Запобігання екологічній злочинності передбачає вживання низки заходів щодо нейтралізації та усунення причин і умов, які її детермінують і як наслідок — зменшення рівня даного виду злочинності.
Провідне значення в загально соціальному запобіганні злочинам проти довкілля мають заходи, пов'язані з: удосконаленням технологій промислового виробництва і насамперед металургійної і видобувної, галузей, які шкідливо впливають на навколишнє природне середовище; підвищенням культури землеробства; модернізацією транспортних засобів; запровадженням безвідходних технологій; підвищенням правової та екологічної культури громадян. Антикриміногенний вплив зазначених факторів має бути поєднаний із науково обґрунтованим ставленням до земельних і водних ресурсів, тваринного й рослинного світу. При цьому обов'язковому урахуванню підлягають географічні, кліматичні й інші природні чинники, що впливають на поведінку людини, її звички, екологічну самосвідомість, самооцінку тощо.
Свій вклад у боротьбу з екологічною злочинністю вносять різні об'єднання громадян, партія "зелених", вітчизняні та міжнародні неурядові екологічні організації, засоби масової інформації. Вони взаємодіють з державними структурами з питань профілактики екологічних правопорушень, надають допомогу в цій справі природоохоронним і правоохоронним органам, а також самі безпосередньо виявляють та усувають подібні правопорушення.
Однією з важливих умов підвищення ефективності попередження цих злочинів є удосконалення правової бази природоохоронної діяльності. В цьому плані проводиться велика законотворча робота, вживаються заходи, спрямовані на консолідацію зусиль законодавчої та виконавчої влади, громадських об'єднань республіканського й регіонального рівнів, вчених і практиків для розробки й прийняття нових законодавчих актів у цій сфері.
Неабияке значення має постійне підвищення еколого-правової свідомості як на суспільному, так і індивідуальному рівні. У вирішенні цього завдання закладений основний потенціал усієї еколого-попереджувальної діяльності. Саме тут виникає реальна можливість подолання таких деформацій свідомості як інертність і стереотипність мислення, некомпетентність, безвідповідальність, протекціонізм, кар'єризм тощо.
Запобігання злочинам у сфері екології передбачає застосування загальносоціальних і спеціально-кримінологічних заходів.
На загальносоціальному рівні необхідно підняти рівень добробуту населення й звести до мінімуму існуюче на сьогоднішній момент розшарування суспільства; максимально використовувати досягнення науково-технічного прогресу як засіб запобігання екологічній злочинності.
У культурно-виховній сфері необхідно проводити загальну просвітницьку роботу з екології і безпеки життєдіяльності, формуючи в громадян особливу екологічну правосвідомість. Це може бути досягнуто правовою пропагандою, інформаційною забезпеченістю норм, які встановлюють відповідальність за екологічні злочини, зростанням соціальної активності громадян, їх нетерпимості і протидії даним правопорушенням.
Спеціальне запобігання екологічній злочинності повинне доповнювати й конкретизувати загальне. Сюди можна віднести вдосконалення природоохоронного та кримінального законодавства, нормативну заборону здійснення певних екологічно шкідливих дій. Є необхідністю уведення кримінологічної експертизи екологічного законодавства поряд із правовою та екологічною експертизами.
Заходи запобігання екологічній злочинності повинні відповідати таким принципам, як реальність, наукова обґрунтованість, синтез кримінологічних і екологічних знань, принцип екологічного реалізму;
координація політико-правових дій органів влади і керування в центрі й на місцях; чітка взаємодія правоохоронних і контролюючих органів у галузі екології; відповідність загальносоціальних і спеціальнокримінологічних заходів запобігання екологічній злочинності загальній концепції розвитку світового співтовариства.
Об’єктами запобігання екологічній злочинності виступають окремі території, водойми, тваринний світ, лісові масиви, атмосферне повітря, шкідлива поведінка громадян та ін.
До суб’єктів запобігання належать: природоохоронні інспекції, правоохоронні органи, відомчі органи контролю, громадські організації, окремі громадяни.
Суттєвий внесок у боротьбу з екологічною злочинністю повинні вносити і різноманітні об’єднання громадян, партія «зелених», green peace, засоби масової інформації.
Заходи попередження екологічних злочинів:
1. Загальні:
- впровадження екологічно безпечних технологій;
- удосконалення кримінального законодавства у цій сфері;
- підвищення екологічної і правової культури громадян.
2. Спеціальні:
- посилення соціального контролю за екологічною злочинною поведінкою;
- інформування відповідних інстанцій (адресатів) про виявлені факти екологічних правопорушень та обставини, що їм сприяють;
- встановлення спеціального режиму природокористування;
- екологічно-правова експертиза нових проектів;
- поліпшення прокурорського нагляду за дотриманням природоохоронного законодавства;
- підвищення ефективності роботи дозвільної системи;
- нормативна заборона здійснення певних екологічно шкідливих дій.
Об’єкти спеціальної профілактики:
- окремі природні комплекси, території водойм, атмосферне повітря, тваринний світ, лісові масиви, поведінка окремих громадян (браконьєрів)
Суб’єкти профілактики:
- правоохоронні органи, природоохоронні інспекції;
- громадські організації, відомчі органи контролю.
Методи контролю:
- безпосередній практичний нагляд за станом природних об"єктів шляхом обходів, патрулювання, проведення рейдів, перевірок;
- охорона об’єктів від несанкціонованого доступу до них;
- встановлення пропускного режиму;
- вилучення знарядь вчинення екологічних правопорушень;
- припинення протиправних дій;
- прокурорський нагляд;
- діяльність дозвільної системи (правила обігу зброї і вибухових речовин)
- адміністративний нагляд.
До основних напрямів щодо екологічної безпеки України можна віднести: запобігання і мінімізацію наслідків надзвичайних ситуацій з урахуванням ризику виникнення таких ситуацій. Це положення є особливо актуальним сьогодні, коли дуже часто трапляються надзвичайні екологічні ситуації. Важливим є перехід на нові джерела сировини та енергії, які можуть знизити шкідливий вплив на навколишнє середовище. Велике значення мають проведення наукових досліджень у галузі охорони природи, відмова вид виробництва, що забруднює природу та запровадження нових безпечних технологій.
Ефективна реалізація вказаних заходів допоможе знизити рівень екологічної злочинності і тим самим поліпшити якість життя у суспільстві.