1)з 16 років;
2) з 17 років;
3) з 18 років;
4) з 19 років;
5) з 21 року.
III. Практичні завдання
Задача 1.
Слюсар Єршов через свою недбалість зламав верстат, який простояв до кінця робочої зміни. Адміністрація підготувала розпорядження про стягнення з Єршова шкоди, яка складалася з вартості ремонту верстака 1580 гривень, та вартості простою верстата 1150 гривень. Юрисконсульт це розпорядження не завізував, пославшись на те, що розмір шкоди розрахований не вірно.
Який вид матеріальної відповідальності може бути застосовано?
Чия позиція у даному випадку с правильною? У якому розмірі може бути стягнута заподіяна шкода?
Задача 2.
Лаборант Воронков, який проводив лабораторні дослідження, підключив прилад до мережі високої напруги, внаслідок чого останній був зіпсований. Наказом по інституту Воронкову була оголошена догана, і на нього покладений обов'язок відшкодувати заподіяну шкоду в повному розмірі. Воронков заперечував, вказуючи на те, що прилад він зіпсував випадково, а застосування двох стягнень за один проступок незаконне.
Чи можливо застосування матеріальної відповідальності одночасно з дисциплінарною?
Чи є вина необхідною умовою для покладення на працівника матеріальної відповідальності?
Яку відповідальність може нести Воронков за знищення приладу?
Задача 3.
З вини завідуючого складом Філімонова зіпсувалося дві тонни м'ясних продуктів, втрати становили 12000 грн. Філімонов пояснив, що м'ясопродукти були зіпсовані у зв'язку з відключенням електроенергії. Крім того, деякі м'ясопродукти можуть бути використані (м'ясні консерви, строк реалізації яких не закінчився, а умови зберігання додержані).
Чи може бути притягнутий до відповідальності Філімонов?
Які умови притягнення працівників до матеріальної відповідальності?
Задача 4.
Продавець Харах у зв’язку з нестачею матеріальних цінностей була звільнена з роботи на підставі п.2 ст. 41 КЗпП України. Факт нестачі товарів було встановлено актом інвентаризації, що була проведена два місяці тому.
При вирішенні питання про правильність звільнення виникло питання, чи не порушено власником магазину вимоги ст. 148 КЗпП України про те, що стягнення може бути застосовано безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення.
Яка ваша думка з цього питання?
Задача 5.
Спеціаліст ТОВ Олійник систематично порушував дисципліну. За ці порушення його позбавляли неодноразово премії, винагороди за наслідками роботи товариства за рік, один раз навіть перенесли чергу на одержання житла на один рік.
Застосовані заходи позитивних наслідків не дали, тому при черговому порушенні трудової дисципліни керівник ТОВ підготував проект наказу, у якому перерахував усі раніше скоєні Олійником дисциплінарні проступки, застосовані заходи впливу і зробив висновок, що залишення Олійника не в інтересам виробництва, тому звільняє його з роботи за п. З ст. 40 КЗпП України.
Проект наказу було подано для візування юрисконсульту, який проект наказу не завізував.
Чи правильно поступив юрисконсульт? Чи може керівник підписати наказ без візи юрисконсульта?
Задача 6.
За появу на роботі в нетверезому стані водію директора підприємства Плоткіну було оголошено догану і переведено на ремонтні роботи строком на один місяць. Плоткін цікавиться, чи правильно його притягли до дисциплінарної відповідальності? Що слід розуміти під дисциплінарним проступком і дисциплінарною відповідальністю?
Задача 7.
Майстер виробничого навчання Маков був притягнутий до дисциплінарної відповідальності за неналежне виконання виховної роботи серед своїх учнів, які у вихідний день вчинили бійку на танцювальному майданчику у міському парку.
Маков з накладеним дисциплінарним стягненням не погодився і звернувся до комісії по трудових спорах з вимогою визнати його накладення неправильним. Як повинен бути вирішений спор?
Задача 8.
Повар кухні студентської їдальні Заліщук відмовилась від проходження медичного огляду, посилаючись на те, що вона здорова і у проведенні для неї медичного огляду потреби не має.
Директор їдальні звернувся до юрисконсульта з проханням дати консультацію, як він може вплинути на повара Заліщук?
Дайте відповідь.
Задача 9.
Ветрова працювала адміністратором готелю «Київ» і була звільнена 20 лютого 2012р. згідно з п.3 ст.40 КЗпП за систематичне порушення трудової дисципліни. В районному суді, куди Ветрова звернулася з позовом про поновлення на роботі, було встановлено: адміністратор Ветрова, працюючи в готелі, мала низку дисциплінарних стягнень (у вересні 2008 р. – зауваження, у грудні 2009 р. – догану, у червні 2010 р. – сувору догану з попередженням, що в разі наступного порушення трудової дисципліни вона буде звільнена з роботи). Враховуючи ці обставини, і при новому порушенні трудової дисципліни (10 лютого 2012р. Ветрова спізнилася на роботу на 1 годину без поважних причин), директор готелю видав наказ про звільнення Ветрової з роботи за п.3 ст. 40 КЗпП України.
Чи є звільнення Ветрової законним? Яке рішення повинен прийняти суд?
Який порядок звільнення працівників згідно з п.3 ст.40 КЗпП?
Задача 10.
Електрогазозварник Карпунов був відсутній на робочому місці протягом трьох годин сорока хвилин без поважних причин. Майстром дільниці був зафіксований факт його відсутності на роботі. Дати пояснення робітник відмовився. Адміністрацією підприємства був виданий наказ про накладення на електрогазозварника Карпунові дисциплінарного стягнення за порушення трудової дисципліни, а саме: догана і звільнення.
Як кваліфікується це порушення трудової дисципліни і чи відповідають дії адміністрації чинному законодавству? Який порядок розірвання трудового договору за ініціативою власника?