Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Thorn;Теми рефератів, доповідей




1. Аварія на ЧАЕС – найбільша катастрофа ХХ століття.

2. Наслідки аварії на ЧАЕС для здоров’я нашого народу.

3. Радіоактивне забруднення водних об’єктів.

 


Тема 6.

 

«Філософсько-екологічна методологія збереження життя на землі»

Thorn;План викладу і засвоєння матеріалу

1. Основні положення нової екологічної філософії.

2. Основні відмінності старої і нової філософії життя.

þСуттєво:

Знати:

- основні принципи нової екологічної філософії;

- термін „екостійкий розвиток”.

 

Вміти:

- виявити основні відмінності старої і нової філософії.

 

Ключові екологічні поняття та терміни:

- нова екологічна освіта;

- екостійкий розвиток;

- стара філософія життя.

Література:

1. Білявський Г.О., Фурдуй Р.С., Костіков І.Ю. "Основи екологічних знань", Київ. "Либідь", 2000 р. ст.. 42 -48

I. Основні положення нової екологічної філософії.

 

Очевидно, що стиль сучасного людського буття хибний, і його неодмінно треба змінити, якщо ми хочемо зберегти біосферу й вижити. А оскільки стиль життя визначається мораллю, якої дотримується суспільство, то настав час установити нові моральні принципи й критерії, що відповідають сучасним вимогам до взаємовідносин Природи й світового співтовариства людей, і керуватися ними в своїх діях у XXI ст.

Люди повинні зрозуміти, що хоч би яким був варіант стратегії виживання, вони мусять узяти на себе надскладні зобов'язання перед собою, перед своїми близькими, розробити й поступово реалізовувати цілий ланцюжок самообме­жень. Ці потрібні обмеження, що мають утверджуватися в нашому житті, вплинуть на формування нового характеру майбутньої цивілізації, на структуру відносин між окремими людьми, цілими народами й країнами. Ця нова — назвемо її екологічною — філософія так глибоко відрізнятиметься від нашої сучасної філософії, як мораль первісних племен від моралі суспільства XX ст.

Підвалинами нової моралі, нової — екологічної — філософії мають бути:

• ідея коеволюції (розумного співіснування) біосфери й техносфери;

• планетарний, загальнолюдський підхід до вирішення земних соціально-економічних (передусім енергетичних) та екологічних проблем;

• ідея універсалізму — глобальної й космічної взаємозалежності всіх процесів;

• ідея необхідності самообмежень, підказаних екологічними законами й досвідом попереднього розвитку;

• ідея оптимального використання всіх ресурсів Землі на основі впровадження нових ресурсозберігаючих і маловідходних технологій та міжнародної глобальної експертної оцінки цих ресурсів;

• ідея збереження й примноження біорізноманітності;

• консолідація людства під прапором об'єктивного знання, перетворення науки, особливо екології, на керівний інструмент;

• тотальна екологізація життя людей, перехід від сервотехнології (небезпечної для довкілля) до екотехнології.

Спеціалісти підрахували: серед усіх джерел енергії відновлювані становлять лише 10 %. Отже, для того, щоб за сучасного рівня розвитку технологій людство «вписалося» в при­родний кругообіг речовин та енергії, воно мусить зменшити свої потреби мінімум у 10 разів. Учені вважають, що зменшити в 10 разів загальне енергоспоживання за рахунок будь-яких нових науково-тех­нічних рішень у найближчі десятиліття — мета нереальна. Тому на порядку денному залишається вирішення демографічної проблеми, свідоме регулювання росту чисельності населення з урахуванням можливостей біосфери. Саме з проблемою перенаселення нашої планети пов'язані решта екологічних проблем — перевиснаження ресурсів, переви­робництво, перезабруднення довкілля.

Оптимальною вважається така кількість населення Землі, яку можна без шкоди для біосфери забезпечити енергією, достатньою для подальшого прогресу й нормального існування в коеволюції з Природою.

Важливими факторами для суспільства майбутнього мають стати: зміцнення демократичних основ, самоуправління; залучення широких мас населення для прийняття рішень; загальна глибока екологічна освіта суспільства. Нова — екологічна — філософія має згуртувати, об'єднати не лише «зелених» у різних куточках планети, а й усіх людей Землі для подолання нашого спільного лиха — глобальної екологічної кризи. Ця філософія має допомогти формуванню нового планетарного братства, здатного до самообмежень, самодисципліни, співробітництва, взаємо­розуміння та взаємодопомоги.

Стрижнем програми дій людства може стати програма, яка викладена в документах Міжнародної екологічної конференції, що відбулася 1992 р. в Ріо-де-Жанейро (Бразилія), відкоригована й доповнена останніми роками. Реалізовувати її доведеться в епоху, коли перед людським суспільством виникла ціла низка більш складних і масштабних, ніж раніше, проблем, здатних поставити його на межу загибелі, якщо ці проблеми вирішувати­муться недостатньо оперативно й ефективно. Склалася ситуація, за якої лише об'єднання всіх націй і народів на гранично демократичній основі дасть змогу досягти глобальної екологічної безпеки.

Об'єднанню народів для вирішення основної проблеми — екологічної — мають допомогти й усі релігії світу за умови їхньої коректної трансформації відповідно до змін життя на Землі. Як зазначає видатний еколог XX ст. М. Ф. Реймерс, десять біблійних заповідей у сучасній інтерпретації мусить знати кожен, і кожен зобов'язаний дотримуватися їх. У випадку ігнорування цих заповідей слід уводити жорсткі санкції. Розбещеності, свавіллю, егоцент­ризму, волюнтаризму й консерватизму треба негайно покласти край, бо світ надто слабкий, аби вистояти за таких проявів у суспільстві.

 

 

II. Основні відмінності старої і нової філософії життя.

 

Нова — екологічна — філософія, на відміну від старої — антиекологічної, має навчити нас поважати Природу, Землю, все живе на ній, навчити так співіснувати в біосфері, щоб життя на планеті тривало й розквітало.

Стара — антиекологічна — філософія

- Людина — особливий вид у царстві біорізноманітності на Землі, вона відокре­милася від Природи, вона піднеслася над Природою, вона може панувати над Природою й управляти її процесами. Природу треба перемогти.

- Природа багата, її ресурси безмежні, тому, вичерпав­ши потрібне нам в одному місці, можемо перемісти­тися в інше й продовжу­вати брати стільки, скільки хочеш (чи можеш), при цьому зі 100 % природ­ної речовини, що видобува­ється, споживаючи близь­ко 2 %, а викидаючи — 98%.

- Життя людей можна поліпшити, постійно нако­пичуючи матеріальні блага й нарощуючи прибутки завдяки технічному прогресові.

- У жорсткій конкуренції й жорстокій боротьбі за життєві блага виживає найсильніший. У боротьбі всі засоби прийнятні. І люди, й країни поділя­ються на бідних і багатих, а між ними — прірва від­чуженості. Конфронтація — основний метод вирі­шення політичних проблем і спосіб збагачення одних за рахунок інших.

- Дотримуватися в нашому житті правил поведінки й найкращих традицій, що їх виробило людство, йти за біблійними заповідями — не обов'язково. Висока мораль — не головне, мета виправдовує засоби.

- Нові технології допоможуть нам вирішити всі проблеми. Екологізація техніки допоможе подола­ти екологічні проблеми.

- Відходи — неприємний продукт будь-якої люд­ської діяльності, але вони неминучі. Їх можна нако­пичувати й поволі утилізувати.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 420 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Чтобы получился студенческий борщ, его нужно варить также как и домашний, только без мяса и развести водой 1:10 © Неизвестно
==> читать все изречения...

2407 - | 2286 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.