. --? , .
49 ./ 74-75 ./.
. -- - 1 080 000 .
. -- , ./.
. -- , ./.
1 . - 100 . , 1,535 . ./.
, , , , , .. . .
. Ż
1
, , : 800 ., 18 % , ( ) 1180 ., 10 % , 20 % .
:
1. , .:
1180 ´ 18: 118 = 180
2. , .:
1180 800 180 = 200
3. ( ) , , .:
800 + 200 = 1000
4. , .:
1000: 100 ´ 10 = 100
5. . , , .. 18 %. , .:
100: 100 ´ 18 = 18
6. , .:
100 + 18 = 118
7. ( ), .:
1180 + 118 = 1298
8. ( ), .:
1100: 100 ´ 20 = 220
9. , .:
220: 100 ´ 18 = 39,6
10. , .:
220 + 39,6 = 259,6
11. ( ), .:
|
|
1298 + 259,6 = 1557,6
12. ( ):
1) 51,4 % (800: 1557,6 ´ 100);
2) 12,8 % (200: 1557,6 ´ 100);
3) 11,5 % (180: 1557,6 ´ 100);
4) 7,6 % (118: 1557,6 ´ 100);
5) 16,7 % (259,6: 1557,6 ´ 100);
100 % (51,4 + 12,8 + 11,5 + 7,6 + 16,7).
:
1) 83,3 % (1298: 1557,6 ´ 100);
2) 16,7 % (259,6: 1557,6 ´ 100).
: 1557,6 .
2
, , .
1. :
200 .,
30 .,
60 .,
10 % ;
26 % ;
150 % ;
65 % ;
86 % ;
1,5 % .
2. 25 %.
3. 15 % .
4. 18 % .
:
1. 6 . (60: 100 ´ 10).
2. 17,16 . ((60 + 6): 100 ´ 26).
3. 90 . (60: 100 ´ 150).
4. 39 . (60: 100 ´ 65).
5. 51,6 . (60: 100 ´ 86).
6. : 200 + 30 + 60 + 6 + 17,16 + 90 +39 + 51,6 = 493,76 (.).
7. 7,41 . (493,76: 100 1,5).
8. : 493,76 + 7,41 = 501,17 (.).
9. 125,29 . (501,17: 100 25).
10. , . . (501,17 + 125,29): 100 ´ 15 = 93,97 (.).
11. : (501,17 + 125,29 + 93,97): 100 ´ 18 = 129,68 (.).
12. : 501,17 + 125,29 + 93,97 + 129,68 = 850,11 (.).
: 850,11 .
3
, , , . , .
|
|
, . | Q, . . | Q, . . |
3,5 | ||
2,5 | ||
:
( ) 3 . (. 1).
. 1. :
,
, . . , .
5 ´ 10 = 50 3 ´ 30 = 90
4 ´ 20 = 80 2,5 ´ 40 = 100
50 + 80 + 90 + 100 = 320 .
, .
3 ´ 30 = 90 2,5 ´ 20 = 50
90 + 50 = 140 .
:
: , . . | |> 1. 3 . 140 ., 320 .
4
7000 . , 2500 ., 112500 . ?
:
FC P VC, ..:
X (), .; P , .; FC .; V .
25 . .
: 25 ., .
5
2500 . , . , % , . , 600 800 ., 80 100 .
, 60 % , 20 % .
:
1. :
= / 100 % (b / + c / + a),
; , ; ; ; ; ; a, b, c , 100: a ; b ; c .
, .:
= 2500 / 100 (60 ´ 800 / 600 + 20 ´ 100 / 80 + 20) = 3125
2. 25 %:
3125 ´ 100 % / 2500 100 % = 25 %
: 25 %.
6
, Philips Scarlett, Philips, 300 . , . 1.
|
|
1
Philips | ||||
Scarlett |
Philips 25 % , Scarlett 30 % ; 18 %; 15 %.
:
1. Philips , .:
300: 90 = 3,333
2. Scarlett Scarlett, .:
3,333 ´ 96 = 319,97
3. Philips 300 ., 75 .: (300: 100 ´ 25), 67,5 . ((300 + 75): 100 ´18), 66,38 .: ((300 + 75 + 67,5): 100 15) : 300 + 75 + 67,5 + 66,38 = 508,88 .
4. Scarlett 319,97 ., 95,99 . (319,97: 100 ´ 30), 74,87 . ((319,97 + 95,99): 100 ´ 18), 73,63 . ((319,97 + 95,99 + 74,87): 100 ´ 15) , .:
319,97 + 95,99 + 74,87 + 73,63 = 564,46
: Philips 508,88 ., Scarlett 564,46 .
7
50 80 2003 . 2005 .
2003 .: - (10 ) 1700 ., ( 10 /) 45 ., 35 %.
: 1 2004 . 1,3 ( 2003 .), 1 2005 . 1,2 ( ).
2003 . 20 %, 2005 . 18 %.
:
1. 50 80 2003 , .:
(1700 + 45 ´ 80) 5 = 26500
2. 2003 . 50 80 9275 . (26500:10035) 7155 . (26500 + 9275): 100 20, .:
26500 + 9275 + 7155 = 42930
3. 2005 ., .:
1700 ´ 1,3 ´ 1,2 = 2652 45 ´ 1,3 ´ 1,2 = 70,2
4. 50 80 2005 , .:
(2652 + 70,2 ´ 80) 5 = 41340
5. 2005 . 50 80 14469 . (41340: 100 ´ 35) 10045,62 . ((41340 + 14469): 100 ´
´ 18), .:
41340 + 14469 + 10045,62 = 65854,62
: 2005 : - (10 ) 2652 ., ( 10 /) 70,2 . 50 80 2003 . 41340 ., 2005 . 65854,62 .
8
, :
1- .
1- .
1- .
1- .
.
|
|
, . . | , . . | V , . . | |||
2012,5 | 235, 2 | 332,5 | 31,1 | 3512,5 | 502,3 |
,
; ; ;
,
; ; ;
,
;
,
.
:
1. 1- .
2. 1- .
3. .
4. .
5. 1- .
6. .
1 2012,5 + 235,2 = = 2247,7 . ., 332,5 + 31,1 = 363,6 . ., , 2247,7 363,6 = 1884,1 . . 3512,5 + 502,3 = = 4014,8 . . 1 363,6 / 1884,1 = 0,19. , .
:
4014,8 = + 19 % ,
= 4014,8 / 0,19 = 3373,8 . .
4014,8 3373,8 = 641 . .
9
30 %, 800 000 ., 500 000 . .
:
, %:
, .:
, .:
, %.:
, . , %:
10
, .
, :
) ;
) ;
) ;
) .
1000 , 30 %, .