Межі в плані, товщина зняття і місця складування ґрунтів рослинного шару ґрунту визначаються проектом.
Роботи з розбиття при знятті рослинного ґрунту полягають у винесенні в натуру меж зрізання і контурів валів складування. Для розбиття меж зрізання використовують віхи висотою 1,0-1,5 м, які встановлюють через 20-25 м. Контури валів складування позначають кілками; межу зрізання до початку робіт – борозною (плугом або розпушувачем).
Встановлені раніше знаки винесення проекту на місцевість, з метою попередження їх руйнування або засипання потрібно захистити огорожами з трьох рейок, скріплених верхніми кінцями "в шатро", або позначити спеціальними віхами. Після закінчення зняття рослинного шару ґрунту влаштоване для цієї роботи розбиття знімають.
Якщо шар, що підлягає видаленню, має велику міцність або в ньому залишились корені після вирубки лісу, тоді до початку зрізання шар розпушують або його орють багатокорпусними плугами.
Рослинний ґрунту знімають, як правило, в талому стані. За поганої прохідності машин дозволяється знімати ґрунт у весняний період пошарово після відтаювання ґрунту на відповідну глибину.
Рослинний ґрунт зрізають і переміщують в місця складування бульдозерами або скреперами, в крайньому випадку автогрейдерами, застосовуючи наступні схеми робіт:
– при спорудженні насипу з привізного ґрунту, коли ширина смуги, з якої повинен бути зрізаний шар ґрунту, не перевищує 25 м, використовують поперечну схему (рис. 10.1);
– при спорудженні насипу з бічних резервів або високого насипу, а також при розробленні глибоких виїмок, коли дорожня смуга має ширину від 30 до 40 м, зрізання і переміщення ґрунту потрібно проводити спочатку з однієї половини смуги, починаючи зарізання від осі, а потім з іншої половини (рис. 10.2).
В – вал рослинного ґрунту
Рис. 10.1 – Схема зняття рослинного ґрунту поперечним способом на смузі шириною менше 25 м
Для підвищення продуктивності бульдозера при переміщенні рослинного ґрунту у відвал доцільно встановлювати відкрилки або застосовувати відвал совкового типу.
У випадках проходження дороги по ріллі, лісових масивах або інших цінних землях відведення бічних смуг для тимчасового складування рослинного ґрунту, як правило, недоцільне. У таких випадках зберігання рослинного ґрунту здійснюють на спеціальних майданчиках, розташованих на маловартісних землях. Для цього використовують скрепери або, після зняття і підгортання бульдозером, ґрунт навантажують у транспортні засоби фронтальними навантажувачами чи екскаваторами і вивозять на відведені майданчики для складування у штабелі.
Рис. 10.2 – Схема зняття родючого шару ґрунту поперечним способом
на смузі шириною понад 30-40 м і більше В – вал родючого ґрунту; – відстань, яка забезпечує поздовжній прохід землерийних машин; – товщина шару
При знятті і складуванні рослинного ґрунту необхідно виконувати заходи, що запобігають зниженню його якості (змішування з підстильними мінеральними шарами, забруднення, розмивання, вивітрювання і т.п.). Коли строк складування перевищує один рік, вали рослинного ґрунту зміцнюють посівом трав або іншим способом, передбаченим проектом.