Система стандартів з методів і методик визначання забруднюючих речовин у повітрі розглядає методи пошарового відбирання проб для оцінювання якості навколишнього середовища, методи визначання швидкості та витрат газопилових потоків, які відходять від стаціонарних джерел забруднення, методи визначання тиску та температури газопилових потоків, які відходять від стаціонарних джерел забруднення; методи визначання вологості газопилових потоків, які відходять від стаціонарних джерел забруднення, прилади для відбирання проб повітря населених пунктів, газоаналізатори автоматичні для контролю забруднювачів, засоби вимірювань витрати, обсягу або маси рідини і газу, що протікає та ін.
Основні стандарти з методів визначання забруднюючих речовин у повітрі
Державні і міжнародні
ДСТУ ISO 4219:2004 Визначення газоподібних сірчистих сполук в
ISO 4219:1979 навколишньому повітрі. Обладнання для
відбирання проб.
ДСТУ 2608–94 Аналізатори газів для контролю атмосфери.
Загальні технічні вимоги і методи випробувань.
ДСТУ 130 9359–2003 Метод пошарового відбирання проб для оцінюван
ISO 9359:1989 ня якості навколишнього середовища.
ДСТУ 2603–94 Аналізатори газів для контролю викидів
промислових підприємств. Загальні технічні
вимоги і методи випробувань.
Міждержавні і європейські
ГОСТ 17.2.4.01–80 Метод определения величины каплеуноса после
мокрых пилегазоочистных аппаратов.
ГОСТ 17.2.4.06–90 Методы определения скорости и расхода газопыле
вых потоков, отходящих от стационарных
источников загрязнения.
ГОСТ 17.2.4.07–90 Методи определения давлення и температури
газопылевых потоков, отходящих от стационарных
источников загрязнения.
ГОСТ 17.2.4.08–90 Методы определения влажности газопылевых пото
ков, отходящих от стационарных источников
загрязнения.
ГОСТ 17.2.6.01–86 Приборы для отбора проб воздуха населенных
СТ СЗВ 4470–84 пунктов. Общин технические требования.
Розгляд основних стандартів проводиться за змістом розкриття теми.
Відбирання проб для оцінювання якості навколишнього середовища згідно із ДСТУ ISO 9359, ГОСТ 17.2.4.06. Стандарти розглядають: за ДСТУ ІSО 9359 – методи пошарового відбирання проб для оцінювання якості навколишнього середовища, за ГОСТ 17.2.4.06 –методи визначання швидкості та витрат газопилових потоків, які відходять від стаціонарних джерел забруднення. Цей стандарт встановлює методи визначання швидкості та обсягу витрати газопилових потоків, що відходять від стаціонарних джерел забруднення в газоходах і вентиляційних системах з швидкістю не менше 4 м/с. Зміст стандарту, засоби вимірювання, реактиви, обладнання, підготовка до виконання вимірювання, виконання вимірювання, обробка результатів вимірювань, оцінка похибки вимірювання швидкості та витрати; вимоги безпеки.
Методи визначання тиску та температури газопилових потоків згідно із ГОСТ 17.2.4.07. Стандарт встановлює методи визначання тиску або розрідження і температури газопилових потоків, що відходять від стаціонарних джерел забруднення в газоходах і вентиляційних системах. Зміст стандарту: метод визначання тиску газу, методи визначання температури газу,
Методи визначання вологості газопилових потоків згідно із ГОСТ 17.2.4.08. Стандарт розглядає методи визначання вологості газопилових потоків, які відходять від стаціонарних джерел забруднення. Стандарт регламентує два методи психометричний і конденсаційний – визначання вологості газопилових потоків, які відходять від стаціонарних джерел забруднення і ненасичених водними парами. Зміст стандарту: засоби вимірювання і допоміжні обладнання, підготовка до виконання вимірювань, виконання вимірювань психометричним методом, конденсаційним методом; обробка результатів вимірювань; вимоги безпеки.
Прилади для відбирання проб повітря населених пунктів згідно із ГОСТ 17.2.6.01. Обмеження терміну дії скасовано. Стандарт розглядає загальні технічні вимоги приладів для відбирання проб повітря населених пунктів; встановлює загальні технічні вимоги до аспіраторів, які використовуються для спостереження і контролю якості оточуючого повітря в населених пунктах. Зміст стандарту: визначання і пояснення термінів стандарту, види аспіраторів і вимоги до їх виготовлення, номенклатура і значення основних показників надійності аспіраторів, вимоги до електробезпеки і захисного заземлення аспіраторів та ін.
Контролю забруднювачів повітря автоматичними газоаналізаторами згідно із ГОСТ 17.2.6.02 і СТ СЗВ 5172. Обмеження терміну дії скасовано. Стандарт встановлює загальні технічні вимоги до різних видів автоматичних газоаналізаторів, призначених для контролю забруднення атмосфери у містах та інших населених пунктів, а також для вимірювань фонових рівнів забруднення атмосфери. Зміст стандарту: класифікація газоаналізаторів, технічні вимоги, вимоги безпеки, терміни, що застосовуються в стандарті: газоаналізатори – дистанційні, лабораторні, газоаналізатор – перетворювач, динамічні вимірювання.
Терміни і визначання, понять в області засобів вимірювань газів згідно із ГОСТ 15528–8 і ISO 4006. Стандарти розглядають засоби вимірювань, встановлює терміни і визначання понять в області засобів вимірювань витрат, обсягів або маси рідини і газу, що протікає в напірних трубопроводах. Зміст стандарту: загальні поняття, загально технічні поняття термінів витратомірів із звужуючими улаштуваннями.