При споживанні сирої води
При споживанні недостатньо прожареної риби
При використанні в їжу свіжопосоленої ікри
При недотриманні правил особистої гігієни
1431. Паразитолог М. І. Латишев уперше здійснив удалу спробу експериментального вирішення питання щодо переносників збудників інфекційних хвороб у Середній Азії. Він добровільно нагодував на собі декількох селищних кліщів, що були зібрані в домі, де перебували хворі на інфекційні хвороби люди. На яке захворювання заразився сміливий дослідник?
Кліщовий висипний тиф
Японський енцефаліт
Кліщовий поворотний тиф
Весняно-літній енцефаліт
Сибірку
1432. У юнака з'явилися гнійні вугри на обличчі, шкіра стала зморшкуватою, гіперемійованою, випадають брови й вії. Лікар поставив діагноз демодекоз (залознична короста). Яка профі- лактика цього захворювання?
Захист від укусів кліщів
Застосування репелентів
Дотримання правил особистої гігієни
Обробка приміщень інсектицидами
Ретельна перевірка донорської крові при гемотрансфузії
1433. У регіоні, де пройшло стихійне лихо (цунамі), виникла за- гроза спалаху чуми. З якими членистоногими пов'язана ця епі- демія?
Воша головна
Муха хатня
Воша одежна
Москіт
Блоха людська
1434. У чоловіка, який повернувся з весняної дослідницької ек- спедиції, спостерігається слабість, нудота, порушення сну, під- вищення температури тіла, ознаки паралічу м'язів шиї й пле- чового поясу. При лабораторній діагностиці встановлено діаг- ноз – весняно-літній енцефаліт. Який шлях зараження хворо- го?
Трансмісивний
Перкутанний
Пероральний
Статевий
Контактно-побутовий
1435. Серед кліщів є збудники інвазійних хвороб. Яка з наве- дених нижче хвороб спричинюється представником кліщів?
Тайговий енцефаліт
Туляремія
Кліщовий висипний тиф
Короста
Бруцельоз
1436. Серед представників родини Справжні мухи є механічні й біологічні переносники збудників хвороб. Біологічним пере- носником збудника інвазійної хвороби є:
Муха цеце
Синя м'ясна муха
Жигалка осіння
Муха хатня
Вольфартова муха
1437. Серед комах є такі, які можуть паразитувати або на імагі- нальній, або на личинковій стадії розвитку. Яка з комах пара- зитує на личинковій стадії?
Малярійний комар
Москіт
Муха цеце
Осіння жигалка
Вольфартова муха
1438. У хворого відкрита рана обличчя з підритими краями, спостерігається некроз тканин з поступовим частковим гангре- нозним процесом, що майже доходить до кісткової тканини. У рані при детальному обстежені виявлені живі личинки. Хворо-
му поставлений діагноз – тканинний міаз. Личинки яких дво- крилих викликали цю хворобу?
– Glossina palpalis
– Musca domestica
+ Wohlfahrtia magnifica
– Phlebotomus papatasii
– Stomoxys calcitrans
1439. Під час експедиції до Середньої Азії студенти виявили безхребетну тварину завдовжки 7 см. Тіло поділяється на го- ловогруди з 4 парами ходильних ніжок і сегментоване черев- це. В останньому хвостовому сегменті є отруйна залоза, що відкривається на кінці жала. Тварина є нічним хижаком і от- руйною для людини. Ця тварина належить до ряду:
– павуки (Aranei)
– кліщі (Acarina)
– сольпуги (Solifugae)
+ скорпіони (Scorpiones)
– блохи (Siphonaptera)
1440. У лікарню м. Владивостока звернувся пенсіонер, який не бував у тайзі, а часто працював у себе на дачі. Укус кліща за- перечував, вакцинований не був. Хворим себе вважав з часу, коли в нього з'явилися головні болі, висока температура, яви- ща лівобічного геміпарезу. Звернувся за допомогою на 10-й день захворювання. При огляді тіла хворого лікар помітив ери- тему під пахвами біля 5 см у діаметрі зі слідом укусу. Який ді- агноз найбільш імовірний?
Демодекоз
Тайговий кліщовий енцефаліт
Короста
Малярія
Трипаносомоз
1441. Під пахвами в людини виявлені дрібні (1–1,5 мм), сплю- щені в спинно-черевному напрямку, безкрилі кровосисні кома- хи. Їхні личинки розвивалися тут же. Ці комахи є збудниками:
Сонної хвороби
Хвороби Шагаса
Чуми
Поворотного тифу
Фтиріазу
1442. Мати хлопчика, що повернувся з літнього табору, вияви- ла на одязі дрібних комах білуватого кольору довжиною бли-
зько 3 мм. Укажіть назву паразита.
– Phthirus pubis
– Pulex irritans
– Cimex lectularius
+ Pediculus humanus humanus
– Blattella germanica
1443. До гастроентеролога звернувся пацієнт зі скаргами на розлад травлення, слабкість, блювоту, болі в кишечнику. При дослідженні шлункового вмісту виявлено личинок оводів, при дослідженні слизової оболонки шлунка виявлено її запалення. Яке захворювання найбільш імовірно в цього пацієнта?
Шкірний міаз
Кишковий міаз
Фтиріаз
Вухереріоз
Трипаносомоз
1444. Під час медичного огляду в деяких пацієнтів на голові були виявлені комахи розміром 2–3 мм сірого кольору з глибо- кими вирізами по боках тіла. Які це ектопаразити?
Кліщі
Головні воші
Блохи
Блощиці
Одежні воші
1445. На звірофермах та в зоопарках працівників, які догляда- ють за тваринами, нерідко кусають блохи. Збудників якого за- хворювання вони можуть передавати?
Холери
Поворотного тифу
Чуми
Дизентерії
Висипного тифу
1446. Під час медичного огляду пацієнта під пахвами, на лобку й повіках були виявлені комахи довжиною 1,0–1,5 мм із широ- ким тілом. Назвіть цих ектопаразитів.
Головні воші
Блохи
Одежні воші
Блощиці
Лобкові воші
1447. Серед комах, що можуть перебувати в житлі людини пос-
тійно або тимчасово, трапляються специфічні та механічні пе- реносники збудників хвороб. Хто з наведених нижче члени- стоногих є механічним переносником збудника хвороб?
Блоха людська
Воша головна
Блощиця
Тарган рудий
Воша одежна
1448. Під час медичного огляду юнаків у деяких під пахвами були виявлені комахи розміром 1,0–1,5 мм сірого кольору з коротким широким тілом, вкритим волосками. Цими комахами були:
Блоха
Головна воша
Лобкова воша
Блощиця
Коростяний свербун
1449. За даними ВООЗ, на малярію щорічно на Землі хворіють приблизно 250 млн. чоловік. Ця хвороба трапляється пере- важно в тропічних і субтропічних областях. Межі її поширення збігаються з ареалами комарів роду:
– Culex
+ Anopheles
– Aëdes
– Mansonia
– Culiseta
Питання із БЦТ, які не увійшли до основного тексту
Питання. Під час розчищення лісу із чагарників та лісової підстилки робітники зібрали членистоногих із такими особливостями: тіло темно-ко- ричневе, не розчленоване на відділи. У деяких представників щиток укриває всю спину, у інших – тільки третину. Вони мають 4 пари ходильних ніг, а на передньому кінці – зазублений хоботок. До якої родини належать ці кліщі? Варіанти відповідей: а) Argorsidae; б) Ixodidae; в) Gamosidae; г) Trombiculidae; д) Sarcoptidae. Пропонується варіант б як правильний. І тут треба зробити цілу низку зауважень. По-перше, неправильно написані латин- ські назви: треба Argasidae, Gamasoidae. По-друге, систематика кліщів часто змінювалася й тепер виділяють не родини, а підряди Саркоптиформних клі- щів Sarcoptiformes та тромбидиформних кліщів Trombidiformes, яких відно- сять до ряду акариформних кліщів Acariformes. Нарешті, не зрозуміло, наві- що студентам 4-го курсу, які здають Крок-1, пам'ятати після трьох років нав- чання такі подробиці, як латинські назви родин кліщів. Кому це потрібно?
Питання. До поліклініки звернувся лісоруб із Карпат, який під одягом на шкірі знайшов кліща. У лабораторії визначили, що це родина іксодових,
Вид – кліщ собачий. Які ознаки дали підставу віднести його до даної систе- матичної групи? Варіанти відповідей: а) овальне тіло, звужене наперед, до середини спинки тягнеться щиток, довжина до 3 мм, на передньому кінці довгий хоботок, кінцівки з боків; б) довжина 5–8 мм, тіло звужене наперед, овальне, без щитка, хоботок і кінцівки під тілом; в) тіло овальне 0,2–2,5 мм, укрите 1–2 спинними й декількома черевними щитками, щетинками; г) тіло широкоовальне, 0,3–0,4 мм, вкрите трикутною лускою, складчасте, ноги ко- роткі, з присосками, ротовий апарат клішнеподібний; д) безкрилі особини, ті- ло 1–1,5 мм, витягнуте, на голові є очі, колючий ротовий апарат, лапки з гач- ками. Варіант а – правильний. Уважаємо, що студентам-медикам, які не спе- ціалізуються з паразитології, немає сенсу знати морфологічні відмінності кліщів.
Питання. Зараження людини збудниками інфекційних хвороб здійсню- ється різними шляхами. Який найбільш імовірний шлях зараження збудника- ми висипного тифу? Варіанти відповідей: а) при втиранні фекалій одежної воші в місце укусу; б) при попаданні слини одежної воші у місце укусу; в) при попаданні у кров випорожнень інфікованої блохи; г) при укусі лобко- вої воші; д) при втиранні клейкої речовини, яка виділяється вошами при від- кладенні яєць. Пропонується варіант а як правильний, але ж збудник має далі потрапити в кров, тобто відповідь в також підходить.