До обліку доходів планом рахунків передбачено застосування наступних бухгалтерських рахунків:
70 «Доходи від реалізації»;
71 «Інший операційний дохід»;
72 «Доходи від участі в капіталі»;
73 «Інші фінансові доходи»;
74 «Інші доходи»;
75 «Надзвичайні доходи»;
76 «Страхові платежі».
Облік доходів від реалізації.
Для узагальнення інформації про доходи від реалізації готової продукції, товарів, робіт і послуг, доходів від страхової діяльності, а також про суму знижок, наданих покупцям, та про інші вирахування з доходу призначено рахунок 70 «Доходи від реалізації».
Рахунок 70 «Доходи від реалізації» має такі субрахунки:
701 «Дохід від реалізації готової продукції»;
702 «Дохід від реалізації товарів»;
703 «Дохід від реалізації робіт і послуг»;
704 «Вирахування з доходу».
За кредитом субрахунків 701-703 відображається збільшення (одержання) доходу, за дебетом — належна сума непрямих податків (акцизного збору, податку на додану вартість та інших, передбачених законодавством); суми, які отримуються підприємством на користь комітента, принципала; повернуті перестраховиками частки страхових платежів (страхових внесків, страхових премій); результат зміни резервів незароблених премій (у страхових організаціях); та списання у порядку закриття на рахунок 79 «Фінансові результати».
Бухгалтерськими документами з обліку доходів від реалізації виступають: «Прибутковий касовий ордер», «виписка банку», «Рахунок-фактура», «Товарно-транспортна накладна», «Накладна вимога на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів», та ін.
Віднесення доходу від реалізації на фінансові результати від основної діяльності здійснюється на підставі розрахунку (довідки) оформленої працівниками бухгалтерії.
Облік інших операційних доходів.
Узагальнення інформації про інші доходи від операційної діяльності підприємства у звітному періоді, крім доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) ведеться на рахунку 71 «Інший операційний дохід».
До інших операційних доходів відносяться: доходи від реалізації іноземної валюти; доходи від реалізації інших оборотних активів (крім фінансових інвестицій); доходи від операційної оренди активів; доходи від операційної курсової різниці за операціями в іноземній валюті; суми одержаних штрафів, пені, неустойок та інших санкцій за порушення господарських договорів, які визнані боржником або щодо яких одержані рішення суду, арбітражного суду про їх стягнення.
3а кредитом рахунку 71 «Інший операційний дохід» відображається збільшення (одержання) доходу, за дебетом — суми непрямих податків (податку на додану вартість, акцизного збору та інших зборів (обов'язкових платежів)) та списання в порядку закриття на рахунок 79 «Фінансові результати».
Рахунок 71 «Інший операційний дохід» має такі субрахунки:
711 «Дохід від реалізації іноземної валюти»;
712 «Дохід від реалізації інших оборотних активів»;
713 «Дохід від операційної оренди активів»;
714 «Дохід від операційної курсової різниці»;
715 «Одержані штрафи, пені, неустойки»;
716 «Відшкодування раніше списаних активів»;
717 «Дохід від списання кредиторської заборгованості»;
718 «Одержані гранти та субсидії»;
719 «Інші доходи від операційної діяльності».
Віднесення інших операційних доходів на фінансовий результат від основної діяльності здійснюється на підставі розрахунку (довідки), оформленої працівником бухгалтерії.
Облік доходів від участі в капіталі.
Для узагальнення інформації про доходи від інвестицій, які здійснені в асоційовані, дочірні або спільні підприємства та облік яких ведеться за методом участі в капіталі, призначено рахунок 72 «Дохід від участі в капіталі».
Рахунок 72 «Дохід від участі в капіталі» має такі субрахунки:
721 «Дохід від інвестицій в асоційовані підприємства»;
722 «Дохід від спільної діяльності»;
723 «Дохід від інвестицій в дочірні підприємства».
Щомісячне списання доходів від участі в капіталі на результат фінансових операцій здійснюється на підставі довідки (розрахунку), оформленої працівником бухгалтерії.
Облік інших фінансових доходів.
Для обліку доходів, які виникають у ході фінансової діяльності підприємства, зокрема дивідендів, відсотків та інших доходів від фінансової діяльності, які не обліковуються на рахунку 72 «Дохід від участі в капіталі» призначено рахунок 73 «Інші фінансові доходи».
Рахунок 73 «Інші фінансові доходи» має такі субрахунки:
731 «Дивіденди одержані»;
732 «Відсотки одержані»;
733 «Інші доходи від фінансових операцій».
За кредитом рахунку відображається визнана сума доходу, за дебетом — списання кредитового обороту на рахунок 79 «Фінансові результати».
Бухгалтерськими документами по обліку інших фінансових доходів виступають: «Прибутковий касовий ордер», «виписка банку», «Товарно-трансопортна накладна», «Накладна вимога на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів», «Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів», контракти та договори про передачу необоротних активів в фінансову оренду та ін.
Облік інших доходів.
Для обліку доходів, які виникають в процесі звичайної діяльності, але не пов'язані з операційною та фінансовою діяльністю підприємства, призначено рахунок 74 «Інші доходи».
За кредитом рахунку 74 «Інші доходи» відображається збільшення (одержання) доходу, за дебетом — належна сума непрямих податків (податку на додану вартість, акцизного збору та інших зборів (обов'язкових платежів)) та списання в порядку закриття на рахунок 79 «Фінансові результати».
Рахунок 74 «Інші доходи» має такі субрахунки:
741 «Дохід від реалізації фінансових інвестицій»;
742 «Дохід від реалізації необоротних активів»;
743 «Дохід від реалізації майнових комплексів»;
744 «Дохід від неопераційної курсової різниці»;
745 «Дохід від безоплатно одержаних активів»;
746 «Інші доходи від звичайної діяльності».
Бухгалтерськими документами по обліку інших доходів виступають: «Прибутковий касовий ордер», «виписка банку», «Товарно-транспортна накладна», «Прибутковий ордер», «Рахунок-фактура», «Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів», контракти і договори, які заключались із постачальниками і фінансово-кредитними установами та ін.
Облік надзвичайних доходів.
Для відображення доходів, які виникли внаслідок надзвичайних подій застосовується рахунок 75 «Надзвичайні доходи». Рахунок 75 «Надзвичайні доходи» має такі субрахунки:
751 «Відшкодування збитків від надзвичайних подій»;
752 «Інші надзвичайні доходи».
За кредитом рахунку відображається визнана сума відшкодування, зокрема від страхових організацій, втрат від надзвичайних подій, за дебетом — списання в порядку закриття на рахунок 79 «Фінансові результати».
Рахунок 75 «Надзвичайні доходи» кореспондує за дебетом з кредитом рахунків: за кредитом з дебетом рахунків:
79 «Фінансові результати» 30 «Каса»
31 «Рахунки в банках»
37 «Розрахунки з іншими дебіторами»
50 «Довгострокові позики»
60 «Короткострокові позики»
Документами по обліку надзвичайних доходів виступають: «Прибутковий касовий ордер», виписка банку, а також договори, які заключено із страховими організаціями.
Для обліку й узагальнення інформації про фінансові результати підприємства від звичайної діяльності та надзвичайних подій призначено рахунок 79 «Фінансові результати».
За кредитом рахунку 79 «Фінансові результати»відображаються суми в порядку закриття рахунків обліку доходів, за дебетом— суми в порядку закриття рахунків обліку витрат, також належна сума нарахованого податку на прибуток.
Сальдо рахунку при його закритті списується на рахунок 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)».
Рахунок 79 «Фінансові результати»має такі субрахунки:
791 «Результат основної діяльності».
792 «Результат фінансових операцій».
793 «Результат іншої звичайної діяльності»;
794 «Результат надзвичайних подій»
На субрахунку 791 «Результат від основної діяльності»визначається прибуток (збиток) від основної діяльності підприємства. За кредитом субрахунку відображається в порядку закриття рахунків сума доходів від реалізації готової продукції, товарів, робіт, послуг та від іншої операційної діяльності (рахунки 70 «Доходи від реалізації», 71 «Іншій операційний дохід»), за дебетом — сума в порядку закриття рахунків обліку собівартості реалізованої готової продукції, товарів, робіт і послуг, адміністративних витрат, витрат на збут, інших операційних витрат (90 «Собівартість реалізації», 92 «Адміністративні витрати», 93 «Витрати на збут», 94 «Інші витрати операційної діяльності»).
На субрахунку 792 «Результат фінансових операцій»визначається прибуток (збиток) від фінансових операцій підприємства. За кредитом субрахунку відображається списання суми в порядку закриття рахунків обліку доходів від участі в капіталі та інших фінансових доходів, за дебетом — списання фінансових витрат з рахунків 95 «Фінансові витрати» та 96 «Втрати від участі в капіталі».
На субрахунку 793 «Результат від іншої звичайної діяльності» визначається прибуток (збиток) від іншої звичайної діяльності підприємства. За кредитом рахунку відображається списання суми в порядку закриття рахунків обліку доходів від інвестиційної та іншої звичайної діяльності підприємства, за дебетом — списання витрат з рахунку 97 «Інші витрати».
На субрахунку 794 «Результат надзвичайних подій» визначається прибуток (збиток) від надзвичайних подій. За кредитом субрахунку відображається списання доходів, одержаних від надзвичайних подій, за дебетом — списання витрат від надзвичайних подій, що обліковуються на рахунку 99 «Надзвичайні витрати».