Ландтаг — у деяких сучасних державах (Австрія, ФРН) — місцеві представницькі органи, а також парламент Ліхтенштейну, який складається з 25 членів, що обираються на 4 роки.
137.Найнижчу собі вартість має електроенергія вироблена:ГЕС,гідроенергетика
найнижчу собівартість має електроенергія, вироблена вітром
не впевнений.. це так з прочитаного в вікіпедії
138. Напрям регіональної політики держави, завданням якого є забезпечення комплексного і збалансованого соціально – економічного розвитку регіонів з урахуванням наявних трудових ресурсів, науково-технічного потенціалу та можливостей їхнього ефективного використання це - економічний
139. Напрям регіональної політики держави, завданням якого є забезпечувати розвиток пріоритетних напрямів наукових досліджень, раціональне ресурсоспоживання і природокористування, розробку, освоєння та широке використання принципового нових конкурентоспроможних машин, технологій і матеріалів, розробку технології ефективного використання енергоносіїв, сприяння ззменшенню залежності від імпорту - науково-технчний
140. Напрям регіональної політики держави, завданням якого є стимулювати якісні зміни демографічної і соціальної структури населення, створювати умови для зменшення смертності та зростання народжуваності, оздоровлення населення, тощо - демографічний
141. Напрям регіональної політики держави, згідно якого завданням держави є сприяти прискореному розвитку соціальної та виробничої інфраструктури в тих регіонах, у яких низьких рівень соціального забезпечення - соціальний
142. Напрям регіональної політики держави, що охоплює регулювання природно-господарської збалансованості в регіонах і створення сприятливих умов для життєдіяльності населення, раціональне використання рекреаційних ресурсів та ін. - екологічний
143. Напрям регіональної політики держави, що спрямований на формування раціональної системи розселення, збереження заселеності сільської місцевості, зростання ролі у поселенських структурах сільських населених пунктів, селищ міського типу та малих міст, стримування розвитку великих міст, та ін. - поселенський
144. Напрям сучасного лісового господарства, який забезпечує раціональне використання, підвищення продуктивності, охорони і захисту лісів. Визначає способи відтворення, лісосіки головного користування, рубки,догляду тощо-це лісовпорядкування
145. Напрям сучасного лісового господарства який передбачає створення штучних лісових насаджень на територіях де раніше небуло лісу-це лісорозведення
147. Об’єднання громадян-це (добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод)
148. Об’єктом вивчення регіональної економіки як науки є (регіон)
149. Обласний бюджет – (…)
150. Органи самоорганізації населення – (До органів самоорганізації населення належать будинкові, вуличні, квартальні комітети,ради мікрорайонів, житлових комплексів та ін. Вони діють винятково в межах частини території громади й об’єднують населення на основі спільної роботи з виконання певних задач у галузі обслуговування суспільних потреб громадян,задоволення їх культурно-побутових і інших запитів. Ці представницькі органи місцевого самоврядування максимально наближені до населення і сприяють оптимальній децентралізації влади. Вони покликані максимально оперативно реагувати на локальні потреби громадян і насамперед забезпечувати створення належних умов їх проживання на відповідних ділянках населеного пункту)
151. Основні напрямки музейної діяльності – (культурно-освітній, науково-дослідний, комплектування музейних зібрань, експозиційний, фондовий, видавничий, реставраційний,пам’ятко охоронна робота)
152. Основними територіями видобутку залізних руд стали (Криворізьке, Кременчуцьке, Керченське, Білозерське родовища)
153.Основні розрахунково-інженерні параметри системи питного водопостачання включають (гарантовану кількість і якість питної води, тиск у місці підключення, умови водовідведення)
154. Основною територією видобутку марганцевих руд виступає (Нікопольський марганцеворудний басейн)
155. Офшорна зона – (невелика держава чи територія, що залучає чужоземний капітал через надання податкових та інших пільг у проведенні фінансово-кредитних операцій з чужоземними резидентами)
156. Пасивні заходи по підвищенні рівня зайнятості включають (грошову допомогу безробітним, підвищення min рівня зарплати, покращення соціальних умов для населення)
157. Перевищення видатків бюджету над доходами (дефіцит бюджету)
158. Перевищення доходів бюджету над видатками (профіцит бюджету)
159.Пільгові ставки митного тарифу (…)
160. Повні ставки митного тарифу це
Повне мито – це мито, яке застосовується до товарів, що походять з країн, які не увійшли до переліку держав, з якими укладено угоди про вільну торгівлю та торгово-економічні угоди з наданням режиму найбільшого сприяння або національного режиму, а також до товарів, країну походження яких не встановлено.
((Законом України від 03.04.97 за №170/97-ВР “Про вн6сення змін до деяких законодавчих актів з питань обкладання ввізним митом товарів та інших предметів, що ввозяться на митну територію України” визначено перелік країн, з якими укладено торговельно-економічні угоди з наданням режиму найбільшого сприяння або національного режиму, і перелік країн, з якими підписано угоди про вільну торгівлю.
Визначення країни походження товарів відбувається відповідно до статті 18 Закону України “Про єдиний митний тариф” та різних міжнародних угод, в яких бере участь Україна.
Рада глав урядів СНД 25.09.93 р. ухвалила Рішення про правила визначення країни походження товарів. Цим рішенням передбачені такі умови і правила звільнення від сплати мита:
1) безпосередня закупівля;
2) пряме відвантаження;
3) пряме транспортування, якщо ці операції здійснюються відповідно до умов, передбачених двосторонніми міжнародними договорами про вільну торгівлю. Такі митні пільги можуть бути надані за наявності сертифікату походження товару за формою СТ-1
Якщо товари ввозять в Україну з країн Балті, то окремими угодами передбачено подання сертифікатів походження товару типу ЕUR-1, або ЕUR-2, якщо вартість не перевищу суму 3000 EURO.
Зміст поняття “безпосередня закупівля” означає, що для звільнення від сплати імпортного мита український суб’єкт зовнішньоекономічної діяльності повинен укласти контракт купівлі-продажу безпосередньо з резидентом тієї країни, звідки відбувається експорт цього товару.
Зміст поняття “пряме відвантаження” полягає в тому, що експорт товару має відбутися з тієї країни, яка видає сертифікат походження товару своєму резидентові під конкретну партію або на всю сукупність експортних товарів, зазначених у контракті.))
161. податки та збори що закріплені на постійній основі за бюджетами місцевого самоврядування та враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансферів це
Бюджетом місцевого самоврядування, як правило, вважається план утворення й використання фінансових ресурсів, потрібних для забезпечення функцій і повноважень місцевого самоврядування.
Бюджети місцевого самоврядування розробляють, затверджують і виконують відповідні органи місцевого самоврядування в селах, їх об’єднаннях, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення). При цьому втручання інших органів і організацій у процес складання, затвердження й виконання бюджету місцевого самоврядування не допускається, крім винятків, встановлених законами України.
До доходів, що закріплюються за бюджетами місцевого самоврядування та враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів, належать такі податки і збори: прибутковий податок з громадян; державне мито в частині, що належить відповідним бюджетам; плата за ліцензії на провадження певних видів господарської діяльності та сертифікати, що видаються виконавчими органами відповідних рад; плата за державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності; плата за торговий патент на здійснення деяких видів підприємницької діяльності (за винятком плати за придбання торгових патентів пунктами продажу нафтопродуктів (автозаправними станціями, заправними пунктами); надходження адміністративних штрафів, що накладаються виконавчими органами відповідних рад; єдиний податок для суб'єктів малого підприємництва.
163. показники що відображають продуктивність та економічну ефективність діяльності це
Економі́чна ефекти́вність — це вид ефективності, що характеризує результативність діяльності економічних систем (підприємств, територій, національної економіки). Основною особливістю таких систем є вартісний характер засобів (видатків, витрат) досягнення цілей (результатів), а в деяких випадках і самих цілей (зокрема, одержання прибутку).
У ринкових умовах не може буди уніфікованої системи показників ефективності інвестицій. Кожен інвестор самостійно визначає цю систему, виходячи із цілей інвестора, джерел інвестування, фінансового стану підприємства і підприємця, ставки банківського позичкового проценту, рівня інфляції і ризику, величини бажаного (очікуваного) ефекту та ін.
Ефект – це результат від будь-якого заходу, який найчастіше виражається грошовою сумою у вигляді чистого доходу або прибутку. Економічний ефект може бути потенційним або фактичним (реальним, комерційним), а науково-технічний, соціальний і екологічний ефекти – тільки потенційним економічним ефектом. Показники
науково-технічного ефекту характеризують кількість впроваджених науково-технічних засобів, зростання питомої ваги прогресивних технологічних процесів та нових інформаційних технологій, підвищення коефіцієнта автоматизації та організаційного рівня виробництва і праці, кількість патентів або авторських свідоцтв, індекс цитування, підвищення конкурентоспроможності підприємства, товарів (послуг) на ринку.
Соціальний ефект пов’язаний із соціальним захистом працівників: утворення або відтворення нових робочих місць, підвищення рівня зайнятості населення, підвищення заробітної плати і доходів, задоволення першочергових фізіологічних потреб людей, забезпечення безпеки життєдіяльності, підвищення рівня задовольняння соціальних і духовних потреб, підвищення кваліфікації робітників, зростання якості й тривалості життя та ін.
Екологічний ефект досягають зниженням викидів у навколишнє середовище шкідливих речовин, зменшенням відходів виробництва, утилізацією і регенерацією ТПВ і осадів стічних вод, впровадженням енергоємних виробництв, оборотних циклів використання природних ресурсів (насамперед вод), підвищенням ергономічності і покращенням екологічності вироблених товарів або послуг (шумове забруднення, вібрація, магнітне поле, радіаційний фон, хімічні речовини, що викликають алергію), зниженням штрафів за забруднення навколишнього середовища (перевищення ПДК, ПДВ та ін. лімітів).
Ефективність характеризує результативність будь-яких витрат. До неї відносять показники народногосподарської, бюджетної і комерційної економічної ефективності інвестицій.
За характером результатів, що враховуються, і витрат розрізняють показники економічної, фінансової, ресурсної, соціальної і екологічної ефективності інвестицій.
164. Показники що відображають рівень соціального розвитку та демографічну ситуацію
До основних показників соціально-економічного розвитку регіону належать:
Середньорічна чисельність населення.
Чисельність працівників, зайнятих у народному господарстві.
Валовий внутрішній продукт.
Обсяг продукції промисловості.
Виробництво товарів народного споживання.
Валова продукція сільського господарства.
Обсяг капітальних вкладень за рахунок усіх джерел фінансування.
Доходи місцевих бюджетів.
Видатки місцевих бюджетів.
Грошові доходи населення.
Обсяг роздрібного товарообігу.
Обсяг реалізації платних послуг населенню.
Обсяг експорту товарів.
Баланси основних видів промислової і сільськогосподарської продукції.
Середні ціни на основні види продукції.
165. показники що відображають стан та використання навколишнього природного середовища
Україні притаманні такі екологічні проблеми, як кислотні дощі, транскордонне забруднення, руйнування озонового шару, потепління клімату, накопичення відходів, особливо токсичних та радіаційних, зниження біологічного різноманіття.
Усе необхідне для життєдіяльності людина отримує з природи: повітря, воду, сировину для промисловості. Людське суспільство як частина природи може бути тільки в постійній взаємодії з нею. Вплив людини на навколишнє середовище є перетворюючим, що змінює її, причому далеко не завжди в кращу сторону, тому збереження природного середовища і розумна охорона природи - одна з най гострі-ших проблем, що стоять перед людством, особливо в сучасних умовах.
Раціональне використання землі, лісу, атмосфери і водних ресурсів в Україні передбачено Конституцією. В даний час у сфері охорони навколишнього середовища діє цілий ряд нормативних актів: Закон України «Про охорону навколишньої природного середовища»; Постанова Уряду України «Про затвердження порядку визначення плати і її граничних розмірів за забруднення навколишньої природного середовища» і ін.
Під навколишнім середовищем розуміють цілісну систему взаємопов’язаних природних і антропогенних об’єктів і явищ, під впливом і при безпосередньому використанні яких відбувається праця, побутова діяльність, відпочинок людей. Поняття «навколишнє середовище» включає соціальні, природні і штучно створені фізичні, хімічні та біологічні фактори, тобто все те, що впливає на життя і діяльність людини. Складовою частиною навколишнього середовища є природне середовище. Перед сучасним суспільством стоїть завдання не тільки зберегти природу, а й запобігти негативним наслідкам господарської діяльності людини в майбутньому.
Охорона навколишнього середовища являє собою важку комплексну проблему, яка має відношення до всього суспільства в цілому і до кожного окремого громадянина.
166. Потужні центри важкого машинобудування функціонують у
Важке машинобудування — це сукупність галузей машинобудівного комплексу, які виробляють великогабаритні та металоємні машини й обладнання для електроенергетики, металургії, добувної промисловості та інших галузей народного господарства.
ВАТ «Сумський завод насосного та енергетичного машинобудування Насосенергомаш» (м. Суми),
ВАТ «Турбоатом» (м. Харків),
ЗАТ «Новокрамоторський машинобудівний завод» (м. Краматорськ),
ВАТ «Стахановський вагонобудівний завод» (м. Стаханов),
Сумське НВО ім. Фрунзе (м. Суми),
ВАТ "Маріуполький завод важкого машино-будування (м. Маріуполь).
167. Предметом регіональної економіки є
Предмет економічних наук — висвітлення складу та змісту виробничих відносин людей. Предметом регіональної економіки є вивчення відносин людей у різних сферах їх діяльності на території певного регіону з врахуванням конкретного соціально-економічного та політичного устрою країни. Ця наука розкриває зміст, шляхи, напрями формування регіональних відносин у виробничій та соціальних сферах, досліджує розвиток продуктивних сил — матеріальної основи розвитку суспільства. Регіональна економіка як наука має визначити шляхи становлення економіки окремих територіальних формувань та обґрунтування принципових підходів до покращення умов життя та праці людей.
168. Представницькі органи місцевого самоврядування
Представни́цький о́рган місце́вого самоврядува́ння — виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення. Наявність представницького органу, що обирається членами територіальної громади - необхідна ознака місцевого самоврядування.
Місце представницького органу в системі місцевого самоврядування досить чітко окреслено в Європейській Хартії місцевого самоврядування, яка віддає їм пріоритет відносно інших органів місцевого самоврядування:«місцеве самоврядування здійснюється радами або зборами, члени яких вільно обираються таємним голосуванням на основі прямого, рівного, загального виборчого права і які можуть мати підзвітні їм виконавчі органи
Це положення Хартії отримало логічний розвиток в Законі України «Про місцеве самоврядування в Україні», який закріплює пріоритетне значення представницьких органів шляхом встановлення їх виключної компетенції (ст. 26). До представницьких органів Конституція України та Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» відносять сільські, селищні, міські ради - вони представляють сільські, селищні, міські громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією та законами України.
Обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
169. Преференційні ставки митного тарифу це
Преференційне мито – найкраще мито, яке встановлюється державою для створення особливо сприятливого режиму для одного чи декількох держав при ввезенні всіх або окремих груп імпортованих тарифів. Преференційне мито надається на засадах взаємності чи в однобічному порядку, але без поширення принципу найбільшого сприяння на треті країни. Це мито широко використовується країнами розвиненою ринковою економкою.
Рівень преференційних мит, наданих країнам з розвиненою промисловістю на товари з країн, що розвивають різний імпорт з найменш розвинених країн здійснюється здебільшого на безпечній основі, а з інших випадках – підлягає, як правило, накладанню мита в розмірі звичайних ставок.
(В Україні преференційне мито застосовується до товарів та інших предметів, які походять з держав, що входять разом з Україною до митних союзів або утворюють з нею спеціальні митні зони, і в разі встановлення будь-якого спеціального преференційного митного режиму згідно з міжнародними договорами за участю України.
У зв’язку з відсутністю переліку країн, до товарів яких застосовується преференційний режим митного накладення, та міжнародних угод про створення митного союзу або спеціальних митних зон, преференційні ставки мита, передбачені митним тарифом, сьогодні в Україні не застосовуються.)
170. Принципи регіональних дослідження, який визначає необхідність вибору пріоритетних напрямів діяльності в реалізації завдань соціально-економічного розвитку регіону, невідкладність виконання першочергових завдань це
Програмою визначені такі основні напрями діяльності:
• запровадження ефективних механізмів стимулювання соціально-економічного розвитку регіонів, у першу чергу депресивних;
• активне сприяння створенню високопродуктивних робочих місць у сферах господарювання та забезпеченню зайнятості населення;
• розвиток малого підприємництва, місцевої промисловості, оновлення технологічної бази виробництва;
• розвиток соціальної сфери малих міст;
• розвиток мереж та засобів сучасного зв'язку як однією з основних умов розвитку економіки регіонів;
• підвищення ролі територіальних громад, органів місцевого самоврядування в розробленні та виконанні програм розвитку регіонів;
• формування та відновлення складових частин екологічної мережі як основного природного елемента екологічної безпеки території. Пріоритетні напрями покращення економічного становища регіонів
171. Принципи регіонального дослідження, який зазначає, що у забеспеченні соціально-економічного розвитку необхідно враховувати інтереси людей, різних верств населення, забезпечувати соціальні потреби це
Соціальні потреби - сукупність суспільно необхідних життєвих потреб та інтересів громадян, об'єднаних за територіальними, демографічними, професійними та іншими ознаками.
Вивчення людських ресурсів має велике значення для оцінки ринку праці й розробки відповідної демографічної політики з метою впливу на процеси відтворення населення та його зайнятості.
Специфіка людських ресурсів порівняно з іншими факторами економічного розвитку полягає в тому, що:
по-перше, люди не лише створюють, а і споживають матеріальні та духовні цінності;
по-друге, багатогранність людського життя не вичерпується лише трудовою діяльністю, а отже, щоб ефективно використовувати людську працю, потрібно завжди враховувати потреби людини як особистості;
по-третє, науково-технічний прогрес і гуманізація суспільного життя стрімко збільшують економічну роль знань, моральності, інтелектуального потенціалу та інших особистих якостей працівників, які формуються роками і поколіннями, а розкриваються людиною лише за сприятливих умов.
Однією з передумов успішного економічного розвитку як на мікро-, так і на макрорівні є врахування інтересів людей в будь-яких діях, спрямованих на підвищення ефективності функціонування господарського механізму. Без такого врахування не можна досягти підвищення ефективності в широкому (тобто соціально-економічному) розумінні.
Особливого значення грамотне узгодження соціально-економічних перетворень з потребами і долями людей набуває в наш час у зв'язку з докорінною перебудовою системи суспільних відносин.
Найсуттєвіші перетворення відбуваються саме в соціально-трудовій сфері, зачіпаючи інтереси мільйонів людей і відображаючись на результатах економічного розвитку всієї країни. Дуже важливими в час змін є також гнучкість і мобільність, постійна адаптація людей до нових умов економічного розвитку.
172. Принципи регіонального дослідження, який передбачає використання економічних законів розвитку суспільства в обгрунтованях регіональних соціально-економічних рішень, тобто досягнення максимальних результатів при мінімальних затратах це
Суспі́льство — організована сукупність людей, об'єднаних характерними для них відносинами на певному ступені історичного розвитку. Суспільство — також соціальна самодостатня система, заснована на співпраці людей і зі своєю власною динамічною системою взаємозв'язків його членів, об'єднаних родинними зв'язками, груповими, становими, класовими та національними відносинами. Відносини людей у межах суспільства називають соціальними. Суспільство — група людей, формально не організована, але яка має спільні інтереси і цінності. Поняття відкритого і закритого суспільства були введені Карлом Поппером для опису культурно-історичних і політичних систем, характерних для різних суспільств на різних етапах їх розвитку.
Закрите суспільство — за Поппером — тип суспільства, що характеризується статичною соціальною структурою, обмеженою мобільністю, нездатністю до інновацій, традиціоналізмом, догматичною авторитарною ідеологією (має місце система, коли більшість членів суспільства охоче приймають ті цінності, які їм призначені, звичайно це тоталітарне суспільство).
Відкрите суспільство — за Поппером — тип суспільства, який характеризується динамічною соціальною структурою, високою мобільністю, здатністю до інновацій, критицизмом, індивідуалізмом і демократичною плюралістичною ідеологією (тут людині надається можливість самому обирати світоглядні, моральні цінності. Відсутня державна ідеологія, а на рівні конституції закріплюються принципи духовної свободи, які людина реально використовує. Тобто, сама намагається знайти основні цінності).
Закрите суспільство схильне до спеціалізації, а відкрите — до творчості.
У відкритому суспільстві кожен учасник відповідальний за своє життя і дбає переважно про себе, при цьому в суспільстві поважається право на приватну власність і особисту гідність. У закритому суспільстві «святий обов'язок» — піклуватися про інших, а приватна власність — справа сумнівна (негоже) або навіть злочинне, негідну.
Економічні цілі суспільства — комплекс потреб та вимог національного суспільства.
Жодна нація або група націй не може повністю досягнути своїх цілей. Ця неспроможність виникає з непослідовності та конфліктів цілей як на національному, так і на міжнародному рівнях та з неадекватності інструментів політики. Виникають конфлікти між приватними і національними цілями, між внутрішніми та зовнішніми тощо. Пом'якшити такі конфлікти та знайти можливість задоволення першочергових, значимих цілей і є завданням економічної політики.
173. Принцип регіонального дослідження,який передбачає впровадження на підприємствах усіх галузей регіональної економіки,заходів,спрямованих на економію витрат,повязаних із виготовленням продукції.Принцип реалізується через різноманітні форми раціонального використання та збереження,трудових і матеріальних ресурсів- це технічний розвиток підприємства
174.Принцип регіонального дослідження,який передбачає врахування того,що соціально-економічні процеси розвитку на регіональному рівні не здійснюються раптово,негайно.Для усвідомлення нових спрямувань,втілення їх у життя необхідна зміна психології людей,людськх відносин,які склалися,а для цього потрібний певний період часу-це
175. Принцип регіонального дослідження,який реалізується в ринкових умовах в результаті досягення умови рівноваги між попитом і пропозицією на певний вид продукції,послуг,виконання робіт,забезпечення раціональних співвідношень між мінімально необхідними потребами і наявними ресурсами –це
176.Разова лізенція-це разовий дозвіл,що має іменний характер і видється для здійснення кожної окремої операції конкретними субєктом зовнішньоекономічної діяльності на період не менший,ніж той,що необхідний для здійснення експортної(імпортної)операції
177.Районний бюджет-це план утворення і використання фінансових ресурсів необхідних для забезпечення спільних інтересів територіальних громадЮ,сі л,селищ,міст районного значення
178.Складна споруда багатофункціонального призначення,що включає греблі,електростанції,шлюзи,водосховища- це Гідроелектростанція
179.Складовими структурних елементів екологічної мережі є:
1)території та обєкти природно-заповідного фонду як основні елементи екологічної мережі
2)водні обєкти
3)ліси першої групи
4)ліси другої групи
5)курортні та лікувально-оздоровчі території з їхніми природними ресурсами
6)рекреаційні теритоії для організації масового відпочинку населення і туризму
7)інші природні територї(ділянки степової рослинності,луки,пасовища,піски)
8)земельні ділянки,на яких зростають природні рослинні угруповання,занесені до Зеленої книги України
9)Земельні ділянки,які є місцями перебування чи зростання видів тварин і рослин занесених до Червоної книги України
10)Частково землі с/г призначення екстенсивного використання-пасовища,луки,сіножаті
11)Радіоактивні забруднені землі,що не використовуються і підлягають окремій охороні як природні регіони з окремим статусом
180.Специфічний вид соціально-економічних відносин,що склалися між органами управління водним господарством,галузями народного господарства та споживачами і користувачами водних ресурсів,місцевими органами влади окремих регіонів і територій в процесі викоритсання водних ресурсів,населенням країни,створення та експлуатації водогосподарських споруд,забезпечення охорони вод-це
181.Спеціалізація машинобудування,яка передбачає зосередження виробництва конструктивно схожих машин та обладнання на окремих підприємствах- це попродметна спеціалізація
182.Спеціалізація машинобудування,яка передбачає зосередження на окремих підприємствах виробництва обмеженої кількості деталей,вузлів,агрегатів для їх подальшого використання на попредметно спеціалізованих підприємствах- це подетальна(вузлова)спеціалізація
183.Стан закладів охорони здоровя оцінюється з викоритсання таких показників: