Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Розмноження чистої культури дріжджів




Дріжджі розмножують із чистої культури, яку одержують у пробірках із науко­во-дослідних інститутів і лабораторій. Взимку чисту культуру готують на суслі-желатині, влітку - на суслі-агарі.

Разом із чистою культурою завод одержує запаяну ампулу із стерильним сус­лом, яким змивають дріжджі із поверхні сусло-агару після витримки пробірки із чистою культурою при температурі 30° С протягом 2-3 год.

Чисту культуру дріжджів на спиртових заводах, які виробляють спирт без ви­ділення хлібопекарських дріжджів, розмножують за такою схемою:

У лабораторних умовах дріжджі з пробірки розмножують на стерильному су­слі до об'єму 3 л, дотримуючись мікробіологічної чистоти. Потім їх пересівають у чотири трилітрові бутлі: із одного дріжджі вносять в апарат чистої культури (АЧК-1) для подальшого розмноження, а три зберігають при температурі від +2 до - 4° С для подальшої заміни дріжджів. Коли у холодильній камері залишається останній бутель, із нього знову дріжджі пересівають у чотири бутлі. Так розмножують дріж­джі протягом місяця. Чисту культуру дріжджів з пробірки розводять один раз на місяць.

Технологічний режим розмноження чистої культури дріжджів на спиртових заводах, які переробляють мелясу по однопотоковій схемі, приведений у табл.8.2.

Для розмноження чистої культури дріжджів у пробірках застосовують не під­кислене сусло з подрібненого сухого ячмінного солоду. Для розмноження чистої культури у другій - четвертій стадіях використовують мелясне сусло із додаванням


перед стерилізацією 10% по об'єму солодового сусла; у п'ятій - сьомій стадіях -мелясне сусло із додаванням фосфорного та азотного живлення (ортофосфорної кислоти і карбаміду).

Сусло готують на воді, яка відповідає вимогам до питної. Після стерилізації у спеціальних апаратах при температурі 95-100° С протягом 1 год його охолоджують до 30° С. Під час охолодження сусла попереджують проникнення сторонніх мікро­організмів: відводи повітря із АЧК-1 та АЧК-2 закривають біофільтрами.

АЧК-2 після введення в нього дріжджів із АЧК-1 наповнюють стерильним ме­лясним суслом у три прийоми (трьома "підмолодками"), бо кількість дріжджів, які вводять, складає тільки 2-2,5% корисного об'єму АЧК-2. Об'єм першої "підмолод-ки" складає 50, другої - ЗО, третьої - 20% корисного об'єму АЧК-2. Розмноження в апаратах чистої культури проводять так, щоб до моменту передачі дріжджів у на­ступний апарат концентрація спирту в середовищі не перевищувала 2,5-Зоб.%, тобто видима концентрація сухих речовин бражки зменшилася на 4,5-5%.

Із АЧК-2 передають 80% дріжджів у АЧК-3, де поступово розводять дріжджі протягом 2 діб доливом стерильного мелясного сусла трьома "підмолодками", так як в першому АЧК-2. При відсутності другого АЧК-2 дріжджі (20%) залишають у пер­шому АЧК-2, куди додають "підмолодки".

Через 2-3 доби після включення дріджджогенераторів у роботу дріжджі замі­нюють розмноженням чистої культур в АЧК-3, куди передають дріжджі з другого АЧК-2. Для наступного обміну дріжджів розмноження починають із АЧК-1, куди додають дріжджі із бутлів, які зберігають у холодильнику. Якщо є цех хлібопекар­ських дріжджів, то проводять 10-12 обмінів дріжджів у бродильній батареї, а без таких цехів - 3-4 рази на місяць. Апарати чистої культури виготовляють із нержаві­ючої сталі або алюмінію.

Типова апаратно-технологічна установка для розмноження чистої культури дріжджів (рис.8.3) включає в себе один стерилізатор місткістю 1000 л та дві само­стійні лінії апаратів місткістю 20, 1000 і 5000 л, що дозволяє зброджувати мелясу двоступеневим способом з використанням двох рас дріжджів.

Усі апарати мають аератори, теплообмінники, повітропровідники із біофільт­рами, люки для очищення, трубопроводи для подачі середовища із одного апарата в інший за допомогою стисненого повітря, показники рівня, дистанційні самопи-шучі термометри.

Розмноження дріжджів за однопотоковою схемою проводять таким чином. В АЧК-1 набирають біля 15 л стерильного сусла Із стерилізатора, повторно його сте­рилізують закритим обігрівом, охолоджують до 30° С і вводять у полум'ї факела засівні дріжджі із трьохлітрового бутля. Через 24 год бродильне середовище з дрі­жджами по стерильному трубопроводу спускають в АЧК-2, куди попередньо наби­рають стерильне сусло (1/3 об'єму). Дріжджі в цьому апараті розмножують при інтенсивному безперервному аеруванні стерильним повітрям. Наповнюють АЧК-2 стерильним суслом у три прийоми (трьома "підмолодками"); через 24, 12 і 8 год.

Сусло, яке зброджується, із дріжджами передавлюють стерильним стисненим повітрям в АЧК-3, який попередньо заповнений стерильним суслом. Розмноження


Рис.8.3 Типова апаратурно-технологічна схема установки для розмноження

чистої культури дріжджів:

1 - ресивер; 2 - малий апарат чистої культури; 3 - середній апарат чистої культу­ри; 4 - стерилізатор; 5 - повітряний фільтр; 6 - великий апарат чистої культури

дріжджів триває приблизно 18 год при інтенсивному аеруванні, після чого зброджу-вальне середовище спрямовують у дріжджогенератор, попередньо заповнений на 1/3-1/2 суслом. У подальшому сусло в перший дріжджогенератор подають у 2-3 прийо­ми. Дріжджі до повного об'єму першого дріжджогенератора накопичуються протя­гом 6-8 год при безперервному аеруванні. У зброджувальному середовищі повинно бути 120-150 млн/мл (12-16 г/л) дріжджових клітин і 2-3 об.% спирту. У подальшому половину вмісту першого дріжджогенератора перепускають по нижній комунікації у другий, попередньо простерилізований дріжджогенератор, і накопичення дріжджів здійснюють при безперервному притоці сусла й аеруванні середовища.

Після наповнення перших двох дріжджогенераторів протягом 5-6 год збро-джувальне середовище із них по нижній комунікації спрямовують у третій дріж­джогенератор і вирощують дріжджі 4-5 год при безперервному притоці сусла у трьох дріжджогенераторах і т.д. Усі дріжджогенератори заповнюють новим суслом із дрі-. жджами за 18-20 год. Замінюють дріжджі в дріжджогенераторах через 48-72 год. Вирощування дріжджів у відділенні чистої культури триває 80-90 год.



 






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 704 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2282 - | 2063 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.