Горючі гази мають фізико – хімічні та експлуатаційні показники. До фізико – хімічних показників горючих газів належать параметри стану (температура, тиск,об’єм), густина та хімічний склад. До експлуатаційних показників відносять: вологість, точку роси, в’язкість, теплоємність, теплоту згорання,число Воббе.
Густина – це маса в кг 1 м3 горючого газу за нормальних умов. За відомого складу газу, густину можна визначити за формулою:
ρі= і,
де ρі - густина і-го компоненту горючого газу, кг/ м3 і визначається із таблиці 7.1 методички для кожного компоненту окремо;
і – об’ємна частка і-го компоненту горючого газу.
Якщо дано такий склад горючого газу:
метан 59 % об'єму; етан 19 % об'єму; пропан 14% об'єму; н- бутан 5% об'єму;
ізо –бутан 3% об'єму, то густина складатиме:
Теплота згорання – це кількість тепла, що виділяється при згоранні 1 м3 горючого газу за нормальних умов. На основі теплоти згорання визначають потребу в газоподібному паливі та оцінюють коефіцієнт корисної дії газового обладнання. Розрізняють вищу та нижчу теплоту згорання газу. Вища теплота згорання палива враховує також тепло, що виділяється при конденсації водяної пари із продуктів згорання.
= · і; = · і;,
де , - відповідно вища та нижча теплота згорання горючого газу,кДж/м3.
Теплота згорання деяких газів наведені в ГОСТ 22667- 82.
Число Воббе – показник, який визначає повноту та стабільність згорання газу, тобто згорання без утворення сажі, смол, з мінімальним виділенням оксиду вуглецю, горіння без проскоку полум’я, теплопродуктивність газового пальника. Коливання числа Воббе при транспортуванні горючих газів допускається 5 % від номінального значення. Визначається число Воббе, МДж/ м3формулою:
Wо = ,
де - відносна густина горючого газу, яка дорівнює відношенню густини газу до густини повітря;
, де ρп - густина повітря, за нормальних умов ρп = 1,293 кг/ м3..
;
Вимоги, які ставляться до експлуатаційних показників природних газів і які призначені для комунально – побутового застосування, наведені в ГОСТі 5542-87.
Підбір газового котла
Згідно завдання на розрахунково – графічну роботу джерелом теплоти у квартирі передбачено встановити газовий котел двохфункційний. Розташування газового котла найкраще передбачати в центрі теплових навантажень, його розміщення повинно бути зручним для підведення палива. Розміри приміщення повинні бути достатніми для розміщення газового котла.
Максимальна теплова потужність газового котла, Вт визначається за формулою:
Qх = Qсо + Qсгв,
де Qсо – теплова потужність системи опалення, Вт;
Qсгв – теплова потужність системи гарячого водопостачання, Вт.
Для підбору однофункціонального газового опалювального котла, в сумарні тепловтрати помешкання не будемо включати теплову потужність системи гарячого водопостачання. Таким чином, загальні тепловтрати будуть складати:
3219,3 Вт + 669,2 Вт=3888,5 Вт, або 3,9 кВт
Підбираємо однофункційний сталевий газовий котел марки Indom КОГВ 10 і виписуємо його технічні характеристики:
· номінальна теплова потужність 10,0 кВТ;
· середня витрата газу – 1,2 м3/ год;
· номінальний тиск газу – 13 мбар;
· коефіцієнт корисної дії 93 %;
· максимальна температура води на виході - 90° С;
· регульований температурний діапазон в системі опалення від 50 до 90 ;
· габаритні розміри, мм (висота/ширина/глибина) 700/350/450;
· вага котла 55кг.