Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Вивчення операційної системи Windows

Лабораторна робота № 2.1.

Інформація. Будова комп’ютера.

Вивчення операційної системи Windows.

Мета: Вивчити будову комп’ютера та набути навички роботи з маніпулятором миша і ОС Windows.

Обладнання: Персональний комп’ютер, ОС Windows.

 

Інформація: сукупність відомостей (даних), які сприймають із навколишнього середовища (вихідна інформація), видають у навколишнє середовище (вихідна інформація) або зберігають всередині певної системи. Інформація існує у вигляді документів, креслень, малюнків, текстів звукових і світлових сигналів, енергетичних та нервових імпульсів тощо. Термін „Information” в перекладі з латинської мови, означає виклад, роз’яснення факту, події.

Електронно-обчислювальна машина – це автоматичний електронний пристрій, що виконує операції введення інформації, оброблення її за певною програмою, виведення одержаних результатів.

За кожну з названих операцій відповідають спеціальні блоки електронно – обчислювальної машини (ЕОМ): пристрій введення, центральний процесор (ЦП), пристрій виведення. Всі ці блоки складаються з окремих дрібніших пристроїв. Зокрема в ЦП можуть входити арифметико-логічний пристрій (АЛП), керуючий пристрій (КП), запам’ятовуючі пристрої (ЗП) – регістри і КЕШ L1.

Персональний комп’ютер – загальнодоступна й універсальна щодо застосування настільна або переносна ЕОМ. Він обов’язковий атрибут сучасного офісу.

Розглянемо склад ПК і призначення його основних блоків.

Пристрої вводу-виводу. Призначені для вводу інформації користувачем в комп’ютер і виведення результату у формі, зручній для сприйняття людиною. До пристроїв вводу належать клавіатура, маніпулятори, графічні планшети (діджитайжери), сканери, мікрофон, цифрові камери, цифрові відео- та Веб-камери. До пристроїв виводу – монітор (дисплей), принтер, плотер, гучномовець або акустична система, цифровий (мультимедійний) проектор та інші пристрої.

Мікропроцесор (його часто називають „мозком” комп’ютера). Він є центральним блоком персонального комп’ютера, призначений для обробки інформації і керування злагодженою роботою всіх пристроїв комп’ютера.

Інтерфейсна система мікропроцесора реалізує зв'язок з іншими пристроями ПК (через системну шину).

Генератор тактових імпульсів. Генерує послідовність електричних імпульсів, частота яких визначає тактову частоту комп’ютера. Проміжок між імпульсами становить такт.

Системна шина. Це основна частина інтерфейсу комп’ютера, що забезпечує взаємозв’язок усіх його пристроїв.

Основна пам'ять. Складається з оперативного запам’ятовуючого пристрою (ОЗП) і постійного запам’ятовуючого пристрою (ПЗП). ПЗП призначений для зберігання програми тестування комп’ютера, програми початкового його завантаження, базової системи введення – виведення (BIOS). ОЗП служить для оперативного запису, зберігання та зчитування інформації (програм і даних). В ньому неможливо зберігати інформацію після вимкнення живлення комп’ютера. Ємність ОЗП персонального комп’ютера становить 512 Мбайт і більше.

Зовнішня пам'ять. Її створюють зовнішні (відносно мікропроцесора та системної плати) пристрої комп’ютера. Використовується для тривалого зберігання інформації. Зокрема, в зовнішній пам’яті зберігається все програмне забезпечення комп’ютера. Вона містить різноманітні запам’ятовуючі пристрої. Найпоширеніший – накопичувач на жорсткому магнітному диску (HDD або вінчестер). Ємність сучасних вінчестерів – 1 Тбайт і більше.

Як пристрої зовнішньої пам’яті, застосовують також накопичувачі на гнучких магнітних дисках (флоппі-дисках або дискетах) касетній магнітній стрічці (стримерах), накопичувачі на оптичних дисках (CD, CD, CD, DVD), флеш-картки та інші.

Джерело живлення. Це блок, який містить системи автономного й мережного живлення комп’ютера.

Таймер. Це внутрішній годинник, що підключається до автономного джерела живлення і при вимкненні ПК продовжує працювати.

Робота з маніпулятором миша

Для роботи з графічним інтерфейсом Windows широко використовується маніпулятор миша (mouse). Переміщення миші по горизонтальній поверхні відображається відповідним переміщенням покажчика (курсора) миші. Миша має дві клавіші: ліву – основну і праву – додаткову, а також коліщатко прокрутки. Мишу переміщують правою рукою тримаючи вказівний палець на лівій, а середній – на правій клавіші. За допомогою лівої клавіші здійснюють клацання мишею (англійською – click) – для цього потрібно короткочасно натиснути і відпустити клавішу, а також подвійне клацання (double click) – для цього слід двічі підряд натиснути ліву клавішу (для лівші за допомогою настройки можна поміняти дію лівої і правої клавіш, в цьому випадку мишу тримають лівою рукою). Клацання на об’єкті (значку) виділяє його. Виділений об’єкт називається поточним (з ним можна виконувати різні дії передбачені програмою: видалити, копіювати, перемістити, змінити параметри тощо. Щоб відмінити виділення треба клацнути мишею в будь якому місці робочого столу. Подвійне клацання на об’єкті відкриває вікно цього об’єкта, запускає на виконання програму (для об’єктів, що виконуються), завантажує програму тощо. Для переміщення об’єктів (drag), слід сумістити покажчик миші з об’єктом і тримаючи натиснутою ліву клавішу переміщувати покажчик разом із зображенням об’єкта (для переміщення вікон курсор встановлюють на заголовок вікна, для переміщення границь вікон встановлюють курсор на відповідну границю, або на кут вікна для переміщення границі по діагоналі) і при появі стрілки натиснути ліву клавішу і переміщувати границю. Клацання правою клавішею викликає появу виринаючого або контекстного меню, яке дозволяє виконати різні дії з об’єктом (для цього слід вибрати відповідний пункт меню і клацнути на ньому лівою клавішею).

 

Порядок вмикання комп’ютера

1. Ввімкнути мережевий фільтр.

2. Ввімкнути периферійні пристрої: дисплей і звуковий блок.

3. Ввімкнути системний блок і почекати доки не закінчиться завантаження операційної системи.

Порядок вимикання комп’ютера

 

1. Закрити всі вікна.

2. Натиснути комбінацію клавіш ALT+F4. При цьому повинно з’явитися вікно “Завершення роботи“. Можна також натиснути кнопку “Пуск“, а потім “Завершення роботи“.

3. Встановити прапорець на функцію “Выключить комп’ютер“ і натиснути клавішу Enter, або “OK”.

4. Почекати доки вимкнеться системний блок і вимкнути мережений фільтр.

 

Практичне завдання 1.

1. Вивчити теоретичний матеріал по модулю 2 «Комп’ютерні технології».

2. Вивчити інструкцію до лабораторної роботи.

3. Відкрийте вікно «Мій комп’ютер», відкрийте вікно одного із жорстких дисків і ознайомтесь із його змістом.

4. Перейдіть у вікно «Мій комп’ютер» і згорніть його (вікно відображається у вигляді кнопки на панелі задач), клацнувши по кнопці вікна знову відкрийте його, розгорніть вікно на весь екран, потім відновіть попередній розмір. Перемістіть вікно.

5. На робочому столі створіть текстовий документ («блокнот»), відкрийте його і наберіть текст наступного зразка: При виконанні лабораторних робіт слід тримати в порядку робоче місце, неухильно виконувати правила техніки безпеки і вказівки викладача. Не дозволяється використовувати засоби мобільного зв’язку.

6. Перемістіть текстовий документ в папку «Мої документи», відкрийте цю папку і вилучить створений документ наступним чином: Виділіть документ (об’єкт) натисніть клавішу Shift і не відпускаючи її натисніть клавішу Delete. У діалоговому вікні, яке з’явиться підтвердіть вилучення. (Таким же чином слід надалі вилучати вс і, створювані при виконанні лабораторних робіт, об’єкти!). Можна також клацнути правою клавішею на об’єкті і вибрати пункт “Удалить” (в цьому випадку слід потім відкрити папку “Корзина” і ще раз видалити звідти об’єкт).

7. Прокрутка зображення: для прокрутки зображення, перетягнувши границі, зменшіть розміри вікна так, щоб його зміст виходив за межі вікна при цьому знизу або збоку вікна з’явиться лінійка прокрутки. Перетягуючи смужку прокрутки мишею (як будь-який об’єкт) прокрутіть зображення і перегляньте весь зміст вікна, потім натисніть на значок ▲ з краю лінійки також прокрутіть зображення у зворотному напрямку. Виділіть будь-який об’єкт у вікні і обертаючи коліщатко прокрутки ще раз прокрутіть зображення.

8. У вікні «Мій комп’ютер» клацніть правою клавішею миші на будь-якому об’єкті і створіть для нього ярлик. Вилучить ярлик (згідно п. 6).

 

Робота з інтерфейсом Windows.

Windows є об’єктно-орієнтованою операційною системою, з графічним інтерфейсом, що допомагає замінити створення та оброблення документів на паперових носіях їхніми електронними аналогами.

Основним операційним об’єктом операційної системи Windows є файл.

Файліменована область зовнішньої пам’яті для зберігання програм і даних.

Файли можуть містити текстові документи, числові дані, закодовану табличну та графічну інформацію тощо.

Оскільки операційна системаWindows орієнтована на роботу з документами, файли, в яких зберігаються дані, називають документами, а програми, що створюють і обробляють ці документи – додатками.

Для ідентифікації кожному файлу присвоюється ім’я. Воно утворюється з двох частин – власне ім’я та розширення, розділених символом «крапка». Розширення, як правило, визначає тип файлу (додаток, текстовий документ, таблиця, малюнок і т.д.). Власне ім’я може складатися з 1-255 символів, а розширення – 0-3 символів. Розширення ще називають просто типом.

Таблиця

Розширення Призначення
doc Документ Microsoft Word
xls Таблиця Microsoft Excel
exe Додаток (виконуваний файл)
bmp Точковий малюнок
avi Відеофільм

 

Складовими елементами комп’ютера як сховища інформації є диски (жорсткі, гнучкі та компакт-диски). Кожний з них зберігає файли, які можна упорядкувати за певною тематикою у папки. Кожна з папок, у свою чергу, може містити файли й інші підпапки. Таким чином, для користувача, папка – це місце, де зберігаються документи.

Створення папки

1. Відкрити вікно жорсткого диску на якому буде знаходитись створена папка, або папка в якій треба створити нову папку (вкладену в іншу папку), або диск на якому буде зберігатися нова створена папка.

2. Натисніть праву клавішу миші у вільному місці вікна.

3. Виберіть пункт «створити» («создать»), а в ньому підпункт «папку».

4. Натиснути клавішу <Backspace>, потім набрати назву папки. Якщо назву не набрати, ОС сама присвоїть назву папці: «Новая папка», «Новая папка (2)» і.т.д.

Кожна папка зображується знаком. Моделлю робочого столу в офісі, на поверхні якого розміщуються різні папки та документи, у Windows виступає екран дисплея, що тут має таку саму назву – «Робочий стіл».

Розглянемо призначення деяких папок, що знаходяться на робочому столі:

 

* „Мой компьютер” – містить значки всіх локальних ресурсів: жорсткі і гнучкі диски, значок принтера і т.д.

* „Корзина” – зберігає вилучені раніше файли.

* Диск (С:) – доступ до жорсткого диску під ім’ям С.

 

Відкриття папки

1. Встановити покажчик миші на значку папки.

2. Двічі підряд натиснути лівою клавішею миші.

 

Перейменування папки

1. Натиснути на знаку потрібної папки правою клавішею миші.

2. Вибрати пункт „Переименовать”.

3. Стерти стару назву папки клавішею <Backspace> і набрати нову назву.

Закриття папки

1. Натиснути на або <Alt + F4> (одночасно).

 

Швидкий доступ до програми Windows

1. Натиснути клавішу „Пуск”.

2. Вибрати пункт „Програмы”.

3. Натиснути по ньому лівою клавішею миші.

4. Вибрати відповідну програму.

 

Переміщення (копіювання) папок і файлів

1. Натиснути правою клавішею миші по переміщуваному об’єкті (або тому, який копіюється).

2. Вибрати в пункті меню, що з’явиться „Вырезать”(„Копировать”).

3. Установити курсор у вільному місці цільової папки і натиснути праву клавішу миші.

4. Вибрати „Вставить”.

 

Виділення об’єктів

1. Клацнути на об’єкті правою клавішею миші

2. Якщо об’єктів декілька, то теж саме, але утримувати натисненою клавішу <Ctrl> + <Shift>, якщо об’єкти знаходяться поруч – тоді клацнемо на першому і останньому).

Вилучення папок і файлів

1. Виділити об’єкт.

2. Натиснути <Shift> + <Delete>.

 

Створення ярлика

1. Знайти потрібний файл за допомогою клавіші „Пуск” і меню „Найти”.

2. Натиснути на ньому правою клавішею миші.

3. Вибрати пункт „Создать ярлык”.

4. На запит „Невозможно создать в этой папке ярлык.....” відповісти „Да”.

5. Ярлик з’явиться на робочому столі.

 

Зміна фону і заставки робочого столу

1. Натиснути правою клавішею миші на вільному місці робочого столу.

2. Вибрати „Свойства”.

3. Вибрати закладку „Фон”, („Заставка”).

4. Змінити фон (заставку).

Практичні завдання 2

1. Змініть фон робочого столу.

2. Створіть на робочому столі папки „Atlem”, „Моя папка”, „Папка”.

3. Відкрийте папку „Мои документы”.

4. Перемістіть в папку „Мои документы” папку „Atlem”.

5. Копіюйте в папку „Мои документы” папки „Моя папка” та „Папка”.

6. Продивіться у папки „Моя папка” властивості.

7. Перейменуйте папку „Atlem” на назву „Papka”.

8. Знайдіть файл „Formtext.txt”.

9. Створіть для нього ярлик.

10. Змініть заставку робочого столу.

11. Прогляньте властивості робочого столу.

12. Скопіюйте „Formtext.txt” в папку „Papka”.

13. Перегляньте властивості файлу „Formtext.txt”.

14. Перейменуйте скопійований файл на „Textstar.txt”.

15. Знищіть папки „Papka”, „Моя папка” та „Папка”. Знищіть ярлик для „Formtext.txt”.

16. Виключіть комп’ютер.

Л І Т Е Р А Т У Р А

1. Інформатика. Комп’ютерна техніка. Комп’ютерні технології: Підручник. 2-ге вид. / В. А. Баженов та ін. – К.: Каравела, 2007. – 640 с.

2. Литвин І.І., Конончук О.М., Дещинський Ю.Л. Інформатика: теоретичні основи і практикум. Підручник. – Львів: «Новий світ - 2000», 2004. – 304 с.

3. Л. М. Дибкова Інформатика і комп’ютерна техніка. – К.: Академвидав, 2005. – 415 с

4. Тхір І.Л., галушка В.П., Юзьків А.В. Посібник користувача ПК. Тернопіль: СМП «Астон», 2003. – 718 с

5. О.В. Перебийніс. Операційна система Windows – 95 (Методичні рекомендації). Полтава ПДСІ, 1999. – 39 с.

6. Інформатика / І. Т. Зарецька, А. М. Гурій, О. Ю. Соколов. – К.: Форум, 2004. – Ч. 1. – 392 с.

 

 



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Відмірювання речовин краплями | Зображення в процесорі WORD
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 583 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если президенты не могут делать этого со своими женами, они делают это со своими странами © Иосиф Бродский
==> читать все изречения...

2517 - | 2393 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.