Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Участь в житті суспільства




 

Соціалізація - складний і тривалий процес включення індивіда до системи соціальних зв¢язків та відносин, його активної взаємодії з оточенням, у результаті якої він засвоює зразки поведінки, соціальні норми і цінності, необхідні для його успішної життєдіяльності у даному суспільстві.

Агенти соціалізації – це люди та установи, діючи соціальні суб¢єкти, за допомогою яких людина соціалізує завдяки процесам навчання, комунікації, прилучення до культури.

Агенти соціалізації:

w сім¢я;

w школа;

w організація;

w ВНЗ;

w Неформовані об¢єднання;

w Дошкільні установи.

Соціальна психологія процес соціалізації індивіда розподіляє на два етапи:

Соціальну адаптацію – це процес пристосування індивіда до умов життєдіяльності, до рольових функцій та норм поведінки, до форм соціальної взаємодії, що склалися у суспільстві, до якої інтегрується індивід.

Інтеріоризацію – процес включення соціальних норм і цінностей до внутрішнього світу людини, тобто заміна зовнішніх санкцій самоконтролем.

Інтеріоризація є свідченням успішної соціальної адаптації індивіда. Показниками неуспішної адаптації є незадоволеність людини соціальним середовищем, до якого він інтегрується, бажання вийти за його межі, а також її поведінка, що відхилюється від норм, вимог даного середовища.

Рівні соціалізації     Об¢єктивну (соціально-економічну), в результаті якої людина обіймає певну позицію, положення в структурі спільноти;  
  Функціональну, що обумовлює виконання людиною певних функцій, ролей;
    Нормативну, що вивчає готовність людини діяти певним чином для досягнення власних цілей, узгоджених з цілями діяльності спільноти;  
  Міжособистісну, що визначає оточення до індивіда, оцінку його взаємодії з ним.

 

Адаптація – пасивне пристосування до соціального середовища, це притаманне суспільним системам із тоталітарним державним устроєм. Але адаптивний характер взаємодії з суспільством може бути зумовлений й самою особистістю, її біопсихічним та соціальним зближенням (наприклад: слабка воля, низький інтелект).

Інтеграція – передбачає активну взаємодію індивіда з середовищем, в якому людина робить свідомий вибір і яке він здатен змінити, коли в цьому виникне необхідність. Така форма взаємодії людини з суспільством притаманна демократичній державі, а також при "відкритому" типі особистості.

Розглядаючи соціалізацію молоді – ми бачимо що цей процес охоплює дві стадії соціалізації: до-трудову та трудову. А за етапами людського життя категорія молоді охоплює періоди:

a) Становлення особистості; в)Зрілість.

Але ми розуміємо, що вікові рубежі (кордони) цих періодів досить відносні і залежать від соцально-економічних факторів (тривалість життя, працездатність).

З часом наближення до юності, та молодості все більшого значення набувають не дидактичні моменти, а саме життя сім¢ї, та роль, яку відіграють в ній загальносоціальні цінності та відносини. В цей період рішення людини знаходяться в залежності вже не тільки і не стільки від сім¢ї, скільки від референтних (взірцевих) груп, людей, суспільної думки.

Молодіжні компанії стають все більше змішаними, що вимагає потребу соціальних механізмів поведінки, слабкість та нерозвиненість яких створює "моральний вакуум".

Саме в цей період посилюється потреба не тільки в пізнанні, а й в освоєнні оточуючого світу, в пошуках оптимальних взірців поведінки і відносин с іншими людьми, змінюється сама форма самовизначення особистості: з¢являється стриміння до самоствердження та самореалізація, росте активність поведінки, а й означає необхідність в її соціальному регулюванні.

Таким чином, виникають оптимальні умови як для формування сталих орієнтирів на нрави, естетичні цінності, так і дезорієнтація ще несталої психіки.

Соціалізація містить у собі таким чином і виховання. Цілеспрямована дія на індивіда задля прищеплювання йому визначених навичок, понять доповнюється при цьому практикою соціальної діяльності індивіда, учас­тю його в різних неформальних групах і т.п. Справедливо відзначається велика автономія індивіда в процесі соціалізації. Будучи продуктом сус­пільства, він вільний самостійно вибирати ті чи інші цінності й установ­ки, орієнтуючись не тільки на загальні регулятивні принципи середови­ща, але й на власні схильності. У ході соціалізації індивід грає як пасивну роль (засвоєння соціального досвіду, сприйняття цінностей і ін.), так і активну роль (вироблення визначеної системи орієнтацій, установок і т.п.). І хоча ця активність зосереджена лише на самовдосконаленні і не поши­рюється на середовище соціалізації, не можна не погодитися з тверджен­ням авторки, що соціалізація "немислима без активної участі самої лю­дини в процесі освоєння соціального досвіду і культури".

Російський соціолог В. Харчева, у свою чергу, справедливо відзначає, що в процесі соціалізації людина завдяки властивій їй соціальній актив­ності при взаємодії із середовищем не просто засвоює його вимоги, але й змінює це середовище, впливає на нього.

Варто зазначити, що процес соціалізації продовжується протягом усьо­го життя індивіда і включає в себе такі стадії-— дотрудову, трудову і після-трудову. Загальним є визнання того, що соціалізація носить діяльнісний характер і головний критерій її успішності є вільне функціонування інди­віда в суспільстві. І, нарешті, загальновизнаною у вітчизняній літературі стає активність індивіда в процесі соціалізації. Головний висновок сучас­ної теорії соціалізації: " особистість, що формується — не об'єкт якихось зовнішніх впливів, а активний суб'єкт саморозвитку".

Соціоло­гія, зокрема, вивчає даний процес у наступних аспектах:

1)соціокультурному (тобто соціалізація поколінь у конкретно-історичних умовах);

2)біосоціогенетичному (тобто соціалізація індивідів у визначених соціально-економічних умовах);

3)генетико-віковому (тобто вікова соціалізація в умовах конкретного суспільства).

Важливо підкреслити, що процес соціалізації відбувається як стихійно, так і цілеспрямовано під впливом безлічі посередників, тобто суспільних структур і інститутів, роль яких по-різному виявляється на різних етапах і стадіях соціалізації. Серед посередників соціалізації людини виділяються такі як родина, родичі і друзі, навчальні заклади, трудові, спортивні та інші колективи, суспільно-політичні і культосвітні організації, засоби ма­сової комунікації, література, мистецтво і т.ін.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-09-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 827 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Сложнее всего начать действовать, все остальное зависит только от упорства. © Амелия Эрхарт
==> читать все изречения...

2154 - | 2045 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.