При розробці виїмок ґрунт, придатний для будівництва використовують для спорудження: насипів.
Для спорудження насипів використовують ґрунти із: виїмок; кар’єрів; зосереджених резервів; бічних резервів.
Ґрунти для спорудження земляного полотна за своїми фізико-механічними характеристиками повинні забезпечувати стійкість основного майданчика насипів і виїмок і їх укосів і виключати можливість утворення деформацій при відтаванні, промерзанні і здиманні.
При неможливості забезпечення необхідної щільності ґрунтів основного майданчика земляного полотна вони повинні бути армовані геосинтетичними матеріалами або укріплені ефективними способами і матеріалами на глибину до 1 м від проектної брівки.
За відсутності достатніх запасів ґрунтів, дозволених до відсипання в земляне полотно діючими нормативними документами, допускається використовувати інші ґрунти.
Умови використовування ґрунтів для влаштування земляного полотна, обмеження їх застосування залежно від ґрунтів приведені в табл. 4.8.
Ґрунти, а також шлаки і золошлакові суміші допускаються до використовування як матеріал для насипів з обмеженням. До таких ґрунтів відносяться скельні з легковивітрюваних розм'якшуваних порід, дрібні недренуючі і пилуваті піски, глинисті ґрунти, леси барханні піски, засолені, набухаючі, вічномерзлі, сланцеві глини, крейда, опоки та ін. Доцільність застосування цих ґрунтів встановлюється залежно від природних умов, техніко-економічних обґрунтовувань конструкції і способів захисту земляного полотна від шкідливих природних чинників.
Глини мергелисті, сланцеві, жирні, крейдяні, тальк і трепельні дозволяється застосовувати тільки для спорудження верхньої частини заплавних і підтоплюваних насипів.
Таблиця 4.8. Умови використовування ґрунтів для влаштування земполотна
Ґрунти | Обмеження для застосування | Умови використовування ґрунтів |
Скельні, крупнообломочні, дренуючі піщані, а також супіски легкі крупні | Без обмеження за умови забезпечення стійкості земляного полотна | У всіх випадках |
Недренуючі дрібні і пилуваті піски і супіски легкі | При відсипанні у воду | За всіх умов, у тому числі на болотах I і II типів, за винятком відсипання ґрунтів у воду, при перетині водотоков і водоймищ, а також боліт III типу |
Глинисті ґрунти, окрім надмірно засолених | У випадках зволожених ґрунтів основи і тіла насипу | У всіх випадках при вологості, що не перевищує встановлені норми: на сухій основі - для насипів висотою до 12 м; на сирій і мокрій основі - для насипів не менше встановлених висот |
Не допускаються для спорудження насипів наступні ґрунти:
- глинисті надмірно засолені;
- глинисті з вологістю, що перевищує допустиму;
- торф, мул, дрібний пісок і глинисті ґрунти з домішкою мулу і органічних речовин;
- верхній ґрунтовий шар, що містить у великій кількості корені рослин, для насипів висотою до 1 м;
- тальк, ґрунти і трепели - для насипів на мокрій основі;
- ґрунти, що містять гіпс в кількостях, що перевищують межі, встановлені для II - IV дорожньо-кліматичних зон, - для насипів на ділянках з наступними основами: з сухими і сирими - 40%, мокрими - 30% за масою;
для нижньої частини заплавних і підтоплюваних насипів залізниць - у всіх дорожньо-кліматичних зонах.
Для насипів, що зводяться засобами гідромеханізації, слід застосовувати дренуючі ґрунти.
Використовування дрібних, пилуватих пісків і супісків дозволяється за умови, що в тілі насипу частинки, що зводиться, розміром менше 0,1 мм не перевищуватимуть 15%.
При відсипанні ґрунту у воду слід застосовувати скельні або крупнообломочні ґрунти, пісок крупний або середньої крупної.
Для спорудження насипів в умовах вічної мерзлоти повинні максимально використовуватися скельні або піщані ґрунти із зосереджених резервів (кар'єрів), що закладаються на вододілах або заплавах і на терасах річок.