На практиці використ такі осн типи дивід політ:
ð залишковий - ґрунт на теорет висн Міллера та Модільяні, згідно з яким за джер фінансув підпр слід викор його приб. На дивід повинна спрям част чис приб, що залиш після здійсн всіх реінвест. Перевагою є забезпеч вис темпів розв підпр, підвищ її платоспром, незал та фін стійкість. Недоліком є нестабільн дивід, що призвод до відтоку інвесторів і зниж ринк курс ак даної комп.
ð стабільн розміру дивід - абсол сума на 1 ак тривалий час залиш незмін або колив в незнач, заздалегідь визнач межах. Переваги – підвищ довіри до комп і стабілін ринк варт ак на ФР. Недоліки - сума дивід не пов'яз із факт фін рез за звіт пер, що може призвести до мініміз самофінансув та зниж фін стійкості через недостатність влас кап – тому часто підпр створ резерв випл дивід, який слід поповнюв у роки з вис прибутковістю і викор, коли фін рез є недостат;
ð стабільн співвідношу виплат – встан довгостроу нормат коеф дивід випл відносно суми приб. Позитивним є простий порядок розрах і тісний зв’язок із фін рез – доцільний для підпр зі стабільн дох. Негативним є те, що нестабільн абсол розміру приб призвод до колив ринк варт ак і сприяє підвищ риз ін вест в них;
ð стійкого прир дивід - ґрунтуєт на моделі випл дивід Гордона і передбач стаб їх зрост у твердо встановл проц прир до розм дивід у попер роки. До переваг належ відн зрост ринк варт корпорат прав, а отже, сприятливі можлив залуч кош при додатк емісії. Недоліком такої політ є відсутність гнучкості, що у разі незначної прибутковості підпр може призвести до фін неспром і втрати ліквідн.
ð постійної та бонусної част - підпр регулярно виплач стаб невис дивід плюс додатк бонуси за вис приб чи у разі святкув ювілейних дат тощо. Переваги – зв’язок із фін рез. Негативне – при тривалих мінім випл дивід зниж ін вест привабл підпр.
В осн теорет дослідж, присвяч дивід політ, стоїть пит взаємозв'яз між напрямом викор чис приб (дивід чи тезаврація) та варт підпр, тобто чи має вплив дивід політ на оптиміз структ кап і варт підпр. В цьому світлі існує ціла низка теорій:
іррелевантності (нейтральності) дивід політ – автори якої (Модільяні,Міллер,Блек) заперечували зв'язок між сумою дивід і ринк курсом ак, а варт підпр залежить лише від його здатності приносити приб. Нейкращою є фін політ відмови від випл дивід і реінвестув приб, тобто самофінансув підпр є пріоритетне джерело фінансув (в цьому разі акціонери максиміз дох в рез зрост курсу ак). Правило викор приб має вигляд: спрямовувати на виплу дивід слід лише ту част приб, яку неможливо ефективно реінвестув, тобто діє залишк принцип дивіденд виплат.
пріоритетність дивід (Лінтнер, Гордон) - ряд інвесторів, зокрема дрібні акціон, віддають перев реальним дивід порівняно з майб дох від зміни курсу, зумовл тезаврацією приб - «краще синиця в руках, ніж журавель у небі», адже ризик майб дох від приросту кап є дуже високим. Зрост дивід часто сприйм як сигнал того, що підпр працює успішно, і навпаки, отже дивід вплив на варті підпр.
податк диференціація (теорія мініміз дивід) - орієнтована на групу інвесторів, які при прийнятті ріш виходять з критерію мініміз под платежів, коли под законод кр (США, Швейцарія, Бенілюксу) передбач нижч рівень оподаткув нероз приб ніж розпод, то підпр отримує под переваги при викор як джерела фінансув реінвестов приб.
Разом з тим, ця теорія не влаштовує дрібних аукціон з низьким рівнем дох (диференційос ставки оподаткув).
сигнальна теорія побудов на моделі оцінки пот реальної варт ак. В цьому вип. Аналіз розмір сплач дивід, адже ріст дивід випл в динаміці підвищ ринк варт ак, однак така теорія може застос лише на прозорому ринку.
відповідність дивід політ складу аукціон (клієнтури) – комп повинна притримуватися тактики, яка відпов очікув більшості аукціон, незадоволені ж реалізують свої ак, які викуплять задоволені, а структура аукціон вирівняється за ступенем задоволеності.
Практ викор цих теорій дало можлив визнач 3 підходи до формув дивід політ:
– Консерват;
– Компромісний;
– Агресивний;