Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


ІІ.1.3.3. Особливості розвитку космічного законодавства Російської Федерації




Космічне законодавство Російської Федерації (РФ) є порівняно молодою галуззю, яка була започаткована у 90-ті роки ХХ століття. Основи цієї галузі законодавства РФ було закладено лише напередодні розпаду колишнього СРСР.

незважаючи на те, що радянська школа космічного права була достатньо впливовою на міжнародному рівні[8], національне космічне законодавство колишньої космічної «наддержави» складалось практично з циркулярів з «білокамінної»: постанов Політбюро чи ЦК КПРС або рішень Ради Міністрів СРСР.

ст. 1 Закону Російської Федерації «Про космічну діяльність» 1993 р. встановлює, що «…відносини у сфері космічної діяльності регулюються відпвідно до Конституції Російської Федерації, загальновизнаними принципами та нормами міжнародного права і міжнародними договорами Російської Федерації, цим Законом, іншими федеральними законами та іншими нормативними правовими актами Російської Федерації».

Для розуміння ролі Конституції Російської Федерації у правовому регулюванні космічної діяльності процитуємо зміст кількох статей Конституції.

Ст. 15, п. 1: «Конституція Російської Федерації має найвищу юридичну силу, пряму дію і застосовується на всій території Російської Федерації. Закони та інші правові акти, які застосовуються в Російській Федерації, не повинні суперечити Конституції Російської Федерації».

Ст. 15, п. 4: «Загальновизнані принципи і норми міжнародного права і міжнародні договори Російської Федерації є складовою частиною її правової системи. Якщо міжнародним договором Російської Федерації встановлено інші правила, ніж передбачені законом, то застосовуються правила міжнародного договору».

Ст. 71: «.У віданні Російської Федерації знаходяться: а) прийняття і зміна … федеральних законів…; …і) … діяльність у космосі; ж) зовнішня політика та міжнародні відносини Російської Федерації, міжнародні договори Російської Федерації».

Як правонаступниця колишнього СРСР Російська Федерація є стороною чотирьох з п’яти багатосторонніх договорів з космосу: Договору про космос 1967 р.; Угоди про рятування 1968 р.; Конвенції про відповідальність 1972 р.; Конвенці про реєстрацію 1975 р.

Основою правового регулювання діяльності з дослідження та використання космічного простору в РФ є Закон Російської Федерації «Про космічну діяльність» 1993 р., який складається з преамбули, 7 розділів і 30 статей.

Преамбула визначає головне спрямування Закону (правове регулювання космічної діяльності з метою розвитку економіки, науки та техніки, зміцнення оборони та безпеки Російської Федерації та подальшого розширення міжнародного співробітництва Російської Федерації) і визначає діяльність з дослідження та використання космічного простору «найважливішими пріоритетами державних інтересів» РФ.

Розділ І. «Загальні положення». В ст. 1-4 наведено визначення поняття «космічна діяльність», основну мету і принципи зазначеної діяльності.

Розділ ІІ. «Організація космічної діяльності». Ст. 5-11 визначають державні органи управління космічною галуззю РФ, встановлюють компетенцію спеціально уповноважених федеральних органів виконавчої влади в зазначеній галузі (Росавіакосмос і МО РФ), формулюють порядок розроблення та прийняття Федеральної космічної програми РФ, а також загальні вимоги до ліцензування, сертифікації та експертизи в цій галузі.

Ст. 12-16 Розділу ІІІ «Економічні умови космічної діяльності» визначають порядок фінансування космічної діяльності в РФ, засади формування Космічного фонду РФ, умови формування державного замовлення на розроблення, виробництво, постачання і експлуатацію космічної техніки та вимоги до правової охорони інтелектуальної власності в космічній галузі РФ.

Розділ IV. «Космічні об’єкти, космічна інфраструктура», ст. 17-21 формулюють основні умови створення і вимоги до використання космічних об’єктів і об’єктів космічної інфраструктури та особливості правового статусу космонавтів і персоналу космічної інфраструктури.

Питанням убезпечення діяльності з дослідження та використання космічного простору та порядку розслідування надзвичайних подій в процесі цієї діяльності та обсягам і умовам її страхування присвячено Розділ V. «Безпека космічної діяльності» (ст. 22-25).

Розділ VI. «Міжнародне співробітництво» своїми ст. 26-28 встановлює основні засади міжнародного співробітництва РФ в космічній галузі та правовий режим іноземних громадян і організацій в цій галузі.

Розділ VIІ. «Відповідальність» визначає вимоги щодо відповідальності посадових осіб, організацій та громадян і обсяги відповідальності за шкоду, заподіяну в ході здійснення космічних програм і проектів (ст. 29-30).

Суттєвою особливістю космічного законодавства Російської Федерації є те, що основний обсяг нормативних актів, який визначає умови проведення ліцензування суб’єктів космічної діяльності в РФ, експертизи космічних проектів, сертифікації космічної техніки, експортного контролю цієї техніки тощо, а також правовий статус учасників зовнішньоекономічних зв’язків, режим іноземних інвестицій, правове становище спільних підприємств, – це постанови уряду і, більш того, нормативні акти міністерств і відомств. Таким чином, недоліком, і притому досить суттєвим, є те, що ці норми регулюються не на рівні закону, а на рівні підзаконних актів.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 360 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Жизнь - это то, что с тобой происходит, пока ты строишь планы. © Джон Леннон
==> читать все изречения...

2326 - | 2093 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.