Апріорно, хоча ціни на валютному ринку є випадковими, вони фактично слідують моделям у вигляді трендів. Один з самих основних способів, за допомогою яких трейдери можуть визначити такі тренди - за допомогою фракталов. Фрактали, по суті, розділяють великі тренди на надзвичайно прості і передбачені моделі розворотів.
Математична теорія фракталов пов'язана з теорією хаосу і абстрактною математикою. Ці концепції в застосовні до валютного ринку, який є нелінійною, динамічною системою. Більшість трейдерів відноситься до фракталам в буквальному розумінні - як до моделей, які можуть передбачити розвороти серед великих, більш хаотичних цінових рухів, що повертаються.
Фрактали – ця безліч крапок, інваріантних щодо напівгрупи стиснення [28, з. 55].
На ринку фрактали з'являються часто, вони можуть бути годинні, хвилинні, тижневі, денні або тики графіки. Освоїти цей інструмент торгівлі достатньо складно, і, проте, освоєння методу торгівлі, в основі якого лежатиме фрактальна теорія, дозволить ввійти на ринок з якнайменшим ризиком і великою віддачею від торгівлі. Фрактали часто порівнюють з різноманітними індикаторами типу стохастичних осциляторів, хоча це невірно, тому що фрактал зароджується природним шляхом.
Перша перевага цього інструменту в тому, що він дозволяє входити на ринок тоді, коли є максимальні шанси, що фрактал не «відміниться». Якщо ж входити на ринок по напряму фрактала, то зробити це слід через деякий час. Друга його перевага в тому, що він дозволяє торгувати негайно, але убік, протилежну фракталу. Використовується для короткострокових позицій.
Базові фрактали складаються з п'яти або більш барів.
Для ідентифікації фракталов застосовуються наступні правила:
а) точка ведмедячого розвороту виникає, коли є модель з найвищим максимумом в середині і двох більш низьких максимумів з кожної сторони.
б) точка бичачого розвороту виникає, коли є модель з найнижчим мінімумом в середині і двох більш високих мінімумів з кожної сторони.
Фрактали, показані на мал. 2.13, є двома прикладами досконалих моделей. В реальності може виникнути багато інших менш досконалих моделей, але базова модель повинна залишитися непошкодженою для того, щоб фрактал був дійсним.
Очевидний недолік тут полягає в тому, що фрактали є індикаторами з затриманням, - тобто фрактал не може бути побудований, поки ми не побачимо два бари розвороту. Тоді як це може бути істинним, найістотніші розвороти продовжуються ще багато барів, так що велика частина тренда залишиться непошкодженою.
Рис. 2.13 Схема вигляду фракталів
Подібно багатьом торговим індикаторам, фрактали краще всього використовується в поєднанні з іншими індикаторами або видами аналізу. Можливо найпоширенішим індикатором підтвердження, що використовується з фракталами, є індикатор "Алігатор" - інструмент, сформований з використанням ковзаючих середніх, як чинник у використовуванні фрактальної геометрії. Стандартне правило свідчить, "всі правила покупки дійсні тільки нижче за зуби "алігатора" (центральна ковзаюча середня), а правила продажу дійсні вище за зуби алігатора.
.
Вырезано.