадян з оцінкою їх майна, проведена цензором з метою розділення їх на соціально-політичні, військові та податкові розряди в Стародавньому Римі. Сучасне значення може позначати будь обмежувальні умови.

49. Цензива (франц. Censive, пізньолат. Censiva), недворянського, переважно селянське, спадкове земельне тримання у феодальній Франції. Цензітаріев (держатель Ц.) Щорічно виплачував сеньйору ценз - грошову, рідше натуральну ренту. Ц. Набула значного поширення з 12-13 вв. У зв'язку з розвитком товарно-грошових відносин, скороченням пансько-кріпосницького господарства. Крім цензу, сеньйор мав право на певні повинності з боку цензітаріев, на баналітети і на виморочний ділянку; зберігав верховну власність на землю і юрисдикцію. Як правило, умови тримання не підлягали змінам і розмір цензу зберігався незмінним з покоління в покоління. Цензітаріев мав право передавати Ц. По спадку, закладати, здавати в оренду, продавати за умови сплати особливого мита. У 16-18 вв. Ц. - найбільш поширена форма селянського земельного тримання. Була знищена під час Великої французької революції декретом Конвенту від 17 липня 1793.

50.Лен (нім. Lehen від нім. Leihen – позичати), або феод – форма васального спадкового землекористування в середньовічній Європі (переважно в Німеччині та північній Франції), обумовлена певними обов’язками перед сеньйором (військова служба, сплата податків і т.і.); сам такий маєток.

51. Торгівля транзитна - Один з видів торгівлі, коли товари перед відправкою в будь-яку країну доставляються в порт, район, аеропорт і т.д. На території іншої країни. Такі порти використовуються в транзитній торгівлі у зв'язку з тим, що вони займають зручне місце на судноплавних лініях і розташовують складськими і митними потужностями для реекспорту або є центрами торгівлі даними товарами, в яких можна провести вибірковий контроль товарів, перевірку їх якості, аукціонні торги, дроблення партій і т.д. Традиційно значна частина торгівлі проходила через Лондон, проте з тих пір, як лондонські порти почали переживати занепад, його місце зайняли інші європейські порти, наприклад Роттердам. Центрами транзитної торгівлі є також Сінгапур і Гонконг.

52.Гільдія (від нім. Gilde - корпорація, об'єднання) - асоціації періоду раннього західно-європейського середньовіччя (X ст.) У формі духовних чи світських (оборонних, політичних, економічних) об'єднань населення. Гільдії у давніх германців - бенкети на честь укладення шлюбу чи жертвоприношення. Релігійні гільдії збиралися для проведення обрядів, трапез, обирали старійшину, який керував, чинив суд і розправу. У слов'ян різновидом таких гільдій були громадські бенкети «братчини», церковні братства. Гільдія захищала своїх членів перед громадським судом. Оборонні гільдії набули найбільшого розвитку в Данії (XI-XII ст.).

Перші купецькі гільдії (ганзи) утворювали купці (які вели зовнішню торгівлю) для забезпечення свого правового статусу в інших країнах (Ганзейський союз). У Росії та Україні купецтво було поділене (залежно від обороту зовнішньої та внутрішньої торгівлі) на три (1775 p.), а потім на дві (1865 р.) Гільдії. Гільдіями ремісників були цехи. В Україні певний час (XVIII-XIX ст.) Були поширені своєрідні гільдії - парубоцькі братства.

53.Асоціація – об’єднання, союз організацій або осіб для досягнення певних цілей. Асоціації не мають права втручатися у виробничу та комерційну діяльність будь-якого з її учасників. Асоціація є юридичною особою, може мати самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки, печатку зі своїм найменуванням.

54. Гроші - специфічний товар, який є універсальним еквівалентом вартості інших товарів або послуг.

Через гроші виражають вартість інших товарів, оскільки гроші легко обмінюються на будь-який з них. [1] Така грошова оцінка робить різнорідні товари легко порівнянними при обміні. На думку деяких економістів, зокрема К. Маркса, не гроші роблять товари сумірними, а навпаки: саме тому, що всі товари є уречевлена ​​людська праця і, отже, самі по собі співмірні за кількістю витраченої праці, вартість усіх товарів вимірюється одним і тим же специфічним товаром, перетворюючи цей останній в загальну для них міру вартості, тобто в гроші. [2]

Зазвичай, грошима стає товар з високою ліквідністю, тобто той товар, який найлегше обміняти на інший товар. Крім міри вартості для інших товарів, гроші є засобом обігу (посередником в процесі обміну). Крім того, роль грошей можуть виконувати різні речі, інші речові права, зобов'язання та речове-зобов'язальні комплекси.

У сучасних умовах в ролі грошей виступають не стільки конкретні товари (наприклад, золото чи інші дорогоцінні метали, з яких робляться інвестиційні монети), скільки зобов'язання держави або центрального банку у формі банкнот. Самостійної вартістю такі гроші не мають і є еквівалентом лише номінально. Держава зобов'язує громадян приймати банкноти і монети в якості законного засобу платежу на даній території.

55. Лихварство — це надання грошей у борг з умовою сплати відсотків при погашенні боргу. Форма кредитних стосунків.Особа, яка займається лихварством називається лихварем. Лихварство, як і боротьба з ним, відомі з античних часів.

Зокрема, в Стародавній Греції в IV ст. До н. Е. Були відомі випадки лихварських позик із сплатою більше 40 % у місяць (понад 570 % річних). Пізніше по звичайних позиках стягувалися від 62 до 900 % річних.

З виникненням індустріального виробництва і класичного капіталізму без розвинутого кредиту нормальна виробнича діяльність була неможливою. Адже підприємцям не вистачало власного капіталу для переведення економіки на індустріальні рейки та для підтримки високих темпів розширеного відтворення. В результаті були створені нові джерела позичкового капіталу, який надавався під прийнятний відсоток. На відміну від лихварства, цей капітал витрачається не для споживацької мети, а для господарювання з метою отримання прибутку.

56. Ломбард – (рос. Ломбард) кредитна установа, що видає позики для особистих цілей під заставу рухомого майна, цінних речей, коштовностей, виробів мистецтва. У разі несвоєчасного повернення заборгованих сум і процентів за позику позикодавець (ломбард) має право розпорядитись закладеним майном на свій розсуд.

57. Флóрин — золота монета, що карбувалася спочатку у Флоренції, а згодом і в ін. Європейських державах.Вперше відкарбували в 1252 у Флоренції (звідси і назва монети). Маса Ф. Становила 3,53 г золота. На лицьовій стороні зображувався герб міста — лілія (лат. Flos — квітка). Флорин дуже швидко поширився у багатьох країнах Західної Європи. За флорентійським зразком ряд держав розпочали виробництво власних монет цього типу. Золоті монети, які карбували у Венеції у 1284, одержали назву «дукати». Згодом ця назва закріпилася за золотим Ф. Майже у всій Європі і зберігалась до новітнього часу. Впродовж 15-1 ст. В українських землях були особливо поширеними угорські та чеські золоті Ф., карбування яких розпочалося з 1325. З серед. 15 ст. У Польщі Ф. Стали називати суму срібних монет, вартість яких відповідала золотому Ф. З того часу золотий Флорин (або дукат) одержав назву «червоного золота» (floreni rubens), а сума у 30 грошів, що була еквівалентом «червоного золота», почала називатися просто Ф. Або польським злотим (florenus polonicales). У західноукраїнських землях з 16 ст. Ф. Був лічильною одиницею, що дорівнювала 30 грошам польським. Назва Ф. Поширювалася також на гульден (маса 12,34 г) Австрійської (з 1867 — Австро-Угорської) імперії, які карбували протягом 1857-92.

58. Дукат (від італ. Ducatus — останнього слова монетної легенди) — золота монета, вперше відкарбована 1284 р. У Венеції дожем Дж. Долуоло. Назва дукат перейшла на всі інші золоті монети, карбовані за венеціанською стопою.

59. Вексель /нім. Wechsel — зміна, обмін, розмін/— цінний папір і вид кредитних грошей, який засвідчує грошове боргове зобов'язання векселедавця сплатити у встановлений строк і в певному порядку визначену суму власнику В. /векселедержателю/. Бувають В. Прості й переказні. Простий В. — боргове зобов'язання, видане боржником кредитору. Переказний виписується кредитором і є його письмовим наказом про сплату в зазначений час вказаної у В. Суми третій особі. У В. Зазначають встановлені законом реквізити. У простому — найменування В., обіцянку сплатити певну суму, строк і місце платежу; найменування юридичної чи фізичної особи, на адресу якої або за чиєю вказівкою має відбутися платіж; дата і місце оформлення В., підпис векселедавця. У переказному В., крім реквізитів, суми, вказують найменування платника, який повинен сплатити певну суму. Документ, в якому відсутні реквізити, не має юридичної сили В. У колишньому СРСР на початку 30-х років з ліквідацією комерційного кредиту в процесі одержавлення економіки, становлення командно-адміністративної системи вексельний обіг був скасований /за винятком сфери зовнішньоторговельних розрахунків/. Відновлення комерційного кредиту в процесі реформування економіки України передбачає створення системи внутрішнього вексельного обігу.

60. Біржа /від лат. Bursa — гаманець/— організаційно оформлений, постійно діючий ринок, на якому здійснюють торгівлю цінними паперами, нерухомістю і гуртову торгівлю товарами. Відповідно до цього розрізняють фондову і товарну Б. Фондова Б. - спеціалізована фінансова організація, яка зосереджує попит і пропозицію цінних паперів, сприяє формуванню їх біржового курсу. Вона діє за принципами приватного підприємництва або на основі державної власності. Б. - це переважно акціонерні товариства, засновниками яких можуть бути юридичні і фізичні особи при наявності у них дозволу на комерційну і комісійну діяльність з цінними паперами. Засновники здійснюють підготовчу роботу по створенню фондової Б. Після придбання акцій Б. Вони стають її акціонерами. Основними функціями фондової Б. Є: мобілізація тимчасово вільних грошових засобів фізичних і юридичних осіб шляхом реалізації цінних паперів; встановлення ринкової вартості /біржового курсу/ цінних паперів; перелив капіталів між компаніями, галузями, сферами виробництва і обслуговування. Купівля-продаж цінних паперів на фондовій Б. Здійснюється на основі біржового курсу /котировки/, залежно від співвідношення попиту і пропозиції на них. Управління фондовою Б. Здійснюють загальні збори членів біржі, біржова рада, правління та інші виконавчі органи. Товарна Б. Є асоціацією продавців, які забезпечують ринок купівлі — продажу товарів з певними кількісними характеристиками. Самих товарів на Б. Не доставляють, з ними здійснюються лише біржові операції, а їх наявність підтверджується документами. Характерною ознакою товарних бірж у країнах із соціальною ринковою економікою є їх спеціалізованість. В Україні біржі мають універсальний характер. В біржових операціях з реальним товаром залежно від строків поставки, як правило, практикуються угоди з негайною здачею /на наявний товар/ або форвардні угоди /з поставкою товару в майбутньому/. Ці два види угод завершуються здачею — прийомом реального товару. Товарна Б. Створює і регулює біржовий товарний ринок, який функціонує відповідно до прийнятих норм і правил біржової торгівлі. В торгах на біржі беруть участь: брокери, біржові маклери, співробітники біржі. Всі учасники торгів діють на договірній основі і повинні суворо дотримуватися біржових правил.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 428 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наука — это организованные знания, мудрость — это организованная жизнь. © Иммануил Кант
==> читать все изречения...

2243 - | 2054 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.