Вибір теми
Студент може самостійно обрати будь-яку тему ізтематики курсових робіт, поміщеної у даному посібнику, керуючись при цьому різними мотивами: уподобаннями і інтересами, знайомством із проблемою та її актуальністю, рівнем підготовки, обраними фахом або напрямом майбутньої наукової чи практичної діяльності тощо. В окремих випадках - наприклад, коли студент вчасно так і не обрав тему курсової роботи або коли він затрудняється у виборі - тему може призначити керівник семінарських занять із політичної економії, який, як правило, і є науковим керівником студентів даної академічної групи при виконанні курсових робіт із цього предмета.
При виборі теми курсової роботи потрібно уникнути ситуації, коли в одній навчальній групі обрані теми повторюються.
Вибір тем достатньо великий, щоб кожен студент обрав собі окрему. Ці питання координуються керівником семінарських занять і старостою групи. Староста складає список студентів групи із назвами обраних ними тем курсової роботи і передає його науковому керівникові, який його затверджує, вирішуючи спірні моменти.
Наступним етапом стаєпідбір літературних джерел для написання роботи.
Підбір літератури
Студент, керуючись проблемами обраної теми,самостійно здійснює пошук необхідних літературних джерел. Суттєву допомогу у цьому надасть уже підібраний до тем курсових робіт, згрупованих за навчальними темами, перелік літератури.
Рекомендована у посібнику література є лише орієнтиром для самостійного пошуку літературних джерел.
Поряд із монографічною літературою, варто обов'язково ознайомитись із журнальними публікаціями останніх кількох років. Радимо опрацювати такі економічні часописи, як українські «Економіка України», «Фінанси України», «Банківська справа», «Вісник НБУ», «Бизнес и банки», російські «Вопросы экономики», «Экономист», «Российский экономический журнал ), «Деньги и кредит» та інші, щотижневики «Галицькі контракти», «Бизнес», фахові видання - такі, як «Бухгалтерский учет и налоги» та іншими науковими журналами економічного спрямування. Можна звернутись і до серйозних газетних публікацій, із яких можна брати законодавчі акти економічного змісту, постанови уряду, укази Президента з економічних питань, нові обґрунтовані цифри, факти, матеріали, серйозні аналітичні статті провідних економістів країни.
Підібрана до теми література заноситься у спеціальні картки, на основі яких потім складатиметься список використаної літератури. Варто додати, що у процесі вивчення літератури цей список постійно поповнюватиметься.
Вивчення літератури
Вивчення літератури супроводжується її конспектуванням, тобто виписками окремих важливих теоретичних положень, цифр і фактів тощо із обов'язковим посиланням на сторінки. Таким чином формується робочий матеріал для написання курсової роботи. Потім він групується за окремими найважливішими проблемами, які складуть основні розділи плану роботи.
При вивченні літератури її перелік постійно поповнюється за рахунок тих книг і публікацій, на які посилається автор праці, яка вивчається. Ці публікації також потрібно відшукати і ознайомитись із ними. Таким чином вивчається інколи кілька десятків найменувань наукової літератури.
Підготовчий період закінчується складанням змісту майбутньої курсової роботи.
Зміст роботи
Зміст є необхідним атрибутом будь-якої наукової роботи. Він дозволяє логічно пов'язати між собою окремі важливі питання теми.
Виходячи із цих принципів, у змісті роботи виділяютьвступ, кілька розділів (від 2-х до 5-ти) і висновки. Зміст служить логічним викладом основних моментів обраної і розгорнутої у тексті роботи теми.
Пункти змісту повинні викладатись лаконічно, складатись із одного невеликого речення, вони об'єднуються єдиною логікою і єдиним стилем, повною мірою відбиваючи суть теми. Його не можна переобтяжувати надмірною кількістю розділів, адже курсова робота - невелике за обсягом дослідження.
Наприклад, якщо після консультацій із науковим керівником обрана тема «Інфляція та її наслідки» то після добору і вивчення літератури зміст курсової роботи може мати такий вигляд.
Вступ.
Розділ 1. Суть інфляції.
Розділ 2. Інфляційні причини росту цін.
Розділ 3. Види інфляції.
Розділ 4. Наслідки інфляції та шляхи їх усунення
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Завдання студента при написанні курсової роботи значно полегшується, коли він складе для себе розширений робочий план або короткий конспект майбутньої роботи (із тезисним викладом змісту розділів і виділенням основних положень).
Тільки після ґрунтовного опрацювання літературних джерел і розробки змісту роботи можна приступати до основного етапу - написання тексту курсової роботи.
Підготовка тексту курсової роботи
Хоча курсова робота розпочинається із вступу, писати роботу доцільно почати із першого розділу. Вступ, хоча й розміщується на перших сторінках, пишеться після усіх розділів і висновків.
Кожен розділ курсової роботи, у залежності від кількості розділів, повинен мати обсяг не менше 5, але й не більше 10 сторінок рукописного тексту.
Особливе значення має перший розділ, у якому викладається суто теоретичний аспект теми. Він є результатом аналізу наукової літератури. Як правило, саме цей розділ є основним, тому він - найбільша частина роботи і може займати 40-45% всього обсягу курсової роботи.Інші розділи у більшості випадків стають конкретизацією першого. У них потрібно логічно викласти зібраний матеріал, конкретизувати, узагальнити і пояснити його. Значною мірою це досягається за рахунок використання фактичних і статистичних даних, побудови таблиць, схем і графіків, розрахунку показників за єдиною методикою.
Важливим аспектом курсової роботи стає аналіз економічних категорій, законів і принципів, їх взаємозалежності і взаємозумовленості, розкриття найважливіших закономірностей, рис і тенденцій розвідку економічних явищ і процесів, які досліджуються.
Водночас курсова робота не повинна відбивати тільки єдину точку зору, опиратись на погляди тільки одного, нехай і дуже авторитетного автора. Особливо, коли йдеться про дискусійні проблеми, яких більшість в економічній теорії. На основі ґрунтовного опрацювання цілого ряду теоретичних джерел студент може узагальнити різні точки зору на проблему, або хоча б заявити про їх існування. Це створює можливість надати перевагу певній теоретичній концепції і показати власне бачення проблеми. У цьому полягаєнауковість студентської курсової роботи.
Варто наголосити, що у сучасних умовах теоретична цінність ряду економічних публікацій швидко старіє. Те, що здавалось правильним і непохитним протягом десятків і навіть сотень років, нині піддається сумніву. Це потрібно пам'ятати і враховувати, відшуковуючи правильне, з точки зору автора курсової роботи, трактування теоретичної проблеми. Тут допомогу повинен надати науковий керівник роботи.
Обов'язковим структурним елементом роботи є висновки - заключна її частина. У цій частині у концентрованій формі узагальнюються підсумки дослідження теми, викладаються загальні висновки, формулюються рекомендації та пропозиції автора. Дана частина роботи не повинна перевищувати 3-х сторінок тексту.
Нарешті розпочинається робота над вступом. Вступ - невелика за обсягом (2-3 сторінки тексту), але дуже важлива частина роботи. У вступі з'ясовуються такі основні моменти:актуальність і розробленість досліджуваної проблеми, її основні напрямки, мета дослідження. Саме у вступі визначається зміст теми дослідження. Він є узагальненням методики написання роботи і всього зібраного матеріалу, тому й пишеться після завершення основної частини курсової роботи.
Для скорочення основного тексту курсової роботи, якщо виникає потреба не перевантажувати його великою кількістю статистичних даних, таблиць і схем тощо, можна зробити додатки до курсової роботи, які розміщуються після списку використаної літератури і не враховуються до обсягу курсової роботи. Додатки можна зробити за рекомендацією наукового керівника.
Як правило, робота спочатку виконується у чорновому варіанті. Після консультацій із науковим керівником у ній усуваються недоліки і повторення, виправляються помилки, вдосконалюється структура викладу матеріалу, усуваються несуттєві деталі, уточнюються висновки тощо. Лише після цього робота виконуєтьсяу чистовому варіанті.