Як самостійна частина мови прийменник вивчається в 2 класі. Однак ще в букварний період навчання грамоти діти практично знайомляться з цією частиною мови під час читання вміщених у букварі текстів і запису речень. Отже, ще в цей час у вчителя з'являється нагода пояснити дітям роздільне написання прийменників («маленьких слів») з іншими словами.
У 3 і 4 класах учні знову повертаються до вивчення прийменників з метою зіставлення їх із префіксами, на основі чого закріплюються навички роздільного написання прийменників і злитого — префіксів. Крім того, вивчаючи відмінювання іменників, діти дізнаються, з якими прийменниками вживаються окремі відмінки Головне завдання вчителя під час опрацювання прийменника полягає у: — формуванні уміння виділяти прийменники з мовного потоку; - показі ролі прийменників у реченні; — формуванні навичок роздільного написання прийменників із наступними словами.
Уміння виділяти прийменники з мовного потоку учитель прищеплює ще в період навчання грамоти, коли учні ділять речення на слова або читають речення, до складу яких входять прийменники. Тут можна використати прийоми підраховування кількості слів у реченні, постановки допоміжного слова між прийменником і словом (у мами — у моєї мами)
На цьому етапі ознайомлення дітей з прийменниками учитель ще не показує їх ролі у реченні. У 2 класі цьому завданню підпорядковується вся робота над засвоєнням прийменника. Тут слід підвести дітей до усвідомлення того, що:слова у, до, з, на, над та інші називаються прийменниками; прийменники служать для зв'язку слів у реченні. Крім того, удосконалюються вміння учнів писати прийменники окремо від інших слів.Важливо організувати роботу так, щоб учні самостійно побачили роль прийменників як одного із засобів організації слів у реченні. Для цього можна використати деформований текст, у якому не вистачає ще й прийменників долині, калина, зацвіла, червона; дітей, Батьківщина, піклується., наша) або порівняння двох текстів, в одному з яких на місці прийменників стоять крапки, наприклад:
Дядько Роман викохав садок І в садку... нього справжні дива!... одній гілці яблуко сніжно-біле, а … сусідній золотаве або й зовсім червонощоке. Визирають яблука з-поміж листяясміют…ьсонця. | Дядько Роман викохав садок. І в садку у нього справжні дива! дива! На одній гілці - червонощоке. А на сусідній золотаве, а то й зовсім червонощоке. Визирають яблука з-поміж листя, сміються до сонця (За О. Гончарем) |
Необхідність виконання практичного завдання (побудувати речення або заповнити пропуски тими словами, що є в другому тексті) приведе учнів до висновку про важливу роль слів типу у, до, з, над та інших при конструюванні речень. Термін прийменник» учитель вводить після того, як діти усвідомлять функцію цієї частини мови
У зв'язку з тим, що інші службові частини мови в початкових класах не вивчаються і в дітей можуть виникати труднощі під час розрізнення прийменників і часток чи сполучників, потрібно закріпити прийменники в зоровій пам'яті школярів. З цією метою можна використати динамічну таблицю, у прорізах якої поступово відкриваються нові для дітей прийменники. Наявність такої таблиці в класі полегшить учням запам'ятовування цих слів. У 3 класі робота над вивченням прийменників спрямовується на розвиток в учнів уміння розрізняти прийменники і префікси Учні повинні усвідомити, що: прийменники служать для зв'язку слів у реченні, а префікси — для утворення слів;прийменники пишуться окремо із словами, а префікси — разом (вони є частиною слова);між прийменником і наступним словом можна поставити допоміжне слово, а між префіксом і коренем — ні.Учитель може організувати спостереження дітей за реченнями чи словосполученнями, у яких префікс і прийменник однакові за графічним накресленням (доїхав до Києва, побіг по полю, написав на дошці).
Висновок: Отже, вивчення прийменників у початкових класах передбачає не тільки формування правописних умінь, а й усвідомлення учнями ролі прийменників при складанні словосполучень і речень.
Завдання додому: Знати методику вивчення прислівника та прийменника, підібрати вправи для закріплення