Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Правильний розпорядок дня як профілактичний засіб захворювань та шкідливих звичок молодшого школяра




МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

Кафедра фізичного виховання

Реферат

на тему:

«Особливості формування здорового способу життя молодших школярів»

Виконала:

Студентка

психолого – педагогічного

факультету

групи ПНА 10-2

Гринь Катерина.

керівник:

завідуючий кафедри

фізичного виховання

Андріанов В.Є.

 

Кривий Ріг,2013


Зміст

1. Правильний розпорядок дня як профілактичний засіб захворювань та шкідливих звичок у молодших школярів

2.Вчитель початкових класів – організатор здорового способу життя

Список використаної літератури

 

 

Правильний розпорядок дня як профілактичний засіб захворювань та шкідливих звичок молодшого школяра

 

З нудного слова "режим" ми і почнемо розмову про шкільні дні. Більшість батьків знають, що цей самий режим важливий і необхідний. Але це теоретично, а на практиці, що приховувати, досить важко переконати їх, що багато труднощів навчання, погіршення здоров'я пов'язані саме з порушеннями режиму. На режим дивляться як на правильну, мабуть, але все-таки вигадку лікарів і педагогів. Адже він не ними придуманий - він заснований на закономірностях, по яких живе організм. Є показник, що достатньо чітко відображає функціональний стан організму і його динаміку -працездатність. У буденному житті ми часто використовуємо цей термін, розуміючи під ним здатність діяти цілеспрямовано, досягати відомих результатів.

Як же змінюється розумова працездатність? Закономірність її динаміки вчитель і батьки повинні не просто знати, а і враховувати, організовуючи учбові заняття. При будь-якій діяльності спочатку відбувається поступове підвищення показників працездатності. Потім наступає пік працездатності; а потім з'являються перші ознаки стомлення: знижується увага, виникає руховий неспокій, росте число помилок. Це - зовнішні ознаки; одночасно підвищується напруга деяких фізіологічних функцій. Це не видно на око; але ціна роботи - напруга всіх фізіологічних систем - зростає. Якщо в такий момент не зменшити навантаження, а продовжувати трудитися з тією ж інтенсивністю, працездатність різко впаде. Це - загальна схема; але якщо уважно придивитися до змін працездатності протягом кожного уроку, дня тижня і навчального року, ми побачимо всі ці періоди.

Що ж таке раціонально організований режим дня?

Отже, дитина встала (за годину-півтора до виходу в школу), зробила ранкову зарядку, поснідала (сніданок обов'язково повинен бути гарячим, і не варто сподіватися, що дитина поїсть в школі...). Прийшов з школи. Батькам

потрібно пам'ятати, що організм дитини в цей час на спаді працездатності! От чому абсолютно необхідно йому спочатку пообідати, відпочити - і у жодному випадку не сідати відразу ж за уроки. Відпочити треба але не лежачи, не біля телевізора або відеомагнітофона, а на повітрі, в активних іграх, в русі. Гігієністи вважають: нормальний час прогулянки для школярів молодших класів - не менше 3-3,5 години. На жаль - стільки часу на повітрі проводять лише 21 % всіх дітей молодшого шкільного віку... А ще нерідкі випадки, коли батьки позбавляють дітей прогулянки - в покарання за погані оцінки, погана поведінка і тому подібне. Гіршого не придумаєш!

Для дітей ослаблених, таких, що часто хворіють, із слабкою нервовою системою кращим відпочинком буде півторагодинний денний сон в добре провітреній кімнаті. Сон сприяє ще і розвантаженню опорно-рухового апарату і служить хорошою профілактикою порушень постави. Але це саме для дітей ослаблених - є і багато таких, для кого кращим відпочинком буде рух.

Дуже важливо, допоможемо школяру організувати приготування домашніх завдань. Не секрет: навіть якщо офіційно домашні завдання не передбачені, це зовсім не означає, що додому нічого не зададуть... Дуже часто виконання завдань затягується на годину, а то і на дві: адже у маленького школяра не сформовані навики самостійної роботи. Крім того, батьки часто-густо вимагають багатократного переписування роботи з чернетки на чистовик, примушують зробити все в один присід. Але потрібно пам'ятати: максимальна тривалість роботи у молодших школярів не більше ЗО хвилин; а у деяких - значно менше: Та ще їм необхідні 15-хвилинні паузи для збереження працездатності... Має значення і час, коли дитина робить уроки. Дуже часто дорослі велять дочекатися мами: під її наглядом, мовляв, справа піде краще. А дочекатися - це означає до шести-семи вечора. Ось саме тоді заняття малоефективні і дуже втомлюють: це якраз час різкого зниження працездатності.

Кращий час для приготування уроків - 15-16 годин. Через кожних 25-30 хвилин - перерва, фізкультхвилинки під музику (вони відновлюють працездатність, віддаляють стомлення). Починати приготування уроків потрібно з менш складних, потім переходити до найважчих. Потрібно відзначити, що таке релаксуюча річ як телевізор може займати увагу молодшого школяра більше 40-45 хвилин в день. А дітям збудливим, ослабленим - краще скоротити і ще час. У жодному випадку не дивитися телевізор лежачи; а сидіти треба на відстані від 2 до 5,5 м від екрану; ззаду, дуже рекомендовано, встановити підсвічування, щоб понизити контрастність екрану. Особливо важливо для боротьби із втомою дотримання необхідної тривалості нічного сну. Молодшим школярам, а особливо першокласникам, необхідно спати 11, 5 години на добу, включаючи 1, 5 години денного сну.

Щоб сон був глибоким і спокійним, потрібно дотримуватися елементарних правил: перед сном не грати в галасливі, "заводні" ігри, не займатися спортом, не дивитися страшні фільми, не сварити дитину і так далі.

Дослідження показують: серед першокласників, на жаль, витримують необхідні нормативи нічного сну тільки 24 % дітей; останні ж недосипають від півгодини до півтора. А це мало-помалу впливає на погіршення пам'яті, уваги, працездатності. Зниження працездатності і підвищена стомлюваність можуть спостерігатися і при достатньому за часом, але неспокійному сні, частих пробудженнях, що нерідко буває, коли в кімнаті, де спить дитина, включений телевізор, радіо.

Найкраще на здоров’я дитини впливає рухливий відпочинок.

Як же виховати звичку до систематичних занять фізичними вправами? Дитина пішла в школу, з'явилися нові, незвичні навантаження, нові обов'язки, і рухатися він, на жаль, став значно менше... Навіть у ті дні, коли в школі проводиться урок фізичної культури, у молодших школярів дефіцит рухової активності складає 40 %. Доведено: для компенсації природній біологічній потребі в русі добовий об'єм активних рухів повинен бути не менше 2-х годин. Два види гігієнічної гімнастики повинні зайняти міцне місце розпорядку життя дитини: ранкова гімнастика і фізкультхвилинки під час підготовки до уроків. До ранкової гімнастики дитини потрібно привчати з 2-3 років. Якщо заняття проходять регулярно, кожен ранок, то до школи у нього виробляється тверда і самостійна звичка щоденної зарядки. Вірно, не дарма її називають зарядкою; вона на весь день заряджає дитину гарним настроєм, допомагає швидко усунути млявість, сонливість, підвищує працездатність.

Ранкова гімнастика проводиться в добре провітреному приміщенні, ще краще - на свіжому повітрі. Час для дітей 6-7-річного віку - 10-20 хвилин. У комплекс включаються не більше 8-10 вправ, кожне з яких повторюється 6-8 разів в бадьорому, але не дуже швидкому темпі. Спочатку між вправами можна робити 10-15-секундні паузи, надалі - виконувати вправи одна за іншою. Кількість вправ треба збільшувати поступово. Важливо, щоб вправи, підібрані в комплексі, послідовно давали роботу основним м'язовим групам плечового поясу і живота. Дуже корисно вводити в ранкову гімнастику вправи для формування правильної постави і зміцнення м'язів стопи.

Починають зазвичай зарядку з ходьби або легкої пробіжки, потім вправи в потягуванні, з глибоким диханням, нахили вперед, назад, в сторони, повороти і кругові рухи. Закінчуємо легким бігом протягом 15-30 секунд, або підстрибуванням на місці на двох ногах або по черзі на кожній нозі по 20-30 разів, А потім - ходьба з поступовим уповільненням темпу і дихальними вправами для заспокоєння.

Під час гімнастики потрібно стежити, щоб дитина виконувала вправи чітко, ритмічно, без напруги, стежити за поставою (положення плечей, голови, тулуба) і диханням (глибоке і ритмічне, вдих - носом, видих - ротом). Після гімнастики дитину залучити до водних процедур (обтирання, обливання або душ) і розтирати сухим рушником.

Фізкультхвилинки. їх необхідно проводити на уроках в школі і удома під час приготування домашніх завдань, читання, малювання, словом, під час всіх тих занять, коли довго доводиться сидіти за столом або партою. Фізкультпаузи проводяться у молодших школярів приблизно через 10-15 хвилин занять. Загальна тривалість їх - не більше трьох хвилин. Вправи (3-4) обумовлені характером попередніх учбових занять. Після письмової роботи - вправи для рук, енергійні стискання і розтиснення пальців, кистями і т. п.; після тривалого сидіння - присідання, потягування з глибоким диханням, повороти тулуба. Удома цілком стануть в нагоді вправи, які були розучені в класі.

Гартування. Парадокс цього питання полягає в тому, що всі в принципі згідні що воно потрібне, але ледве доходить до справи — моментально з’являється боязнь нашкодити, застудити; і все відкладається до наступного тижня або і на роки. Без сумніву, гартування потрібно проводити поступово, систематично з раннього віку. Перед початком гартування обов'язково необхідно порадитись з лікарем, дізнатися, що найкраще застосувати для вашої дитини.

Найбільш поширений вид гартування - це повітряні ванни. Влітку повітряні ванни застосовуються переважно в ранкові години, в місцях, захищених від прямих сонячних променів і різкого вітру. Взимку - в закритих, заздалегідь добре провітрених приміщеннях з температурою повітря +14-16 °С. Оголяти тіло дитини слід поступово: спочатку ручки-ніжки, потім тулуб. Перші повітряні ванни треба починати в безвітряну погоду при температурі повітря не нижче +20° і тривалістю не більше 15 хвилин. Час збільшується поступово до 1,5-2 годин. У прохолодну погоду (при температурі не нижче +13+14 °С) під час прийому повітряних ванн дітям рекомендуються рухливі ігри. У жодному випадку не можна допускати охолодження: появи тремтіння, "гусяча шкіра", синюшності. Щодня після ранкової гімнастики - обтирання водою, температура якої (спершу) не нижча +33 °С. Потім, через кожних 2-3 дні температура знижується на 1-2° і поступово доводити до +18°. Коли дитина звикне до обтирання, починати умивання до поясу водою (температура для початківців +27 °С, потім поступово знижується до +16+17°). Для душу або загального обливання початкова температура води складає +34+35°, а кінцева +22°. Зниження температури проводять через 3-4 дні на 2°. Тривалість процедури - 15-35 секунд. Дуже корисні для дитини обливання ніг. Початкова температура води +30°; знижуємо її кожні 1-2 дні на 2° (для ослаблених дітей - кожні 7 днів), доводити потрібно до +16+14°. Вранці після сну, а також увечері перед сном, рекомендується полоскати горло кип'яченою водою кімнатної температури (1/3-1/2 стакана води). Полоскання горла - хороший гуртуючий засіб, воно попереджає ангіну, розростання аденоїдів і мигдалин.

Не потрібно забувати і про такий простий і ефективний спосіб гартування, як ходіння босоніж - влітку по траві, піску, а взимку по підлозі.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 813 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Своим успехом я обязана тому, что никогда не оправдывалась и не принимала оправданий от других. © Флоренс Найтингейл
==> читать все изречения...

2351 - | 2153 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.