Задача № 2
До якої групи нотаріальних проваджень належать такі нотаріальні дії як:
1) пред’явлення чеків до платежу по посвідчення неоплати чеків;
2) вчинення виконавчого напису на чеках, неоплата яких посвідчена нотаріусом;
3) протест векселя;
4) вчинення виконавчого напису на опротестованому векселі.
Обгрунтуйте свою відповідь.
Задача № 3
Які нотаріальні дії можуть бути об’єднані у одну групу за таким критерієм як зміст та мета нотаріального провадження:
1) посвідчення заповіту;
2) посвідчення часу пред’явлення документу;
3) посвідчення неопати чеку та вчинення на ньому виконавчого напису;
Задача № 4
Чи належать до однієї групи нотаріальних проваджень такі дії як:
1) засвідчення підпису перекладача на перекладі;
2) посвідчення перекладу нотаріусом, який його сам зробив;
Якщо так, то обґрунтуйте свою відповідь чому?
Задача № 5
Яка правова природа таких документів як:
1) свідоцтво про право на спадщину;
2) свідоцтво про те, що фізична особа є виконавцем заповіту;
3) свідоцтво про те, що прилюдні торги не відбулися;
4) свідоцтво про передачу заяви від однієї фізичної особи іншій.
Обгрунтуйте свою відповідь.
Задача № 6
Охарактеризуйте таке нотаріальне провадження як передача в депозит нотаріуса грошових сум та цінних паперів.
До якої групи нотаріальних проваджень його слід віднести: посвідчення безспірних фактів, що мають юридичне значення чи до групи охоронні нотаріальні дії? Мотивуйте свою відповідь
Задача № 7
Чи можна такі нотаріальні провадження як: вчинення морського протесту, посвідчення факту часу пред’явлення документу, посвідчення факту,що особа є живою вважати способами забезпечення доказів.
Мотивуйте свою відповідь.
Задача № 8
На практичних заняттях з нотаріального процесу між студентами виник спір щодо можливості віднесення таких нотаріальних проваджень як: видача свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів)- п. 5 ст. 34 Закону та видача свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги не відбулися (п. 6 ст. 34 Закону) до однієї групи - посвідчення безспірного права. Думки їх розділились.
Допоможіть студентам розібратися у матеріальній природі цих проваджень та до якої групи вони належать.
Задача № 9
На практичному занятті з нотаріального процесу між студентами виник спір щодо правильності вживаної у Законі «Про нотаріат» термінології. Так у п.11 ст. 34 Закону вживається термін «засвідчення» справжності підпису на документам, а у п. 16 ст. 34 Закону – термін «посвідчення» часу пред’явлення документів, хоча в обох випадках йдеться про документи.
Чи правильно законодавець оперує термінами. Допоможіть студентам розібратися у матеріальній природі цих нотаріальних дій, розкрийте їх сутність.
Задача № 10
На практичному занятті з нотаріального процесу між студентами виник спір щодо процедури посвідчення секретного заповіту та відповідності положень Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України ст. 34 Закону України «Про нотаріат»,у якій взагалі не згадується про секретний заповіт. У п. 162 Інструкції має місце положення про те, що нотаріус посвідчує секретний заповіт не знайомлячись із його змістом. Дане положення суперечить п. 160 цієї ж Інструкції, де йдеться про те, що при посвідчені заповіту нотаріус повинен перевірити його зміст, чи не містить заповіт розпоряджень, що суперечать чинному законодавству. Думки розділились. Деякі із студентів вважали, що не можна називати нотаріальне провадження «посвідчення секретного заповіту».
Проаналізуйте пункти 162, 163 Інструкції та запропонуйте правильну назву нотаріального провадження, пов’язаного із секретним заповітом.
Задача № 11
На практичному занятті з нотаріального процесу студенти проаналізувавши п. 7 ст. 34 Закону «Про нотаріат» згідно якого до повноважень нотаріуса належить проведення опису майна фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою або місце перебування якої невідоме не могли дійти однієї думки до якого виду провадження віднести цю нотаріальну дію, оскільки проведення лише опису майна без вирішення питання про його зберігання не вичерпує проблему збереження самого майна. Почали міркувати: сам опис це констатація факту, яке саме майно є в наявності чи це діяльність, яка спрямована на охорону даного майна.
Допоможіть розібратися. Запропонуйте назву та процедуру вчинення провадження, яке б реально виконало функцію охорони інтересів та майна безвісно відсутньої особи чи особи місце перебування якої невідоме.
Задача № 12
У п. 9 ст. 34 Закону України «Про нотаріат» передбачені такі повноваження нотаріусів як «накладають та знімають заборону щодо відчуження нерухомого майна (майнових прав на нерухоме майно) і транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації.
Щодо накладення заборони, то зрозуміло, що ця нотаріальна дія спрямована на збереження майна та належить до групи «Охоронні нотаріальні дії».
Чи можна розцінювати накладення заборони як спосіб забезпечення виконання нотаріального акту, а зняття заборони, по аналогії як це має місце у ЦПК із забезпеченням позову, як спосіб скасування такого забезпечення.
Задача № 13
У п. 19 ст. 34 Закону «Про нотаріат» має місце така нотаріальна дія як «вчинення виконавчого напису»
Що таке виконавчий напис? Чи може у такій редакції Закону він розцінюватися як нотаріальне провадження? На яких актах може вчинятися виконавчий напис та до якої групи нотаріальних проваджень ці акти належатимуть?
Задача № 14
У ч. 2 ст. 34 Закону «Про нотаріат» має місце положення про те, що на нотаріусів може бути покладено вчинення інших нотаріальних дій згідно із законом.
Чи не суперечить це положення принципу єдиної нотаріальної процесуальної форми та як воно узгоджується із Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій, оскільки у ній не передбачена процедура вчинення таких нотаріальних проваджень? Наведіть приклади таких нотаріальних проваджень.
Задача № 15
Студенти на практичних заняття з нотаріального процесу проаналізувавши назву та зміст ст. 34 Закону «Про нотаріат» дійшли висновку щодо некоректності викладення даної норми, оскільки її назва не відповідає змісту.
Проаналізуйте ч. 3 ст. 34 Закону та дайте відповідь до якого інституту нотаріального процесу вона належить та чи можна було це положення викладати у нормі, яка регламентує компетенцію нотаріуса? Де повинно у Законі бути розташоване дане положення?
Задача № 16
Проаналізуйте ст. 34 Закону «Про нотаріат» та узгодьте її із ст. 53Закону, яка розташована у Гл. 4 розділу ІІІ Правила вчинення нотаріальних дій.
Як ви розцінюєте видачу дублікатів нотаріально посвідчених документів:
1) як самостійне нотаріальне провадження (п. 8 ст. 34 Закону);
2) як правило нотаріального діловодства;
3) як загальне правило вчинення нотаріальних проваджень
Задача № 17
Проаналізуйте ст. 34 Закону «Про нотаріат» та ст. 102 Закону.