Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Володимиро-Суздальська земля




Північно-Східну частину Руської землі займала Влад-ро-Суздальської Русі. Володимиро-Суздальська земля располагаласьв межиріччі Волги та Оки. На північ від Волги її межі втрачають-лись в великих лісах. прилягали до Новгородських земель. Пд-ва межа доходила до Рязанської землі. Населення сосредото-Чіва головним чином у відносно родючих "Ополе".ТТак називалися як би великі галявини серед великих лісів, що покривали Володимиро-Суздальчкую землю. Серед таких "Ополе" в першу чергу виділялася область Ростова Великого. Місто Ростов стоїть на березі озер Неро, або Ростовського озера. Інше "Опілля" оточувало Переяславське озеро, яке-іменувалося так само озером Клещині (пізніше назване плеще-вим) - по древньому містечку з такою ж назвою. Третім "Опілля" можна назвати район Суздаля. Один з найдавніших російських міст, Суздаль також був центром особойепіскопіі. На початку XIII століття Суздаль мав определенноезначеніе насамперед як місто, пов'язаний з деятельностьюепіскопов. У політичному відношенні Суздаль поступився своїм местоболее молодому місту - Володимиру, що стоїть на річці Клязьмі, або Володимиру Залеського.

Розквіт Володимира почався ще в XII столітті при ЮрііДолгоруком і його сина Андрія Боголююбском. Брат Андрія, ВСЕВО-лод Юрійович Велике Гніздо, тримав у своїх руках всю Владими-ро-Суздальської землі. Пізніше він розділив її на кілька кня-дружність між своїми синами. При Всеволоде і його наследнікахВладіміро-Суздальська земля досягла високого ступеня могущест-ва. Жителі її з гордістю стверджували, що ніхто не решітсяпойті війною на "сильну" Суздальської землі. Однак новго-порті і смоленські воїни завдали поразки суздальців в біт-ве при річці Липиці в 1216 році. До приходу татаро-монголів Володимиро-Суздальська землябила багатою країною. Її процвітання в чималому степеніспособствовало географічне положення. Процес освоєння це-го району був майже закінчений.

Навколо знаходилися руські землі, і тільки на сході Володимиро-Суздальське князівство гранічілос землями чувашів, мордви та інших народів. Крайнім східним оплотом Русі було місто Нижній Новгород, заснований в 1221 році за злиття Волги і Оки. Так я остаточно-кові оформилися кордону Володимиро-Суздальській землі. Сама назва "Нижній Новгород" відображало увійшло в упот-ребленіе найменування поволзьких земель як Нізовской землі, іноді просто "Низу" у порівнянні з Новгородської землею.

Володимиро-Суздальська земля була тісна пов'язана як з Новгорода міською землею, так і з Волзької Болгарією, яка распола-алась по середній Волзі. Майже безперервний водний шлях по рекамМсте і Тверце, що впадає в Волгу, тривав і далі наюг схід до Волзької Болгарії і Саджсіну (Саксин), а Отту-да в Середню Азію, в Азербайджан, в Іран. Це створювало гро-Мадні торгові переваги для міст Володимиро-СуздальскойРусі, які підтримували постійні відносини з Західної Єв-ропою при посередництві Новгорода і з далеким Сходом. Відомості про численних політичних, торгових і куль-турне зв'язках міста Володимира в XIII столітті сохраніліс влетопісях. Наближені Андрія Боголюбського носили імена явнокавказского походження, а в будівлях Андрія Боголюбскогоі їх скульптурних прикрасах справедливо бачать схожість з гру-зінской архітектурою і скульптурою. Всеволод Велике Гнездобил одружений на дочці чеського князя, і це знаходить Підтвердженням-ня в тому факті, що в "Пролог", збірниках коротких жітійсвятих володимиро-суздальського походження, вперше приміщення чеські житії. Вражаюче швидко Володимир і його околиці украсілісьзамечательнимі спорудами. Собор Успіння надовго став Патри-нальної святинею всієї Північно-Східної Русі, як і ікона Воло-дімірской Божої матері (тепер зберігається в Третьяковській га-лерее).Серед нових міст Володимиро-Суздальській землі особоследует відзначити Москву. Зовсім ще неї велике місто перетворюється-покотився до столиці окремого князівства. У XIII столітті в русскіхісточніках з'явилося і назва "москвичі". 2Рязанская земля. На південь від Володимиро-Суздальській землі перебувала земля Ря-занского, що розташувалася в окреме князівство ще в XI веке.Она тяглася довгою смугою вздовж Оки. На заході кордону ря-занского землі проходили майже у самої Москви. По крайней мередаже в XIV столітті рязанські і московські князі сперечалися оволості Лопасня, що лежала по річці Лопасня на південь від Москви. Ря-занского містом вважалася і Коломна (у гирлі Москви-річки).На сході рязанські землі заходили за річку Проню, недалеко отвпаденія якої в Оку стояла столиця землі Рязань, пізніше на-зване на відміну від нової столиці Старої Рязаньью. Раскопкіобнаружілі, що Стара Рязань була великим містом з каменниміхрамамі. Ремісниче виробництво Рязанської землі також биловидающімся для свого часу. У XIII столітті рязанські князі наполегливо захищали своюземлю від зазіхань могутніх володимиро-суздальскіхкнязей. Літописи того часу наповнені розповідями про походахВсеволода Велике Гніздо врязанскую землю і кровопролітнихраспрях князів. 2

Смоленська земля.

До початку XIII століття значення Смоленська і княжевшего в немрода смоленських князів, що відбувалися по прямій лінії від Воло-димира Мономаха. Могутні смоленські князі з'явилися сосвоімі дружинами і в Новгородській, і в Полоцької, і в Владими-ро-суздальських землях. Про території Смоленського князівства і його населення ясноепредставленіе дає князівська грамота, подарована затверджений-нойв XII столітті Смоленській єпископії. На початку XIII століття Смоленськ був квітучим і багатим горо-будинок, твердинею Руської землі на західному кордоні.

Про зовнішньої торгівлі Смоленська в XIII столітті говорить договір, укладений смоленським князем з Ригою і німецькими містами, вкотором визначені умови торгівлі в Смоленську і положеніііноземних купців на Русі того часу. У ньому описаний порядокторгових операцій. Згідно з ним, торгові ваги повинні були ви-мірятися представниками як "латинської" (німецькою), так ірусской сторін. Встановлювалася величина плати за доставку то-варів по "волоку" - сухопутному ділянці, який розділяв вер-ховья Західної Двіни і Дніпра. Договір малює напіввоєнну-полукупеческую середу іноземнихгостей, які приїздили до Смоленська. Це один з найяскравіших докумен-тів, що описує складності і небезпеки середньовічної торгівлі, коли іноземний гість і на ринку іноді повинен був вдаватися кмечу. У Смоленській землі, може бути, більше, ніж в будь-ні-будь інших місцях Русі, відчувалася близькість до Європи. Здесьдаже літочислення іноді велося за німецьким зразком. 2





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-04-03; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 615 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Надо любить жизнь больше, чем смысл жизни. © Федор Достоевский
==> читать все изречения...

2300 - | 1987 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.