Питання для теоретичного опрацювання:
1. Заподіяння майнової шкоди шляхом обману або зловживання довірою.
2. Умисне знищення або пошкодження майна. Поняття, склад та види цього злочину.
3. Придбання, отримання, зберігання чи збут майна, одержаного злочинним шляхом. Поняття, склад та види цього злочину.
4. Порушення обов'язків щодо охорони майна.
Письмові завдання:
Проведіть розмежування таких складів злочинів (заповніть таблицю):
Норми про склади злочинів, які розмежовуються | Спільні ознаки таких складів злочинів | Розмежувальні ознаки (ознаки складу злочину, за якими проводиться їх розмежування) | Зміст ознак, характерних для кожного із злочинів |
Ст. 189 КК України «Вимагання» - ст. 190 КК України «Шахрайство» | |||
Ст. 190 КК України «Шахрайство» - ст. 192 КК України «Заподіння майнової шкоди шляхом обману або зловживання довірою» |
Задачі:
1. Віктор, після звільнення з місць позбавлення волі, де відбував покарання за крадіжку індивідуального майна громадян, роздобув макет пістолета, вночі напав на сторожа бази продуктових товарів, й продемонструвавши цей макет та погрожуючи потерпілому, що вб’є, викрав 20 пляшок горілки.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
2. 16-річний Чепишко запропонував 13-річному Гуку викрасти у пенсіонерки Макогін, котра поверталася з магазину додому, сумку, в якій знаходилися продукти харчування і гаманець з грішми, на що Гук погодився. Коли Макогін повернула в малолюдний провулок, Гук підбіг до неї, вирвав з її рук сумку і втік з нею. Чепишко в цей час стояв на сторожі, щоб у разі необхідності своєчасно попередити Гука про наближення перехожих. Через деякий час Чепишко і Гук з викраденим були затримані.
Чепишка було засуджено за грабіж, вчинений за попередньою змовою групою осіб (ч.2 ст.186 КК), та за втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність (ст.304 КК), а Гука звільнено від кримінальної відповідальності у зв’язку з недосягненням ним віку, з якого особа може бути суб’єктом грабежу.
Чи правильно вирішив справу суд?
Варіант 1. На момент вчинення злочину Гук досяг 14 років і 2 місяці.
Варіант 2. На момент вчинення злочину Гук досяг 14 років, але було встановлено, що у цей час він не міг усвідомлювати свої дії та керувати ними внаслідок хронічного психічного захворювання.
3. Ясницький з Васютою прийшли до гуртожитку провідати свого знайомого Березу. Коли вони чекали його Ясницький помітив жінку, яка розмовляла по телефону. Вона сиділа на кріслі спиною до них, а поруч стояла відкрита сумка, зверху в якій лежала пачка грошей. У цей час на прохідній більше нікого крім них трьох не було. Ясницький мовчки штовхнув Васюту і показав пальцем на сумку. Останній з розумінням кивнув головою і непомітно для жінки витягнув з сумки гроші, після чого пішов з гуртожитку. Вслід за ним пішов і Ясницький. Викрадені гроші Васюта забрав собі.
Кваліфікуйте діяння. Проведіть кримінально-правовий аналіз.
Питання для самостійного опрацювання:
Поняття злочинів проти власності. Спільні елементи та ознаки складів цих злочинів. Класифікація злочинів, передбачених розділом 6 Особливої частини КК України.
Заподіяння майнової шкоди шляхом обману або зловживання довірою. Привласнення особою знайденого або чужого майна, що випадково опинилося у неї.
Погроза знищення майна. Необережне знищення або пошкодження майна.
Порушення обов’язків щодо охорони майна.
Самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво Придбання, отримання, зберігання чи збут майна, одержаного злочинним шляхом
Тематика рефератів:
1. Відмежування крадіжки та суміжних злочинів.
2. Кримінально-правова характеристика самовільного зайняття земельної ділянки та самовільного будівництва.
Рекомендована література