Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Метод та експериментальна установка




Міністерство освіти і науки України

Національний Авіаційний Університет

Кафедра загальної фізики

Лабораторна робота № 4

по темі:

“Визначення відношення молярних теплоємностей газів”

Виконав: студент групи КП-106

Допущений

Виконав

Здав

Київ – 2012

Мета роботи: дослідження адіабатичного процесу та ізопроцесів в ідеальних газах, визначення відношення молярних теплоємностей повітря.

Теоретичні відомості

Питома теплоємність с — скалярна величина, що чисельно до­рівнює кількості теплоти, яку необхідно надати одиниці маси речо­вини, щоб збільшити її температуру на 1 К.

Молярна теплоємність С — скалярна величина, що чисельно дорівнює кількості теплоти, яку необхідно надати одному молю ре­човини, щоб підвищити його температуру на 1 К.

Молярна й питома теплоємності зв'язані між собою співвідно­шенням

де µ — молярна маса, тобто кількість речовини, виражена у грамах, що чисельно дорівнює відносній молекулярній масі.

Питома і молярна теплоємності газу залежать від умов, за яких проводиться нагрівання, тобто від характеру термодинамічного процесу. Наприклад, можна проводити нагрівання за сталого об'єму (V =const), або за сталого тиску (Р = const). При цьому завжди СР> Сv.

Формула Сp= Сv +R носить назву рівняння Майєра. З цього рівняння випливає, що Сpбільша за Сv на величину універсальної газової сталої.

Універсальна газова стала R чисельно дорівнює роботі ізобарного розширення одного молю ідеального газу при нагріванні його на один градус; R = 8,31 Дж / (моль • К).

Із молекулярно-кінетичної теорії випливає, що Сp і Сv залежній від числа степенів вільності і молекул, з яких складається газ:

, .

Кількість степенів вільності молекули газу дорівнює числу незалежних координат, які необхідно задати для визначення положення молекули в просторі. Молекула одноатомного газу має три степені вільності (і = 3), жорстка молекула двохатомного газу — п’ять (i = 5), трьохатомного і багатоатомного — шість (i = 6).

Відношення теплоємності СР до Сv для ідеального газу називається показником адіабати. Для ідеального газу

Адіабатичним називається процес, який відбувається в системі без теплообмінуз навколишнім середовищем.

Закон Пуассона для адіабатичногопроцесу

формулюється так: для даної маси газу (m = const) добуток тиску га­зу на його об'єм, піднесений до степеня γ, є величиною сталою. Рів­няння закону Пуассона можна подати також у змінних Р—T або V— Т:

За допомогою адіабатичного процесу з тим або іншим ступенем наближення можна розглядати широке коло практичних завдань, коли процеси в газах відбуваються досить швидко: вивчення проті­кання газу у вхідних пристроях компресорів, турбінах, соплах реак­тивних двигунів, аеродинамічний нагрів літальних апаратів.

Адіабатичний процес та ізопроцеси є окремими випадками так званого політропного процесу (процес за постійної теплоємності). Рівняння політропного процесу

де n може набувати значень від -∞ до +∞ залежно від виду процесу. Значення n для ізопроцесів наведено в табл. 4.

Таблиця 4

Назва процесу Значення n Рівняння процесу Теплоємність
Ізотермічний   T=const PV=const CT=±∞
Ізохорний V=const P/T= const
Ізобарний   P=const V/T=const
Адіабатичний γ PVγ=const Cад=0

Метод та експериментальна установка

 

Експериментальний пристрій (рис. 35) складається із скляного балона 1 досить великої ємності, з'єднаного з рідинним U- подібним манометром 2. Верхня частина балона закрита кришкою і обладнана кранами 3 і 4, за допомогою яких балон сполучається з атмосферою і джерелом тиску 5 (у даному випадку гумова груша). Нехай у бало­ні початково був атмосферний тиск. Якщо швидко збільшити тиск у балоні й закрити кран 4, то кінцева різниця рівнів рідини в маномет­рі встановиться не одразу (при швидкому стисненні температура газу в балоні підніметься і пройде деякий час, поки температура по­вітря в балоні не зрівняється за рахунок теплопровідності з темпера­турою навколишнього середовища).

Позначимо температуру навколишнього повітря T0, а тиск газу в балоні — Р1. Цей тиск дорівнює сумі атмосферного тискуРа і тиску Р', який визначається за показанням манометра:

Р1= Ра + Р'.

Стан газу, який характеризується параметрами P1, T0, назвемо першим станом газу. Відкриємо кран З, повітря розширюватиметься, доки його тиск не зрівняється з атмосферним і при цьому охолоне до температури Т2. Якщо в момент установлення атмосферного тис­ку в балоні кран 3 швидко закрити, то такий процес можна вважати адіабатичним. Параметрами Рa і Т2 буде визначатися другий стан газу. Повітря в балоні, яке охолонуло при адіабатичному розширен­ні, знову почне нагріватися. Цей процес нагрівання— ізохорний (бо кран закритий), при цьому температура повітря в балоні підви­щиться до температури навколишнього середовища T0, а тиск зросте дозначення Р2. Це значення дорівнює сумі атмосферного тиску Рa і тиску Р', якому відповідає різниця рівнів стовпчиків рідини у мано­метрі h2:

Pa=Pa+P''

Параметри Р2 і T0 визначатимуть третій стан газу. Отже, ми маємо три стани газу, які характеризуються такими параметрами:

перший стан — T0, Pa+P';

другий стан — T2, Pa;

третій стан — Т0, Рa+ Р".

Розглядаючи газ як ідеальний, за допомогою рівнянь адіабатич­ного та ізохорного процесів запишемо вираз, який пов'язує пара­метри газу в трьох станах.

Адіабатичний процес (перехід із стану 1 у стан 2)

Ізохорний процес (перехід зі стану 2 у стан 3)

Поділивши рівняння адіабатичного процесу на рівняння ізохор­ного процесу та виконавши перетворення, дістанемо:

Прологарифмувавши цей вираз, маємо:

 

Оскільки згідно з умовою проведення дослідів

 

 

 

то вираз можна спростити, враховуючи, що за умови х «1 вираз

ln (1 + х)≈х, відповідно

 

 

 

Тоді маємо

 

Виразивши у із цього рівняння, дістанемо формулу

 

Тиск Р' у першому стані вимірюється різницею висот стовпців рідини у трубках манометра h1, а тиск Р", що відповідає показаннямманометра в третьому стані, вимірюється різницею висот h2, тому останній формулі можна надати вигляду

Ця формула є розрахунковою формулою цієї роботи.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 408 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Люди избавились бы от половины своих неприятностей, если бы договорились о значении слов. © Рене Декарт
==> читать все изречения...

2477 - | 2272 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.015 с.