Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Система цін на споживчі товари




 

Залежно від економічних ознак всі ціни класифікуються по видах і різновидах. Найважливішою ознакою є диференціація залежно від сфери товарного обігу, що обслуговується ними. За цією ознакою ціни підрозділяються на такі види:

- оптові (відпускні) ціни на продукцію промисловості;

- ціни на будівельну продукцію;

- роздрібні ціни;

- тарифи вантажного і пасажирського транспорту;

- тарифи на платні послуги населенню;

- ціни, що обслуговують зовнішньоторговельний обіг.

Структура роздрібної ціни на споживчі товари:

Собівартість + Прибуток + Акциз + ПДВ + Націнка

 

Відпускна ціна промисловості  
  Роздрібна ціна
     

 

Націнки виступають як ціна особливої сфери економіки (посередництво, торгівля). У сфері послуг націнки формуються відповідно до загальних принципів ціноутворення. На їхню величину впливають витрати в сфері обміну, співвідношення між попитом та пропозицією, цінова політика посередницьких і торговельних підприємств. Націнки включаються безпосередньо у ціну товару в якості одного з її елементів. Націнки бувають трьох видів: постачальницько-збутові, оптові й торговельні. Застосування тієї або іншої націнки залежить від ланок руху товарів.

Постачальницько-збутова націнка застосовується при реалізації товарів через постачальницько-збутові, заготівельні, торгово-закупівельні підприємства, кооперативи, різні суспільства, товариства.

Оптові націнки застосовуються підприємствами оптової торгівлі.

Торговельна націнка застосовується при реалізації товарів безпосередньо населенню. Її встановлюють самі підприємства роздрібної торгівлі, з огляду на кон'юнктуру ринку в даному регіоні.

Ціни класифікуються залежно від території дії. За цією ознакою розрізняють ціни:

- єдині або поясні;

- регіональні (зональні).

Єдині ціни можуть встановлюватися і регулюватися державними органами. Мова йде про такі види продукції, як, наприклад, газ, електроенергія та ін.

Регіональні ціни можуть регулюватися регіональними органами влади і управління. Такі ціни орієнтуються при своєму формуванні на видатки, що складаються в даному регіоні - це ціни й тарифи на комунальні послуги, закупівельні ціни на сільськогосподарські продукти.

Ціни розрізняються також залежно від відшкодування транспортних видатків, тобто від того, де відбувається остаточне формування цін: у місцях виробництва (пунктах відправлення) або в місцях споживання (у пунктах призначення). На практиці це відображається в системі франкирування цін. “Франко” означає, до якого пункту на шляху просування продукції від виробника до споживача транспортні видатки включені до складу ціни. Найбільше поширення одержали два види цін франко:

- франко-станція відправлення. Вона показує, що у відпускну ціну включені видатки по транспортуванню тільки до станції відправлення. Всі інші транспортні видатки покупець оплачує понад ціни;

- франко - станція призначення. Показує, що у відпускну ціну включені всі транспортні видатки до станції призначення, аж до вивантаження товару із транспортного засобу.

Є проміжні види цін франко:

- ціна франко - склад постачальника;

- ціна франко - вагон станція відправлення;

- ціна франко - вагон станція призначення.

Залежно від ступеня свободи цін існують ціни регульовані та вільні.

Регульовані ціни - такі ціни, на величину яких впливає держава. Регулювання цін дозволяє стримувати їх невиправданий ріст, зм'якшувати вплив інфляційних процесів і т.д. Методи адміністративного регулювання цін різні. Це встановлення фіксованих цін, граничних цін, граничного коефіцієнта зміни цін, граничного рівня рентабельності.

Регульовані ціни встановлюються, насамперед, на продукти та послуги природних монополій - транспортування нафти і нафтопродуктів, транспортування газу, виробництво електроенергії й т.д., дорогоцінні метали та сплави, ряд послуг для населення соціальної значимості - житло, комунальні послуги.

У певному ступені регульованими цінами є гарантовані ціни на сільськогосподарську продукцію, реалізовану для державних потреб як державні закупки.

Вільні ціни встановлюються за узгодженням сторін. Вони фіксуються в протоколах узгодження цін і можуть бути змінені за узгодженням сторін.

 

       
 
 
   

 






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 506 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2924 - | 2492 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.