Функціональні заходи у сфері державного регулювання та контролю ЄДСЦЗ входить державний нагляд і контроль, державну експертизу, ліцензування окремих видів діяльності, декларування безпеки промислових об’єктів, сертифікування та страхування. Основу цих заходів складає державну стандартизацію.
Державний нагляд і контроль – організовується для перевірки повноти та якості заходів щодо запобігання НС та перевірка готовності органів управління ЄДСЦЗ та посадових осіб.
Державна експертиза – проводиться з метою виявлення ступеня відповідності встановленим стандартам, нормам і правилам.
Ліцензування окремих видів діяльності – проводиться з метою проведення єдиної державної політики для забезпечення життєво важливих інтересів народу, суспільства, держави. (підлягають промислова безпека, пожежна безпека, транспортна безпека, охорона довкілля).
Декларування безпеки промислових об’єктів – здійснюється з метою забезпечення контролю за дотриманням заходів безпеки на етапах їхнього впровадження в експлуатацію, а також виводу з експлуатації;
Сертифікування – проводиться як на добровільно так і обов’язково з метою підтвердження кваліфікації окремих категорій громадян України та продукції встановленим вимогам, включаючи контроль за небезпечною продукцією.
Страхування – здійснюється з метою забезпечення економічної підтримки заходів щодо запобігання НС і страхового покриття збитків у разі їхнього виникнення, шляхом обов’язково(при експлуатації ПНО) та добровільного страхування(у решті випадків).
Основні принципи забезпечення техногенної безпеки.
Виходячи з міжнародного та вітчизняного досвіду, виділяють 5 принципів забезпечення техногенної безпеки.
Принцип безумовного примату як найважливішого елементу захисту життя та населення – передбачає надання переваги раціональній та превентивній безпеці; пріоритетним завданням є рятування та збереження життя людей; надання вільного доступу до інформації про НС; неухильність дотримання правил поведінки, тощо.
Принцип прийнятого ризику – визначається нижня допустима межа безпеки та верхня межа ризику на основі міжгалузевих і середньогалузевих порівнянь (ризик нової технології повинен бути в декілька разів меншим ніж діючий).
Принцип мінімального ризику – рівень небезпеки встановлюється таким на скільки це реально можливо. (технології повинні забезпечувати нульовий ризик).
Принцип послідовного наближення до абсолютної безпеки – даний принцип реалізовується у декілька кроків:
– Здійснюється аналіз технічних варіантів досягнення безпеки для різних видів одних і тих же конструкцій технологічно обладнання і його захист. (чим вищий нормативний рівень безпеки тим дорожча продукція).
– Досліджується варіанти конструкції і розміщення потужностей, які водяться, при цьому забезпечують мінімум ризику крупних аварій.
Принцип неспіврозмірності економічного і соціального ефектів і безумовний пріоритет останнього – для досягнення цього принципу функціонування економічної системи повинно бути підпорядковано безумовному пріоритету соціального ефекту над економічним, здоров’я людини – над доходами і прибутками.
Тема 5. Економічний ефект заходів захисту населення і території та оцінка збитків від наслідків НС.
14. Фінансування заходів з ліквідації наслідків НС, відшкодування збитків постраждалим.
15. Єдина система державного резерву України.
16. Основи методики оцінки збитків від наслідків надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру.
17. Відшкодування матеріальних збитків та надання допомоги постраждалим внаслідок надзвичайної ситуації