Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Короткі теоретичні відомості. Сталі– залізовуглецеві сплави зі змістом вуглецю до 2,14%




Сталі – залізовуглецеві сплави зі змістом вуглецю до 2,14%. На діаграмі стану Fе3С-Fе сталі займають область, що, розташована ліворуч точки Е. Структура і властивості вуглецевих сталей залежать від змісту вуглецю в них. Рівноважними є структури, які одержані в умовах нескінченно повільного охолодження рідкого розплаву, в результаті чого всі фазові перетворення відбуваються відповідно до діаграми стану. Швидке охолодження у воді, в мастилі, на повітрі або в інших швидкоохолоджувальних середовищах приводить до одержання нерівноважних загартованих структур.

Відповідно до діаграми "залізо-цементит" сталі класифікуються на:

а) доевтектоїдні – зі вмістом вуглецю від 0,025% до 0,8%;

б) евтектоїдні – зі вмістом вуглецю 0,8%;

в) заевтектоїдні – зі вмістом вуглецю від 0,8% до 2,14%.

Метал, який складається з хімічного елемента – заліза та інших хімічних елементів, що входять до його складу як домішки або забруднення, – називається технічним залізом. Вуглець у технічному залізі також є домішкою і його вміст не менше 0,02%.

Зі збільшенням вмісту вуглецю кількість перлиту в доевтектоїдній сталі збільшується, а кількість фериту зменшується. Евтектоїдна сталь має чисто перлітну структуру (100 % П), де назва перліт є умовною від слова перламутр. Структура заевтекторної сталі – перлитно-цементитна. З підвищенням вмісту вуглецю від 0,8 до 2,14 % кількість вторинного цементиту в заевтектоїдній сталі збільшується. Сталь зі вмістом вуглецю 2,14 % містить до 23 % вторинного цементиту.

Приблизно кількість вуглецю в доевтектоїдних сталях визначається за формулою, попередньо визначивши площу S (%), яку займає перліт на зрізі мікрошліфу, і кількість вуглецю в сталі, %:

, (1)

де SП – площа, яку займають перлітні зерна, %; 0,8 – масова частка вуглецю в перліті, %.

Вважатимемо, що SП=60%, тоді

.

Отже, за вмістом вуглецю мікроструктура відповідає сталі 50.

Кількість вуглецю, що міститься в заевтектоїдних сталях, визначити складно через труднощі визначення площі, яку займає цементитна сітка. Щоб визначити масову частку вуглецю в заевтектоїдних сталях за мікроструктурою потрібно врахувати яку площу займає перліт і цементит, в яких міститься вуглець, %:

, (2)

де SП – площа, яку займають перлітні зерна, %; SЦ – площа, яку займає цементитні зерна, %. Беремо відповідно 97%, 3%, тоді масова частка вуглецю в сталі становить

. (3)

Сталі класифікуються за різними ознаками

Залежно від вмісту вуглецю сталі поділяють на:

· низьковуглецеві – зі вмістом вуглецю менше 0,3 %;

· середньовуглецєві – зі вмістом вуглецю від 0,3 до 0,7 %;

· високовуглецеві – зі вмістом вуглецю від 0,7 до 1,4 % (рис. 1).

Сталі зі вмістом більше 1,4 % С у зв'язку з великою кількістю вторинного цементиту крихкі й неміцні, тому практично не знаходять застосування в машинобудуванні.

0,04 %С

0,2 %С

0,3 %С

0,5 %С

0,8 %С

1,2 %С

 

Рис. 1. Мікроструктура сталей залежно від вмісту вуглецю ( х450 )

Якість сталі, в основному, визначається кількістю шкідливих домішків – сірки та фосфору.

За якістю:

Ø сталі звичайної якості (S=0,06 %; Р=0,08 %);

Ø сталі якісні (S=0,04 %; Р=0,03 %);

Ø високоякісні (S=0,02 %; Р=0,02 %).

За ступенем розкислення:

§ сталі киплячі (КП), розкислені феромарганцем, які майже не містять кремній (Sі=0,05 %);

§ сталі напівспокійні (НС), розкислені ферромарганцем, ферросіліцієм та алюмінієм (Sі=0,5–0,15 %);

§ сталі спокійні (СП), розкислені ферромарганцем, ферросіліцієм і алюмінієм (Sі=0,15–0,35 %).

Кипляча сталь має найменший вміст кремнію та більш пластична в холодному стані, майже однакова твердість з напівспокійною сталю але має меншу ударну в'язкість. Кипляча сталь дешевша спокійної сталі.

За призначенням:

v сталі конструкційні (С=0,85 %);

v сталі інструментальні (С=0,7–1,4 %).

Конструкційні сталі в свою чергу поділяються на: сталі звичайної якості, якісні, автоматні, ливарні. Конструкційні сталі постачаються заводами-виробниками гарячокатаними, холоднотягнутими або кованими. Інструментальні сталі випускаються двох груп: якісні та високоякісні.

Із збільшенням змісту вуглецю в сталі змінюється її структура, збільшується кількість цементиту та зменшується частка фериту. Ферит являє собою м'яку, пластичну структурну складову, а цементит - твердий та крихкий. Відповідно до зміни структури змінюються і властивості сталі. Чим більше вуглецю в сталі, тим вища твердість, міцність, але нижча пластичність і ударна в'язкість (рис. 2).

Границя міцності (σ в) сталі при розтягуванні підвищується до вмісту вуглецю 0,8-0,9 %, а потім спадає у міру підвищення структурної складової - цементиту вторинного, тому що підвищується крихкість і знижуються пластичні властивості.

Ударна в'язкість (ан), відносне видовження (δ) та відносне звуження (ψ) із збільшенням вуглецю зменшуються. Кращою здатністю для обробки володіє сталь, що містить від 0,3 до 0,5 % вуглецю. Низьковуглецеві сталі погано оброблюються різанням, тому що утворюється шорстка поверхня і стружка, яку важко вилучити.

Границя міцності (σв) – це максимальне напруження зразка при прикладанні сили на розтягування до початку розриву шийки зразка з початковим поперечним перерізом S0:

,

де S 0 – початкова площа перерізу зразка, мм 2; F – прикладена сила для руйнування зразка.

Границя міцності (σв) характеризує жорсткість металу: як сила прикладена з зовнішнього середовища змінить міжатомну відстань тобто характеризує силу міжатомної взаємодії даного металу та силу, яку необхідно прикласти до моменту з’явлення тріщини.

Ударна в'язкість (аn) – визначається відношенням роботи руйнування А, витраченої на деформацію і руйнування ударним згином надрізаного зразка, до початкової площі поперечного перерізу зразка в місці надрізу S 0:

,

тут S 0 – початкова площа перерізу зразка; А – робота руйнування зразка.

Зразок установлюють на опорах копра та наносять удар по стороні зразка протилежного надрізу. Робота витрачена на руйнування зразка: .

Тут m – маса маятника; g – прискорення сили тяжіння; H, h – висота підняття маятника до удару і після руйнування зразка; l – довжина маятника; α 1, α 2 – кути підняття маятника до удару і після руйнування зразка.

Величини Р, H, l, α 1 – постійні при випробуванні значення роботи руйнування визначають за допомогою спеціальних таблиць за значенням α 2 (h).

Відносне видовження (δ) знаходять за формулою:

[%],

тут l 0 – початкова довжина зразка; l – довжина зразка після розриву;

δ – це відношення абсолютного видовження до початкової довжини зразка;

δ – це максимальне видовження зразка до початку розриву, визначається в %.

Відносне звуження (ψ) знаходять за формулою:

[%],

де S 0 – початкова площа перерізу зразка; S – площа перерізу руйнуючого зразка в місці розриву;

ψ – це відношення абсолютного звуження до початкової площі поперечного перерізу зразка;

ψ – це максимальне звуження зразка до початку розриву, визначається в %.

Умовно прийнято вважати метал надійним при δ ≥15%, ψ ≥45%.

Вуглець ускладнює зварювання сталі. Доброю зварюваністю відрізняються низьковуглецеві сталі (С=0,3 %). Механічні властивості сталі залежать також від форми і розмірів ферито-цементитної суміші. Чим дисперсніші (менші) частинки феритно-цементитної суміші, тим вища міцність та твердість сталі. Зерниста форма цементиту порівняно з пластинчастою при однаковій твердості характеризується більш високою пластичністю.

ψ

Рис. 2. Графік залежності механічних властивостей сталі від вмісту вуглецю

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 696 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Сложнее всего начать действовать, все остальное зависит только от упорства. © Амелия Эрхарт
==> читать все изречения...

2208 - | 2084 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.