Кафедра туризму та соціальних наук
«ЗАТВЕРДЖУЮ»
Директор ХТЕІ КНТЕУ
____________________ проф. Гурова К.Д..
„_______”______________________2012 р.
ПРОГРАМА
«Технологічної практики»
для студентів
напряму підготовки 6.140103 «Туризм», галузі знань 1403 «Сфера обслуговування»;
що здобувають освітньо-кваліфікаційний рівень «бакалавр»
Харків 2012
Програма складена на підставі Навчального плану з підготовки бакалаврів для галузі знань 1403 «Сфера обслуговування» напряму підготовки 6.140103 «Туризм» у ХТЕІ КНТЕУ
Укладачі:
– канд. геогр. наук, доц. каф. туризму і соц. наук ХТЕІ КНТЕУ,
Яковчук О.В. ___________________
– канд. істор. наук, доц. каф. туризму і соц. наук ХТЕІ КНТЕУ,
Фомін М.В. ___________________
Програма затверджена на засіданні кафедри «Туризму і соціальних наук»,
протокол №
Зав. кафедрою, доц. _______________________ О.В. Бабаєва
ВСТУП
Практична підготовка студентів вищих навчальних закладів є обов’язковим компонентом освітньо-професійної програми для здобуття кваліфікаційного рівня «бакалавр» і має на меті набуття студентом професійних навичок та вмінь.
Організація практичної підготовки зі спеціальності «Туризм» регламентується Положенням «Про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України», затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 8 квітня 1993 року № 93, а також «Правилами проведення туристських подорожей з учнівською та студентською молоддю України» від затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 20 травня 1999 р. №320/3613.
Метою практики є опанування студентами методів, форм організації та знарядь праці в галузі їх майбутньої професії; формування у студентів на базі одержаних у ХТЕІ КНТЕУ знань професійних умінь і навичок для прийняття самостійних рішень під час конкретної роботи в реальних ринкових і виробничих умовах, виховання потреби систематично поновлювати знання та творчо їх застосовувати в практичній діяльності.
Практика студентів передбачає безперервність та послідовність її проведення при одержанні необхідного обсягу практичних знань і умінь відповідно до різних кваліфікаційних рівнів: бакалавр, спеціаліст, магістр.
Програма Технологічної практики розроблена кафедрою туризму і соціальних наук на основі освітньо-кваліфікаційної характеристики, освітньо-професійної програми, навчального плану спеціальності, і затверджена заступником директора з навчально-методичної та науково-педагогічної роботи ХТЕІ КНТЕУ.
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Перехід до ринкової економіки викликав необхідність підвищення якості підготовки фахівців з туристичного бізнесу. В умовах, що характеризуються безперервними змінами соціально-економічного середовища, потрібна швидка адаптація молодих фахівців до виробничих ситуацій. У своїй діяльності вони вирішують широке коло завдань, пов'язаних з дослідженням маркетингового середовища бізнесу, підвищенням ефективності роботи туристичних підприємств, обґрунтуванням вживаних управлінських рішень. Для успішного вирішення цих завдань необхідне розуміння студентами технологічних особливостей організації ефективної туристичної діяльності.
Наявність теоретичних знань і практичних навиків у галузі туристського бізнесу певною мірою зумовлює ефективність професійної діяльності. Обов'язковим елементом навчального процесу, що сприяє формуванню фахівця високого рівня, є технологічна практика. Загальною установкою практики є поглиблення теоретичних знань, отриманих студентом при вивченні навчальних дисциплін, конкретизація відомостей і набуття практичних навичок на основі вивчення технологічних аспектів туристичної діяльності у реальних польових (виїзних) умовах, враховуючи досвід роботи ведучих підприємств туристського сервісу.
Технологічна практика створює умови для отримання студентом навиків роботи за фахом, формування досвіду ухвалення самостійних управлінських рішень на конкретних ділянках роботи в реальних виробничих умовах.
Програма технологічної практики розроблена відповідно до типового Положення про проведення практики студентів вищих навчальних закладів, затвердженого наказом Міністерстваосвіти і науки, молоді та спорту України.
У Програмі розглядаються конкретні питання організації,проведення та підведення підсумків практики студентів.
Технологічна практика - головна складова безперервної професійно-практичної підготовки спеціалістів. Основна мета практики - набуття студентами практичних навичок організації туристичного процесу.
На базі одержаних у ХТЕІ КНТЕУ знань, професійних умінь і навичок для прийняття самостійних рішень та практичних навичок, які здобули студенти під час конкретної роботи в реальних умовах туристичної практики, проводиться технологічна практика. Під час цієї практики поглиблюються та закріплюються теоретичні знання з усіх дисциплін технологічного змісту згідно з навчальним планом.
Головна мета практики – вивчення і засвоєння на практиці технологічних особливостей організації туристичної діяльності на основі оптимізації використання наявного потенціалу туристичних ресурсів у процесі ативного туристського подорожування.
Загальними цілями практики є:
Ø оволодіння студентами сучасними методами, формами організації та засобами практичної діяльності в сфері туристичної діяльності;
Ø формування у студентів, на базі одержаних протягом навчання знань, професійних вмінь та навичок для прийняття самостійних рішень під час конкретної роботи в реальних виробничих умовах;
Ø виховання потреби систематично поновлювати свої професійні знання та творчо їх застосовувати в практичній діяльності.
Дана практика є важливою ланкою у забезпеченні безперервності вищої освіти, її проведення спрямоване на досягнення високого рівня практичних знань, розвитку творчості, формування вмінь і навичок відповідних до кваліфікаційних вимог фахівців у сфері туризму.
ОРГАНІЗАЦІЯ ПРАКТИКИ
Технологічні практики проводяться на підприємствах туристського бізнесу у максимально наближених до реальних сервісно-виробничих процесів умовах. Вибір баз і місць практики здійснює кафедра туризму і соціальних наук з урахуванням завдань Технологічної практики і можливостей їх реалізації.
Особливу увагу треба звернути на підбір баз практики для забезпечення виконання вимог її програми. До організації і проведення практики мають відношення викладачі й підрозділи ХТЕІ КНТЕУ. Як бази практик рекомендується вибирати підприємства, які мають договори з ХТЕІ КНТЕУ про підготовку для них фахівців. Підприємства - бази виробничих практик повинні задовольняти наступні вимоги:
· мати високий рівень техніки і технології, організації і культури праці;
· забезпечувати можливість послідовного проведення більшості видів практики при дотриманні умов спадкоємності їх робочих програм:
· мати достатню інформаційно-статистичну базу для даного виду практики.
Для успішного виконання завдань практики необхідне відповідне організаційно-методичне забезпечення, що передбачає комплекс навчально-методичної документації, програму практики, робочу програму й методичні вказівки. Ці документи відображають всі питання, пов'язані з організацією, проведенням, контролем і підведенням підсумків практики.
Важливу роль у підготовці спеціалістів відіграє забезпечення системного підходу до процесу формування теоретичних основ і придбання практичних навиків майбутньої виробничої діяльності. Саме системний підхід дозволяє послідовно закріплювати теоретичні знання про підприємства туристського сервісу, поетапно переходити від теоретичного ознайомлення з їх діяльністю як елемента господарської системи до вивчення технологічних особливостей, порядку планування туристичної діяльності, причин і тенденцій її зміни.
Успішне виконання програми та задач практики в значній мірі залежить від правильної організації роботи і застосування ефективних методик її проведення. Особливу увагу варто приділити вибору в рамках проведення практики таких об’єктів практики, які б максимально повно репрезентували усі технологічні особливості надання туристичних послуг: проживання, харчування, переміщення, екскурсійне та анімаційне обслуговування. Розваги та дозвілля під час туристичного процесу, і, разом з тим, охоплювали найширший спектр визначних туристичних об’єктів місцевого, регіонального і державного значення.
Вибір об’єктів відвідування проводиться на підготовчому етапі у результаті проведення факторно-критеріального аналізу із врахуванням транспортно-організаційних можливостей. За певних обставин, як наприклад, неможливість виїзду студентів на практику, для них розробляється програма-мінімум, що охоплює лише регіон базування ХТЕІ КНТЕУ. Відповідно адекватно виставляється й оцінка за успішне виконання практики: мінімальна позитивна.
Календарний план туристичної практики розробляється і узгоджується безпосередньо на підготовчому етапі, і повинен враховувати наступні аспекти:
- завершеність літньої екзаменаційної сесії студентів, студенти із академічною заборгованістю не допускаються до проходження даної практики;
- обґрунтований розподіл навчально-практичного навантаження на студентів протягом виїзного і камерального етапів та дозвілля і відпочинку;
- зручна транспортна доступність місць відвідування залізничним або автобусним сполученням;
- комфортність і фінансова доступність місць проживання під-час практики (готелі, турбази, кемпінги тощо);
- організація якісного і недорогого харчування студентів і керівника у закладах громадського харчування (ресторани, їдальні, кафе тощо):
У процесі проходження практики за її ходом здійснюється контроль. Метою цього контролю є виявлення і усунення недоліків, надання практичної допомоги студентам з виконання програми практики, підвищення ефективності її проходження.
Контроль з боку ХТЕІ КНТЕУ здійснюють керівник практики, завідувач профілюючої кафедри туризму і соціальних наук, представники директорату. Перевіряючий вживає оперативні заходи для усунення виявлених недоліків. Про серйозні недоліки він доповідає керівництву ХТЕІ КНТЕУ і підприємства - бази практики.
Табельний облік відвідування студентів веде керівник практики від підприємства. Перевірка виконання програми практики проводиться у формі поточного і підсумкового контролю. Поточний контроль здійснюється керівниками практики від ХТЕІ КНТЕУ і підприємства по кожному студенту на підставі щоденника практики і зібраних матеріалів відповідно до програми практики.
Для підвищення дієвості поточного контролю і ритмічності роботи практиканти повинні регулярно заповнювати щоденник практики. У щоденнику повинна відображатися виконана робота. Щоденник підписують керівники практики від ХТЕІ КНТЕУ і підприємства-бази практики.
Практика включає підготовчий, польовий (виїзний), камеральний періоди. Під час польового етапу відбувається колективний виїзд студентів і керівника практики на визначні туристичні об’єкти Харківщини та України. Під час практики студенти повинні ретельно виконувати графік роботи, правила техніки безпеки, санітарії та гігієни, а також вказівки керівництва практики. Успішне виконання цілей та задач практики, робочого плану залежить головним чином від самих учасників, їх самоорганізації, від виваженої і чітко спланованої роботи студентів і керівника.
Джерелами фінансування можуть виступати як бюджетні й спеціальні кошти навчальних закладів, так і власні кошти студентів, а також, за можливості, спонсорські та донорські (гранти) кошти. Обов’язковою є сувора фінансова звітність керівника практики про використання коштів під час проведення практики. Матеріальне і технічне забезпечення організовується кафедрою і студентами.
Обов'язки студентів на практиці
Не менше ніж за 10 днів до початку практики студенти повинні чітко знати: - на якому підприємстві вони проходять практику; терміни практики; прізвище, ім'я та по-батькові керівника практики від кафедри, його координати; місце і час зустрічі з керівником у перший день практики.
Студенти повинні мати: - календарний графік проходження практики; - індивідуальні завдання, знати особливості їх виконання. Студенти повинні своєчасно прибути на базу практики.
Після прибуття на базу практики студенти повинні пройти інструктаж з техніки безпеки (вступний і на робочому місці) з оформленням необхідної документації.
У процесі проходження практики студент зобов'язаний:
1. Повністю виконувати завдання, передбачені програмою практики і вказівками її керівника.
2. Вивчати і додержуватися правил охорони праці, техніки безпеки і виробничої санітарії.
3. Підпорядковуватися діючим на підприємствах правилам внутрішнього трудового розпорядку і режиму робочого дня.
4. Систематично вести щоденник, в якому відображається виконання практики по етапах.
5. Вивчати відповідну спеціальну літературу, законодавчі й нормативні документи в галузі туризму.
6. Знайомитися зі стандартами ведення туристської документації, її змістом і принципами роботи з нею.
У кінці практики студенти закінчують роботу над індивідуальними завданнями і над звітом з практики.
ЗМІСТ ПРАКТИКИ
Загальними задачами Туристичної практики є:
· удосконалення студентами прийомів та методів організації туристичної діяльності при дослідженні процесів та об’єктів, які є або можуть бути туристичними ресурсам;
· підготовка студентів до самостійної роботи, розвиток у них здібностей до самоосвіти, вивчення передового досвіду та обмін ним у професійних галузях, а також збір емпіричних матеріалів для його подальшого використання у навчальному процесі;
· закріплення студентами теоретичних знань, одержаних під час вивчення спеціальних та загальних курсів у відповідності до навчальних планів;
· розширення у студентів соціального і економічного світогляду, їхнього суспільного досвіду; формування засад колективної праці;
Практика передбачає формування у студентів:
Ø вміння мислити науково-практичними категоріями про суспільство і природу у системному просторово-часовому контексті;
Ø вміння критично оцінювати й аналізувати різні соціально-економічні й природні процеси, події та явища, що впливають на туристичну діяльність;
Ø оволодіння методами соціально-економічного аналізу рекреаційно-туристичної діяльності;
Ø розуміння суті договірних економічних відносин у сфері туризму і рекреації;
Ø оволодіння новими інформаційним і комп’ютерними технологіями організації туристичної діяльності у різних туристичних місця різної видової структури;
Ø знання та виконання норм законодавства України у сфері туризму і рекреації;
Ø знання і дотримування загально прийнятих норм поведінки та моралі в міжособистісних стосунках та в суспільстві;
Ø вміння сумісної творчої діяльності, творчої дискусії, здатність до ефективних комунікативних взаємодій тощо.
Під час проходження практики студенти повинні виконати загальні, спеціальні ті індивідуальні завдання:
1. Загальні:
1.1 Вивчити структуру і систему діяльності бази практики.
1.2 Вести щоденники практики де чітко і лаконічно фіксувати основні моменти проходження практики.
1.3 Вести конспекти практики, де фіксувати всю важливу інформацію про об’єкти відвідування і технологічні аспекти їх організації.
1.4 Проводити фото,- і відео (за можливості) зйомку об’єктів відвідування, формувати медіа-каталог практики.
1.5 Написати і захистити звіт з туристичної практики згідно установлених вимог до змісту і оформлення.
2. Спеціальні:
2.1 Дати загальну характеристику підприємства – бази практики.
2.2 Проаналізувати особливості транспортної організації туристичного маршруту практики, а також транспортну інфраструктуру місць відвідування під час практики і населених пунктів місць проживання.
2.3 Проаналізувати інфраструктуру закладів розміщення відвідуваних населених пунктів і туристичних об’єктів, а також особливості організації та якості умов проживання студентів-практикантів у порівнянні з іншими закладами.
2.4 Проаналізувати інфраструктуру закладів харчування відвідуваних населених пунктів і туристичних об’єктів, а також особливості організації та якості умов харчування студентів-практикантів у порівнянні з іншими закладами.
2.5 Проаналізувати інфраструктуру закладів дозвілля і розваг відвідуваних населених пунктів і туристичних об’єктів, а також особливості їх залучення до туристичного процесу загалом, і, конкретно, у місцях відвідування.
2.6 Дослідити такі додаткові аспекти туристичної індустрії місць відвідування, як: інформаційне забезпечення і супровід, можливості і якість екскурсійного обслуговування, сувенірна атрибутика тощо.
2.7 Провести комплексну оцінку рівня розвитку елементів туристичної інфраструктури кожної туристичної дестинації, що відвідуватиметься під час практики..
Під час проходження практики студент зобов’язаний вести Щоденник практики, який є основним документом студента, затверджується керівництвом ХТЕІ КНТЕУ і видається студентам на підготовчому етапі практики.
ЗВІТ ПРО ПРОХОДЖЕННЯ ПРАКТИКИ
Підготовка студентами звіту про проходження практики є обов’язковим елементом практики, без якого практика не зараховується і не оцінюється. повинен містити такі атрибутивні і змістовні елементи:
1. титульна сторінка (за прийнятим у ХТЕІ КНТЕУ зразком);
2. зміст звіту із позначенням номерів сторінок, з яких розпочинаються розділи звіту;
3. вступ, де актуалізується актуальність проходження практики, формулюються об’єкт, предмет, мета, завдання проходження практики, база, місце (місця) проходження практики, а також методи проведення польових і камеральних досліджень під-час практики, указуються джерела інформації;
4. основна частина звіту, де описуються:
4.1 маршрут проходження практики (із картографічною візуалізацією),
4.2 календарний план проходження практики (груповий щоденник),
4.3 щоденні технологічні карти маршруту, картки оцінки розвитку інфраструктури туризму певних територій (районів, міст),
4.4 характеристика окремих технологічних елементів закладів розміщення під час практики,
4.5 характеристика окремих технологічних елементів закладів харчування під час практики.
4.6 рейтинг усіх туристичних територій (районів, міст, дестинацій), що були вивчені під час практики, за показником рівня розвитку туристичної інфраструктури (у табличному форматі довільно).
4.7 схема калькуляції витрат під час туру.
5. висновки, що концентрують загальні положення про виконання практичних завдань і тезисно підсумовують виконання поставлених мети і задач;
6. перелік використаних інформаційних джерел, що включає спеціальну навчальну, довідкову, періодичну літературу, картографічні твори (атласи, карти), інтернет-сайти, нормативно-правову документацію, ДСТУ тощо;
7. додатки, які вміщують статистичні таблиці, громіздкі переліки, рисунки, а також (ОБОВ’ЯЗКОВО!!!) фотографії з місцт практики.
ЗАХИСТ ПРАКТИКИ
Захист звітів про проходження практики організовується на завершальному етапі (останній день практики) у спеціально наданій для цього аудиторії із застосуванням мультимедійного обладнання (проектор, екран, ноутбук або комп’ютер).
Студент допускаються до захисту звіту при наявності (!!!):
- заповненого і затвердженого базою практики і керівником практики щоденника практики;
- оформленого і роздрукованого звіту із грифом керівника практики «допущено до захисту»;
Загальна максимальна оцінка за практику складає 100 балів. Підсумкова оцінка виставляється згідно чинних вимог:
90 – 100 | A | Відмінно |
82 – 89 | B | Добре |
75 – 81 | C | |
68 – 74 | D | Задовільно |
60 – 67 | E | |
Менше 60 | FX | Незадовільно |
Критерії оцінювання захисту повинні враховувати такі елементи:
1. МАТЕРІАЛИ (роздрукований і оформлений звіт) = максимальна оцінка 60 балів:
1.1 Змістовна частина = 60 балів; оцінюються:
- змістовна повнота письмового висвітлення результатів проходження практики,
- логічність і послідовність викладення результатів дослідження,
- структурованість тексту,
- застосування різного спектру достовірних джерел інформації,
- лаконічність тверджень і рівень застосування наукової мови,
- застосування ілюстрацій.
1.2 Оформлення (відповідність чинним вимогам) = 10 балів.
2. ЗАХИСТ = максимальна оцінка 30 балів:
2.1 Доповідь (індивідуальний виступ до 10 хв) = 20 балів; оцінюються:
- змістовна повнота усного висвітлення теми,
- рівень узагальнення результатів дослідження,
- достатня змістовна інформативність і лаконічність висловлювань.
2.2 Питання (відповіді на питання) = 10 балів.
При виставленні оцінки також враховується оцінка керівника від бази практики, а також рівень дисциплінованості під час проходження практики.
Під час практики передбачається щоденний контроль виконанння завдань практики.
ДОДАТКИ
Схема калькуляції витрат під час туру
день | Туристичні послуги | ||||||
№ | дата | транспорт | харчування | проживання | екскурсії | інші | РАЗОМ |
Всього |