Наявність снігу на залізничних коліях значно ускладнює організацію процесу перевезень. Сніг може привести не тільки до зниження швидкостей руху, а й до повної зупинки поїздів на перегоні.
Заходи по снігоборотьбі повинні забезпечувати в умовах хуртовини безперебійний рух поїздів і маневрову роботу на станціях і вузлах при найменших витратах матеріальних і грошових ресурсів.
За допомогою засобів снігозахисту, очищення полоси відводу та міжколійя та інших заходів максимально повинно бути зменшене попадання снігу на колію (попереджувальні заходи).
За допомогою засобів снігоочишення та снігоприбирання повинне бути забезпечене очищення колій та прибирання снігу зі станцій та вузлів у найбільш короткі терміни.
Організація роботи щодо попередження та ліквідації снігових заносів здійснюється за розробленим та щороку уточнюваним оперативним планом, що складають дистанції колії. План узгоджується з відділом перевезень, службами колії та локомотивного господарства і до 01.10 поточного року затверджується у начальника відділку залізниці (підприємства з перевезення пасажирів та вантажів, регіонального представництва, дорожнього центру управління). У цей же термін розглядається та затверджується у начальника залізниці оперативний план снігоборотьби по найважливіших станціях.
Оперативний план включає:
а) карту-схему загороджування ділянок колії, що заносяться снігом;
б) план розміщення та організації роботи снігоочисної техніки;
в) план залучення додаткової робочої сили і транспортних засобів для прибирання снігу в періоди снігопадів і хуртовин і ліквідації Їхніх наслідків, порядок використання бригад першої, другої та третьої черг;
г) порядок організації робіт з очищення колій на перегонах, станціях і вузлах, що погоджений з графіком руху поїздів і маневровою роботою в єдину технологію роботи станцій;
д) порядок використання засобів пневматичного обдування та електричного обігрівання стрілок.
В оперативному плані вказується також склад штабу по снігоборотьбі на станціях, в дистанціях колії, відділках і управліннях залізниць і графік чергування членів штабу, які негайно стають до роботи після отримання повідомлення про можливий снігопад.
Всі станційні колії по черговості Їх очищення від снігу діляться на три черги. Черговість очишення встановлюється в залежності від значушості тієї чи іншої колії в технології поїзної та маневрової роботи станції.
До першої черги відносяться головні, приймально-відправні, гіркові, найбільш діяльні сортувальні та витяжні колії, деповські колії, колії стоянок відбудовних і пожежних поїздів, снігоочисників і снігоприбиральних машин, колії, шо ведуть до складів палива та чергових пунктів контактної мережі, а також всі стрілочні переводи, що розташовані на вказаних коліях. Колії першої черги та стрілочні переводи на них підлягають очищенню від снігу негайно з моменту початку снігопаду і хуртовини тому, що саме вони забезпечують виконання технологічного процесу роботи станції.
До другої черги відносяться малодіяльні сортувальні та паркові колії, пакгаузні та навантажувальні колії, колії до складів матеріалів і майстерень, а також всі відповідні стрілочні переводи.
До третьої черги відносяться всі інші колії (колії стоянок вагонів під ремонт, колії вагоноремонтних та інших майстерень, колії стоянок службових і спеціальних вагонів, під'їзні колії, уловлювальні та запобіжні тупики та інш.).
Для очищення стрілочних переводів від снігу використовується два автоматичні механізовані способи: пневматичний і тепловий (електрообігрівання).
Підсумкові дані для кожної розрахункової товщини снігового покрову по кожному парку станції зводяться у відомість.