ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ ЕКОНОМІКИ.
Історичні передумови та еволюція державного регулювання економіки.
Економічна роль держави. Економічні функції органів влади.
Основні форми і методи регулювання економіки державою.
Кейнсіанська і неокласична моделі регулювання економіки.
Монетаристське трактування економічної ролі держави.
Бюджетна, податкова і кредитно-грошова політика держави.
Соціальна політика держави.
Державне регулювання зайнятості. Місце і роль державної служби зайнятості у розв'язанні проблем соціального захисту населення.
1. ПРИЧИНИ ВТРУЧАННЯ ДЕРЖАВИ В РИНКОВИЙ МЕХАНІЗМ. Будівництво доріг, іригаційних споруд, організація грошового обігу, зв'язку та інші загальнонаціональні завдання відомі з давніх часів. Без цього не можна було активно розвивати ремесла, здійснювати інтенсивні торговельні зв'язки між різними містами і країнами. Роль економічного центру, що вирішував завдання загальногосподарського характеру, виконувала держава.
2. ІСТОРИЧНІ ПЕРЕДУМОВИ ТА ЕВОЛЮЦІЯ ДЕРЖАВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ЕКОНОМІКИ. Державне регулювання економіки має довгу історію. Практика тут випереджає теорію. У період раннього капіталізму в Європі існував централізований контроль над цінами, якістю товарів і послуг, процентними ставками і зовнішньою торгівлею.
3. Меркантилісти 17 сторіччя - піонери нормативної економічної теорії - писали про те, що тільки детальне керівництво з боку уряду здатне забезпечити порядок у господарській сфері. Вони бачили в державному керівництві засіб, що забезпечує соціальну справедливість.
4. З переходом до капіталізму, вільної конкуренції багато які заповеді меркантилістів канули в Лету. Підхід основоположників класичної економіки (18 сторіччя), що лімітували державне втручання в господарське життя, має історичне пояснення. Адже на той час вершителями доль в економіці стали ринок і свобода вибору. У економічному змісті свобода припускає дві головних складових: захищене закони право приватної власності і самостійність прийняття рішень.
5. У 18 - 19 сторіччях економічна роль держави зводилася, в основному, до охорони цих первинних прав. 20 сторіччя було ознаменоване майже повсюдним зміцненням економічної присутності держави.
6. З другої половини 19 сторіччя національне виробництво досягло небачених раніше масштабів. Кінець сторіччя пов'язаний із вибухом, стрибком у науково - технічному розвитку і появою ряду нових галузей, тобто поглибленням суспільного поділу праці.
7. Всі ці обставини породжували потребу в координації, у підтримці пропорцій на макрорівні, в антициклічному регулюванні. Почався наступ на ринок із боку монопольних структур: картелів, синдикатів, олігополій. У цих умовах для забезпечення конкуренції стали життєво необхідні виробітку антимонопольного законодавства і його застосування органами держави.
8. Посилення державного регулювання диктувалося цілями підготовки до війн, їх ведення, підтримки обороноздатності. Розроблялася ціла система мір, що включали примусове картелювання (Німеччина), протекціонізм (Японія). Формувалися військово-промислові комплекси, тісно пов'язані з урядом.
9. Державне регулювання економіки стало необхідним для здійснення соціальної політики, взагалі стратегії соціалізації в широкому смислі. Колективне споживання або задоволення суспільних потреб (охорона здоров'я, підтримка незаможних і ін.) неможливі без використання державних важелів і організацій.
10. На сьогоднішній день потребує державної підтримки організація фундаментальних наукових досліджень, захист зовнішнього середовища Державне регулювання, таким чином, обумовлено появою нових економічних потреб. Подібне регулювання в сучасній ринковій економіці здійснюється в набагато менших масштабах, чим в адміністративно - командній системі, усе ж тут економічна роль держави велика, особливо в порівнянні із системою вільної конкуренції.
11. Державне регулювання економіки в умовах ринкового господарства являє собою систему типових мір законодавчого, виконавчого і контролюючого характеру, здійснюваних державними установами і громадськими організаціями з метою стабілізації і пристосування існуючої соціально - економічної системи до умов, що змінюються.
12. З'явилася необхідність значних інвестицій, малорентабельних або нерентабельних із погляду приватного капіталу, але необхідних для продовження відтворення в національних масштабах; галузеві і загальногосподарські кризи, масове безробіття, порушення в грошовому обігу, загострення конкуренції на світових ринках потребували державної економічної політики.
13. Теоретично поняття державної економічної політики ширше поняття державного регулювання економіки, тому що перша може засновуватися і на принципі невтручання держави в господарське життя
14. У сучасних умовах невтручання держави в соціально - економічні процеси немислимо. Об'єктивна можливість державного регулювання з'являється з досягненням певного рівня економічного розвитку, концентрації виробництва і капіталу. Необхідність, що перетворює цю можливість у дійсність, полягає в наростанні проблем, труднощів, із якими і покликане справитися державне регулювання економіки.
15. У сучасних умовах державне регулювання економіки є складовою частиною відтворення. Воно вирішує різноманітні задачі: стимулювання економічного росту, регулювання зайнятості, заохочення прогресивних зрушень у галузевій і регіональній структурі, підтримка експорту.