Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Коректування паспортної характеристики ЕВН




 

Характеристикою відцентрового насоса, називають сукупність графічних залежностей напору Н, споживної потужності і коефіцієнта корисної дії (ККД) від подачі Q. Паспор­тну (заводську) характеристику одержують усередненням результатів випробувань

 

декількох насосів установної серії (партії) на прісній воді. Ймовірна (можлива реальна) ха­рактеристика роботи насоса в конкретній свердловині може значно відрізнятися від паспор­тної внаслідок різної якості виготовлення насоса, відмінності в'язкостей відкачуваної рідини і прісної води та наявності у продукції вільного газу.

Вплив якості виготовлення даного насоса (відхилення геометрії протічних каналів робо­чих коліс і скеровуючих апаратів, шорсткості) на його характеристику доцільно встановлю­вати стендовими випробуваннями на прісній воді (стендова характеристика) за стандарт­них умов. Характеристику насоса при роботі на воді розраховують перебудовою зменшених напору і ККД для ряду довільно вибраних подач за формулами:

Н =

(13.12)

 

де - відповідно паспортні значення напору, м і ККД (безрозмірна величина); - напір, м і подача насоса в оптимальному режимі роботи (при максималь­ному значенні ККД) за паспортною характеристикою, м3/добу, а споживну потужність залишають незмінною.

Вплив збільшення в'язкості відкачуваної рідини виражається у погіршенні робочих ха­рактеристик насоса. Параметри Н і приблизно зберігають свою форму і зміщуються вниз і вліво в міру збільшення в'язкості, а потужність - вверх і вліво.Залежність водної характе­ристики ЕВН від в'язкості встановлюють за методикою Ляпкова так.

 

1. Визначають середню температуру потоку у насосі, наприклад, з використанням фор­мул (12.3) і (13.6), тобто з врахуванням її збільшення за рахунок тепла, що виділяють дви­гун і насос при роботі.

2. Високов'язкими бувають нафта і водонафтова емульсія. Встановлюють тип водонаф-тової емульсії (див. гл. 9.3).

3. Знаходять кінематичну в'язкість продукції при тиску і температуру у насосі, м2/с, де - динамічна в'язкість продукції (суміші), Па·с; — середня густина про­дукції, кг/м3.

Середню динамічну в'язкість продукції у насосі обчислюють за однією з формул: для нафти

(13.13)

 

для газонафтової суміші

(13.14)

 

(13.15)

 

для водонафтової емульсії типу Н/В І

 

(13.16)

 

для водонафтової емульсії типу Н/В

(13.17)

(13.18)

 

для водонафтогазової суміші

(13.19)

 

де -динамічна в'язкість відповідно нафти, газонафтової суміші, водонафтової емульсії, води, водонафтогазової суміші, Па·с; - тиск насичення нафти газом, Па; - тиск на вході в насос, Па; р - тиск в насосі, Па; - експериментальні константи, що характеризують залежність в'язкості газонасиченої нафти (без вільного газу) від тиску при пластовій температурі; - густина нафти при тиску р і пластовій температурі кг/м3; е - основа натуральних логарифмів; - дійсна об'ємна газонасиченість потоку; -об'ємно-витратна газонасиченість потоку в свердловині перед входом продукції у насос; -коефіцієнт сепарації газу на вході у насос; - об'ємно-витратна обводненість продукції при стандартних умовах; - густина пластової води при стандартних умовах, кг/м3.

Експериментальні коефіцієнти і можна наближено оцінити обробкою розрахун­кові залежності одержаної попередньо за формулами

= 1 + 0,0129 - 0,0364 (13.20)

= 1 + 0,0017 - 0,0228

 

де - кількість газу, розчиненого у нафті, що зведена до стандартних умов, м33; -в'язкість дегазованої при стандартних умовах нафти при температурі Т, мПа • с. Середня густина продукції у насосі, кг/м3,

(13.21)

 

де - густина відповідно нафти, води і вільного газу при тиску р і температурі Т у насосі, кг/м3; — об'ємно-витратні частки фаз у потоці

; (13.22)

(13.23)

 

- об'ємна витрата нафти, води і вільного газу при тиску і температурі у насосі, м3/с.

4. Методом ітерацій обчислюють подачу Q і напір Н насоса для ряду вибраних значень подачі QB за формулами:

 

(13.24)

= 1 - (3,585 - 0,821 ) (0,027 + 0,0485

 

(13.25)

 

де - модифіковане число Рейнольдса потоку в каналах відцентрового насоса; - ко­ефіцієнт швидкохідності ступеня насоса (90... 300); - оптимальна подача насоса за дійсною водною характеристикою, м3/с; - кінематична в'язкість продукції, м2/с; -частота обертання вала насоса (можна приймати = 295с-1), с-1; - прискорення вільного падіння, м/с2; - напір насоса в оптимальному режимі на воді, м; - число ступенів у насосі; - коефіцієнт відносних подач та напору (індекси "лам" і "турб" оз­начають ламінарний і турбулентний режими); — подача, м3/с і напір, м насоса при роботі на воді у заданому режимі.

Для цього приймають Q = , обчислюють із двох значень ( і ) беруть найменше шукають за формулою (13.24) перше наближення Q'. Потім за Q = Q' аналогічно знаходять уточнене значення і друге набли-жене Q". Якщо 0,02, то значення вважають досить точним, шукану подачу Q приймають рівною Q"' і за формулою (13.25) обчислюють напір Н. У протилежному випадку ітерацію продовжують далі.

5. Обчислюють коефіцієнт відносного ККД для цього ж ряду вибраних значень за формулами

 

 

приймаючи менше із них, ККД при роботі на в'язкій рідині та споживану насосом потужність (кВт) при відкачуванні в'язкої рідини у розглянутому режимі - коефіцієнти відносного ККД насоса при турбу­лентному і ламінарному режимах.

6. За обчисленими даними будують криві Н - Q (точки і Н і Q розміщаються на променях, що виходять з початку координат), - Q, - Q, тобто одержують шукану ха­рактеристику БВН при роботі на високов'язкій рідині.

Вільний газ, який надходить разом з рідиною у ЕВН, може значно погіршувати його ро­бочі характеристики, аж до зриву подачі. Зі збільшенням витратного газо вмісту на прийомі насоса робочі характеристики можуть змінюватися незначно, приблизно зберігаючи свою форму, зміщуються вниз і вліво, при цьому вигляд кривих Н і зумовле­ний в'язкістю газорідинної суміші, а кривої - в'язкістю і густиною потоку. Коли

 

характеристика насоса змінюється значно. Праві частини кривих стають більш крутими і розміщаються значно нижче кривих при ,= 0. У міжлопаткових каналах пер­ших робочих коліс утворюються газові каверни, які не беруть участі у русі і знижують робочі характеристики (подібно паровій чи парогазовій кавітації). Проведеними експериментами А.Н.Дроздов і П.Д.Ляпков виявили, що = де для суміші газ у воді і нафта+ газ у воді -0,01, - 0,076, а для суміші газ у нафті і вода + газ у нафті ці коефіцієнти у 2 рази більші; - відносний тиск на прийомі ЕВН (відносно атмосферного тиску).

По довжині насоса тиск і температура збільшуються, що супроводжується зміною об'ємної витрати газорідинної суміші, її в'язкості та густини. А.Н.Кезь і А.А.Бріскман ввели поняття середньої чи середньоінтегральної витрати суміші, що проходить через насос:

(13.26)

де - середньоінтегральна подача насоса, м3/с; - тиск відповідно на виході ЕВН, на прийомі та насичення нафти газом, Па; Q - об'ємна витрата газорідинної суміші при тиску р < і р м3/с.

Інтеграли у формулі (13.26) навіть при значних допущеннях дають дуже складні розв'язки. Тому замість середньоінтегральної витрати доцільно визначати середню витрату (за В.І.Щуровим)

де - об'ємна витрата газорідинної суміші при тиску м3/с; об'ємна витрата рідини відповідно при тисках і , м3/с.

Середня густина продукції, яка проходить через насос, кг/м3, де М – масова витрата продукції через насос, кг/с.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 550 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лучшая месть – огромный успех. © Фрэнк Синатра
==> читать все изречения...

2205 - | 2091 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.