Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


ІІІ. Пояснення нового матеріалу




Пароутворення й конденсація. Насичена й ненасичена пара. Кипіння. 10 клас.

Мета уроку: ознайомити учнів з фізичними явищами: пароутворенням і конденсацією та видами пароутворення – випаровуванням і кипінням, поняттями насиченої і ненасиченої пари

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.

Оголошення теми і мети уроку.

Перевірка домашнього завдання.

Розв’язати задачі.

№1. Балони електричних ламп заповнюють азотом за тиску 50,7 кПа і температури 17ºС. Яким стане тиск у ввімкненій лампі в момент, коли температура газу досягне 360 К?

№2. Об’єм газу внаслідок ізобарного процесу зменшився на 10 л, а температура знизилась в 1,2 рази. Визначити початковий об’єм газу.

№3. На рис. зображено дві ізохори для двох газів. Маси газів сталі. Порівняйте об’єми V і V .

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Речовина може перебувати в чотирьох фазах або агрегатних станах: в

твердому, в рідкому, в газоподібному і в плазменому. Вид фази залежить

від внутрішньої енергії речовини, яка є найбільшою в плазменому стані і

найменшою в твердому.

Молекулярно-кінетична теорія дозволяє не тільки зрозуміти, чому речовина може перебувати у різних агрегатних станах, а й з’ясувати процес її переходу з одного стану в інший.

Ідеальний газ не можна перетворити на рідину. Його молекули не мають об’єму і не взаємодіють між собою, а отже, як би ми не стискали газ чи не понижали його температуру, ідеальний газ все одно залишиться газом. Реальні гази перетворюються в рідини, і навпаки.

Запитання до класу:

1. Чим реальні гази відрізняються від ідеальних?

2. Які фізичні властивості мають гази?

3. Що можна сказати про будову газів, рух та взаємодію в них?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

У природі, техніці і побуті ми часто спостерігаємо перетворення рідких і твердих речовин в гази і навпаки.

Запитання до класу.

1. Наведіть приклади де в природі, побуті, техніці спостерігається перетворення рідин в гази та газів у рідини.

2. Наскільки важливим, на ваш погляд, є вивчення цих явищ?

ІІІ. Пояснення нового матеріалу.

План.

1. Пароутворення і конденсація.

2. Насичена і ненасичена пара. Точка роси.

3. Кипіння. Залежність температури кипіння від тиску.

Пароутворення - це перехід речовини з рідкого стану в газоподібний.

Конденсація - це перехід речовини з газоподібного стану в рідкий.

Є два види пароутворення:

а) випаровування;

б) кипіння.

Випаровування - це пароутворення, яке відбувається лише з вільної

поверхні рідини, що межує з газоподібним станом.

Під час випаровування вилітають молекули з найбільшою кінетичною

енергією, внаслідок чого внутрішня енергія рідини зменшується, тобто

рідина охолоджується.

Швидкість випаровування залежить від:

1) роду рідини;

2) площі вільної поверхні;

3) температури рідини;

4) тиску на рідину;

5) густини пари над рідиною.

Перехід речовини з твердого стану в газоподібний, оминаючи рідкий,

називають сублімацією.

Завдання класу.

1. Поясніть, чому швидкість випаровування залежить від температури рідини. Наведіть приклади.

2. Наведіть приклади на підтвердження того, що різні речовини випаровуються з різною швидкістю.

3. Наведіть приклади на підтвердження того, що рідина випаровується швидше з поверхні рідини більшої площини.

4. Поясніть, чому швидкість випаровування залежить від наявності вітру над рідиною. Наведіть приклади.

Насичена пара. Якщо посудина з рідиною щільно закрита, то зменшення кількості рідини незабаром припиниться. При незмінній температурі система “рідина – пара ” набуде стану теплової рівноваги і перебуватиме в ньому як завгодно довго. Одночасно з випаровуванням відбувається конденсація, і обидва процеси в середньому компенсують один одного. У перший момент після того, як рідину наллють у посудину і закриють її, рідина випаровуватиметься і густина пари над нею збільшуватиметься. Проте одночасно зростатиме кількість молекул, які повертаються в рідину. Внаслідок цього в закритій посудині при сталій температурі встановиться динамічна (рухома) рівновага між рідиною і парою. Кількість молекул, які залишають поверхню рідини, дорівнюватиме в середньому кількості молекул, які повертаються за той самий час у рідину.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-09-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 561 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Надо любить жизнь больше, чем смысл жизни. © Федор Достоевский
==> читать все изречения...

4344 - | 4034 -


© 2015-2026 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.