Питання для обговорення
1. Система господарських судів.
2. Підвідомчість справ господарським судам. Підсудність справ.
3. Учасники господарського процесу.
4. Порушення провадження по справах та їх розгляд господарськими судами.
5. Перегляд рішень, ухвал, постанов господарського суду.
6. Виконання рішень, ухвал, постанов, господарського суду.
Завдання
176. До господарського суду Донецької області 25 жовтня 2010 р. звернулось ТОВ «МАФ» із заявою та повним пакетом документів, доданих до неї, про застосування запобіжних заходів, а саме накладання арешту на майно ТОВ «КЛАУС», посилаючись на те, що ТОВ «КЛАУС» є боржником ТОВ «МАФ» на суму в розмірі 130 000 грн. Заяву розглянуто судом 29 жовтня 2010 р. без участі сторін та задоволено. Позовна заява про стягнення боргу позивачем подана 8 листопада 2010 р.
Які процесуальні строки порушено? Які процесуальні дії може вчинити відповідач для скасування запобіжного заходу? Який процесуальний статус буде у запобіжних заходів після подачі позовної заяви позивачем?
177. Державним департаментом Інтелектуальної власності 15 лютого 2010 р. був виданий деклараційний патент на корисну модель «Шлангове з’єднання» № 2367 на ім’я СПДФО Кондратка Н.К., 16 травня 2010 р. виданий патнет України на промисловий зразок «Шланг сполучений» № 23478.
Згідно зі ст. 28 Закону України «Про охорону права на винаходи та корисні моделі» від 1 липня 1994 р. та ст. 20 Закону України «Про охорону права на промислові зразки» від 1 липня 1994 р. патент на винахід та промисловий зразок надає його власнику виключне право використовувати його винахід (корисну модель), а також промисловий зразок на свій розсуд, забороняти іншим особам використовувати корисну модель та промисловий зразок, які захищені патентами, без дозволу його власника.
Після отримання деклараційного патенту на корисну модель «Шлангове з’єднання» та патенту на промисловий зразок «Шлангове сполучення» на ім’я Кондратка Н.К. на ринку було виявлено тотожну продукцію, виготовленням та реалізацією якої займається СПДФО Михайлюк С.А. Продукція СПДФО Михайлюк С.А. тотожна запатентованій, але значно гіршої якості, та не відповідає необхідним технологічним вимогам, що негативно відображається на ставленні споживачів до продукції, яка виготовляється СПДФО Кондратко Н.К.
У зв’язку з тим, що, на думку СПДФО Кондратко Н.К., СПДФО Михайлюк С.А. порушує його права як власника потентів («Шлангове з’єднання» № 2367; «Шланг сполучений» № 23478) шляхом реалізації продукції, яка виготовлена з використанням запатентованної корисної моделі та запатентованого промислового зразка, СПДФО Кондратко Н.К. звернулася до господарського суду з позовною заявою про заборону реалізації продукції, що виготовляється СПДФО Михайлюк К.А. та яка захищена відповідними патентами, виданими на ім’я Кондратка Н.А.
Суддя відмовив у прийнятті позовної заяви на підставі п. 1 ч. 1 ст. 62 ГПК України.
Дайте правову оцінку діям судді. Визначте, які справи підвідомчі господарським судом.
178. ДП "Айсберг" 12 лютого 2010 р. звернулось до господарського суду Черкаської області з позовом про стягнення з ТОВ "Оріана" вартості товару, отриманого відповідачем за договором № 8 від 3 серпня 2009 р., та штрафу за порушення умов цього договору загальною сумою 34056,23 грн.
23 лютого 2010 ДП "Айсберг" подало до того ж суду позов про стягнення з ТОВ "Оріана" пені за несвоєчасну оплату поставленого за договором № 8 товару в сумі 11700 грн. Ухвалою господарського суду Черкаської області від 15 березня 2010 р. справи, порушені за обома позовами, об'єднані в одне провадження.
Відповідач позовні вимоги не визнав, стверджуючи, що договір № 8 від 3 серпня 2009 р. ним не укладався, товар згідно з накладними не отримував, а всі надані позивачем докази є підробленими. В обґрунтування цих тверджень представник відповідача просив допитати в якості свідків головного бухгалтера та фінансового директора ДП "Айсберг", а також призначити судові експертизи.
Рішенням господарського суду Черкаської області від 20 травня 2010 p. у позові відмовлено з тих підстав, що подані позивачем докази є сфальсифікованими відповідно до висновків судових експертиз; товару відповідач не отримував і, відповідно, ніякої заборгованості не має. У задоволенні клопотання відповідача про допит в якості свідків головного бухгалтера та фінансового директора було відмовлено.
Чи є підстави для об 'єднання позовних вимог? Які засоби доказування передбачені ГПК України? Який процесуальний порядок призначення та проведення судових експертиз?
179. У березні 2010 р. ВАТ "Холодокомбінат № 3" звернулося до господарського суду м. Києва з позовом до ЗАТ "Рибсервіс" та КП "CIA" про визнання недійсним укладеного між відповідачами договору уступки вимоги. Позивач зазначав, що 14 квітня 2008 р. між ЗАТ "Рибсервіс" та ПП "Альянс" укладено контракт №14/04 на поставку продукції на суму 403000 грн згідно з договором № 84 від 15 квітня 2008 р. ВАТ "Холодокомбінат № 3" передало ПП "Альянс" в оренду холодильну камеру, при цьому ніяких інших зобов'язань ВАТ "Холодокомбінат № 3" на себе не брало. Надалі на підставі договору уступки ви-
132 моги ЗАТ "Рибсервіс" уступило КП "CIA" право вимоги за контрактом від 14 квітня 2008 p., зокрема право витребування у ВАТ "Холодокомбінат № 3" риби свіжемороженої кількістю 67123 кг або її вартості в сумі 158900, 78 грн. Незаконність договору уступки вимоги позивач обґрунтовував тим, що він не є зобов'язаною особою за контрактом від 14 квітня 2008 р. Крім того, за умовами цього контракту сторони зобов'язалися не передавати прав і обов'язків третім особам без згоди другої сторони, а ПП "Альянс" не давало згоди ЗАТ "Рибсервіс" на уступку вимоги. КП "CIA" позов не визнало, посилаючись на безпідставність позовних вимог.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 8 травня 2010 р. скасовано ухвалу господарського суду м. Києва від 3 липня 2009 р. про залишення позову без розгляду, справу передано на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвалою господарського суду м. Києва від 20 липня 2010 р. провадження у справі зупинено з посиланням на ч. І ст. 79 ГПК України. Свою ухвалу суд мотивував тим, що Жовтневим РУ ГУ МВС України у м. Києві було порушено кримінальну справу за фактом розкрадання колективного майна ЗАТ "Рибсервіс"; і з метою всебічного та повного розгляду обставин справи суд вважає за необхідне витребувати матеріали зазначеної кримінальної справи.
Які підстави для залишення позову без розгляду? Чи були підстави для зупинення провадження по справі?
180. Господарський суд м. Києва 27 травня 2007 р. виніс рішення про стягнення грошової компенсації у розмірі 50 000 грн. з ЗАТ "УКРНАТ" на користь ТОВ "МАРШ" за несвоєчасне виконання послуг, а на підставі нього ТОВ "МАРШ" отримало наказ на стягнення даної суми. Зазначений наказ ТОВ "МАРШ" протягом певного часу не надав на виконання, а у зв'язку з пожежею наказ господарського суду був утрачений. ТОВ "МАРШ" звернулось до господарського суду 1 червня 2010 р. із заявою про видачу дубліката наказу, але суд відмовив у задоволенні даної заяви.
Дайте правову оцінку діям суду. Які процесуальні дії може вчинити ТОВ "МАРШ" для отримання дублікату наказу?
181. 15 жовтня 2009 р. між ПП «Сінтез» та КВЖРЕП-2 Київського р-ну було укладено договір підряду № 17/10-06, згідно з умовами якого «Підрядник» ПП «Сінтез» взял на себе зобов’язання виконати роботи з ремонту покрівлі за адресою: м. Харків, вул. Старошишківська, 9. «Замовник» КВЖРЕП-2 Київського р-ну у свою чергу взяв на себе зобов’язання оплатити виконану за договором роботу в розмірі, визначеному у п. 3.1. та кошторисі договірної ціни. Сума, на яку виконано роботи, за договором складає 65 660 грн. У п. 3.5. договору сторони домовились про те, ща остаточний розрахунок за виконану роботу «Замовник» проводить після повного завершення робіт з ремонту покрівлі.
У п. 4.3. договору визначено, що кінцевий термін закінчення робіт – 30 листопада 2009 р. Роботи за договором підрядник ПП «Сінтез» закінчило 26 листопада 2009 р., про що був складений відповідний акт, підписаний повноважними представниками сторін та скріплений печатками.
20 грудня 2009 р. ПП «Сінтез» звернулось до господарського суду Харківської області з позовом до КВЖРЕП-2 Київського р-ну про стягнення 65 660 грн. за роботи, виконані згідно з умовами договору підряду № 17/10-06.
За результатами розгляду справи судом було постановлене рішення, яким позовом ПП «Сінтез» до КВЖРЕП-2 Київського р-ну було задоволено в повному обсязі. Відповідно до рішення суду на користь позивача належить стягнути суму 65 660 грн. – заборгованність за договром підряду, суму державного мита – 656 грн. 60 к. та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Який порядок виконання зазначеного рішення суду? Які органи здійснюють виконання рішень господарського суду? Які терміни пред’явлення рішення до примусового виконання?