До неторговельних операцій банків належать такі розрахунки:
виплата іноземної валюти готівкою та платіжними документами в іноземній валюті на витрати, пов'язані з відрядженням за кордон.
Сума виплат на відрядження не повинна перевищувати встановленої норми вивезення іноземної валюти. У разі, якщо витрати більші, ніж норма вивезення, для здійснення розрахунків за кордоном використовується корпоративна пластикова картка однієї з міжнародних платіжних систем.
Невикористаний залишок іноземної валюти готівкою, що була отримана юридичною особою-резидентом або представництвом юридичної особи-нерезидента для сплати за витрати на відрядження за кордон чи на експлуатаційні витрати за кордоном, підлягає зарахуванню на розподільчий рахунок в іноземній валюті в уповноваженому банку України протягом 5 банківських днів з дати надходження каси юридичної особи-резидента;
здійснення обмінних операцій з іноземною валютою та платіжними документами в іноземній валюті.
обмінні операції банків з іноземною валютою та платіжними документами в іноземній валюті це:
купівля і продаж готівки іноземної валюти за готівку в гривнях;
купівля та продаж платіжних документів в іноземній валюті за готівку в гривнях, а також продаж і оплата платіжних документів в іноземній валюті;
приймання для направлення на інкасо готівки в іноземній валюті і платіжних документів в іноземній валюті;
приймання на експертизу грошових знаків інших держав і платіжних документів в іноземній валюті, справжність яких викликає сумнів;
видача іноземної валюти готівкою за кредитними і дебетовими (пластиковими) картками, а також приймання іноземної валюти готівкою для зарахування кредитними і дебетовими картками;
обмін (конверсія) готівки в іноземній валюті однієї держави на готівкові гроші іншої іноземної держави;
розмін платіжного грошового знака іноземної держави на платіжні грошові знаки тієї самої іноземної держави.
виплата іноземної валюти готівкою, за чеками та плас- тиковими картками фізичним особам (резидентам і нерезидентам). Як правило це дорожні чеки і кредитні картки.
Дорожній платіжний документ, що використовується як засіб міжнародних розрахунків чек неторговельного характеру, переважно
для забезпечення валютою туристів. Це грошове зобов 'язання виплатити означену суму грошей власнику, чий зразок підпису проставляється на чеку в момент його продажу.
Емітентами дорожніх чеків є комерційні банки, інші кредитні та фінансові установи, туристичні організації (найбільші з них American Express, VISA, Thomas Cooc).
Дорожній чек містить у своєму тексті:
— назву «Дорожній чек»;
— назву компанії, яка випустила чек;
— наказ емітента про виплату певної суми в іноземній валюті;
— зразок підпису власника чека, проставлений у визначеному місці під час купівлі чека.
Оплата дорожнього чека відбувається тільки в повній сумі, часткова оплата не допускається. За видачу валюти готівкою за дорожніми чеками утримується комісія у встановленому банком порядку. Куплений дорожній чек погашається штампом «оплачено».
Кредитні це пластикові картки, на яких зашифро- картки вана інформація, що дає змогу їх власни
кам здійснювати платежі й отримувати
гроші готівкою.
Досить поширеними є картки платіжних систем VISA, Eurocard-Mastercard, American Express.
Для роботи з кредитною карткою касир банку повинен:
♦ її ідентифікувати, тобто перевірити її справжність;
♦ зробити зовнішній огляд картки, тобто з'ясувати, чи немає пошкоджень;
♦ перевірити строк дії картки;
♦ виявити наявність голограми та захисних символів;
♦ перевірити наявність підпису клієнта;
♦ звірити особу клієнта з фотографією в паспорті.
Потім здійснюється процедура оформлення та заповнення сліпа (відбитків картки) в такому порядку:
1) Касир банку з'ясовує, яку суму бажає одержати власник кредитної картки, після чого відбиває сліп на імпринтері у 3-х примірниках.
2) На відбитому сліпі записується номер, серія, країна, де видано картку, і дата закінчення строку дії паспорта або іншого документа, сума готівкових коштів, яку бажає отримати клієнт з урахуванням комісії.
3) Касир проставляє код авторизації і дату операції, а перші чотири цифри номера картки заносить у спеціально передбачені клітинки.
4) Потім сума, яку хоче одержати клієнт з урахуванням комісії, записується на лицьовому боці сліпа в графу «Сума», а сума фактично виданої валюти проставляється на зворотному боці сліпа і засвідчується підписом.
5) Після заповнення сліпа касир пропонує розписатися на ньому власнику картки і звіряє підпис з оригінальним підписом на картці і в паспорті, після чого він ставить свій підпис на сліпі.
6) Далі робиться запит авторизації для чого касир зобов'язаний зателефонувати в центр авторизації (централізований офіс для роботи з картками, в який надходить вся інформація про карткові рахунки клієнтів у банку-емітенті карток
7) Центр має підтвердити правомочність купівлі, після чого, отриманий доход авторизації (числовий код, який присвоюється банками продажам або отриманням кредиту в готівково-грошовій формі підтверджує, що операція дозволена) заноситься в сліп.
8) Перший примірник сліпа передається клієнту. На зворотному боці другого і третього примірника записується фактично видана клієнту сума без урахування комісії і ставиться підпис касира. Другий і третій примірник сліпа залишається у касира.
Неторгівельні операції банків це також:
> купівля платіжних документів в іноземній валюті фізичними особами (резидентами і нерезидентами);
виплата авторських гонорарів і платежів за користування авторськими правами;
перерахування коштів на проведення міжнародних виставок, конгресів, симпозіумів тощо;
оплата праці нерезидентів, які працюють в Україні;
перерахування коштів за навчання, лікування, патентування, сплату митних платежів, членських внесків;
платежі з відшкодування витрат судових, арбітражних, нотаріальних, правоохоронних органів;
виплата іноземної валюти готівкою за переказами з-за кордону та переказ за межі України (пенсії, аліменти, оплата праці, спадщина, допомога родичам тощо).
Виконання перелічених вище операцій забезпечує внутрішня інфраструктура банку, а саме валютна каса уповноваженого комерційного банку, до підрозділів якої відносяться:
валютне сховище для зберігання запасу готівки іноземною валютою та платіжних документів, цінностей;
каса перерахунку для перевірки валютних цінностей, їх прийняття;
операційна каса;
вечірня каса;
обмінні пункти;
каса з підготовки авансів обмінним пунктам.