Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Бідність і поляризація в глобальних умовах розвитку




Поляризація світової економіки сьогодні визначається як один із основних негативних наслідків глобалізації. Загалом, вона характеризується такими процесами:

- Основні переваги від глобалізації отримують багаті країни та їх ТНК. Несправедливий розподіл благ у процесі глобалізації породжує загрозу конфліктів на регіональному, національному та інтернаціональному рівнях. Не підтверджується ідея про глобальну конвергенцію доходів. Прискорений розвиток країн Південно-Східної Азії не змінив загальну ситуацію в країнах, що розвиваються: менш економічно розвинуті країни відрізняються набагато нижчими темпами зростання, ніж багаті країни. У результаті спостерігається не вирівнювання доходів, а їх поляризація. У цілому в світовому масштабі зберігається суттєвий розрив в оплаті праці між постіндустріальними країнами і рештою світу, що досягається шляхом контролю за міграційними потоками. Виникає антагоністична соціальна структура, яка стає джерелом глобальних загроз соц. безпеки. Неможливість реалізувати життєво важливі цілі, пов’язані з пристосуванням до умов, що змінюються, мобілізує представників "глобального гетто" на акції соціального протесту, які потенційно мають тенденцію до глобалізації своїх найгостріших форм. Міжнародний тероризм у своїй основі має саме соціальну невдоволеність, викликану неможливістю реалізувати потреби виживання і безпечного розвитку для величезної маси населення, насамперед ісламського світу, де наявність значного ресурсного потенціалу і зростаючого молодого населення поєднується з глобально-інституціоналізованою обмеженістю можливостей соціально-економічного розвитку, нерівноправним положенням в глобальній соціальній структурі.

- Країни, що не входять у ядро світової економічної системи, формують периферію, позбавлену внутрішньої цілісності і можливостей самостійного розвитку. Концентруючи фінансовий потенціал, економічно розвинуті країни нав'язують периферії умови руху капіталу і використання своїх валют, встановлюючи, таким чином, контроль над фінансовими системами периферійних країн і присвоюючи доходи в масштабах світової економічної системи. Відтак, формування економічної моделі кожної країни відбувається у складній і досить гострій боротьбі за контроль над інститутами державної влади між представниками транснаціонального і національного капіталу, міжнародними інституціями і національною елітою.- Нееквівалентний зовнішньоекономічний обмін між центром і периферією зумовлює втягування останніх у пастки зовнішньої заборгованості, сировинної спеціалізації у світовому поділі праці, відмови від суверенітету у проведені торгової і фінансової політики. Надаючи позики, транснаціональний капітал отримує значний відсоток, а країна-позичальник втягується у боргову піраміду, здійснюючи нові позики на погашення попередніх боргів. Враховуючи те, що темпи економічного зростання переважної більшості країн (0-4%) значно нижчі від ставки відсотка на світовому ринку позичкового капіталу (8-20%), «боргова пастка» спрацьовує доволі успішно. Як тільки витрати на обслуговування державного боргу стають спів-розмірними із сумою доходів державного бюджету, національний доход такої країни потрапляє під контроль іноземних кредиторів. Зростає розрив між індустріально розвинутими країнами і країнами, що розвиваються, де проживає більша частина населення. Щоб усвідомити масштаби цієї проблеми, достатньо відмітити, що поруч із «золотим мільярдом» існує і «голодний мільярд».

Глобальна проблема бідності характерна для 2/3 країн світу, тому її називають проблемою подолання відсталості країн, що розвиваються. Для порівняння визначено міжнародну межу бідності - $ 1,25 на день. Більша частина бідного населення проживає у південній Азії, Східній Азії та Африці (південніше сахари). В Європі до осіб, що живуть за межею бідності, відносять тих, чий дохід на 60% нижчий від се­реднього доходу на душу населення. За межею бідності в Євросоюзі люди, з середніми доходами нижче 10 000 євро на рік. А в Україні середній розмір статків становить 2700 доларів на рік. Одним із показників ефективності боротьби з бідністю у країнах Західної Європи вважається індекс Кейтца. Це співвідношення розміру мінімальної заро­бітної плати та заробітної плати на одного штатного працівника. Міжнародна організація праці рекомен­дує значення цього показ­ника встановити на рівні 50%, а Європейський Союз іще більше − 60%. Влітку 2012 року індекс Кейтца в Україні становив 36,7%. За даними ООН, 25% українців живуть на статки, що мен­ші від прожиткового мінімуму, а близько 78% – на межі бідності, бо рівень зростання доходів громадян, і передусім заробітної плати, у кілька разів відстає від зрос­тання цін на товари, тарифів на послуги. Згідно щорічного індексу бідності країн світу Business Insider –2012. (ґрунтується на оцінці рівня безробіття і темпів інфляції на місцях. Що він вищий, то біднішим вважається насе­лення тієї чи іншої країни) ТОП 3 бідні країни: Зімбабве, Ліберія і Буркіна-Фасо. понад 70% людей не можуть влаштуватися на роботу й живуть за межею крайньої бідності. До 1-ї десятки увійшли Туркме­ністан і Білорусь. У світі понад 1.4 млрд. людей живуть за межею бідності. 1 людина з 3 на планеті або не має роботи, або перебуває на межі жебрацтва. Впродовж наступних десяти років необхідно створити 600 мільйонів робочих місць, аби досягти стійкого покращення. Навіть тоді 900 млн робітників у світі все ще будуть змушені жити за межею бідності=менше як $2 на день. Станом на 2011 рік із 900 млн бідних робітників 456 млн жили в умовах надзвичайної абсолютної бідності – нижче за встановлену межу бідності на $1,25 на день. Прогнози МОП до 2016 року світова частки безробітних залишиться– 6%. Кількість безробітних на 6 млн.– до 2016 року. Якщо ек. розвиток виявиться нижчим за передбачувані показники, безробіття може ще більше зрости й сягне у 2016 році 209 млн осіб.

 






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 528 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Надо любить жизнь больше, чем смысл жизни. © Федор Достоевский
==> читать все изречения...

2286 - | 1976 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.