Пожежа - неконтрольоване горіння поза спеціальним вогнищем, що розповсюджується у часі і просторі.
Пожежна безпека на підприємствах є невід’ємною частиною виробничого процесу,за якою з регламентованою імовірністю виключається можливість виникнення і розвитку пожежі та впливу на людей її небезпечних факторів, а також забезпечується захист матеріальних цінностей [4].
Запобігання пожеж і вибухів і успішна боротьба з ними забезпечуються, насамперед, пожежно-профілактичними заходами, які поділяються на організаційні, технічні, режимні та експлуатаційні [9].
Відповідно до протипожежних норм [6] всі виробництва за вибухопожежною та пожежною небезпекою поділяються на такі категорії: А, Б, В, Г, Д.
Категорія А - вибухопожежо-небезпечна; де знаходяться (обертаються)у приміщенні горючі гази (ГГ), легкозаймисті рідини (ЛЗР) з температурою спалаху не більше 28оС у такій кількості, що можуть утворювати вибухонебезпечні газопароповітряні суміші, у разі займання яких розвивається розрахунковий надлишковий тиск вибуху у приміщенні, який перевищує 5 кПа. Речовини і матеріали, здатні вибухати і горіти при взаємодії з водою, киснем повітря або один з одним, у такій кількості, що розрахунковий надлишковий тиск вибуху в приміщенні перевищує 5 кПа
Категорія Б - вибухопожежо-небезпечна; до цієї категорії відносяться: горючий пил, волокна, легкозаймисті рідини з температурою спалаху більше 28оC, горючі рідини (ГР) в такій кількості, що можуть утворювати вибухонебезпечні пилоповітряні або пароповітряні суміші, у разі займання яких розвивається розрахунковий надлишковий тиск вибуху у приміщенні, що перевищує 5 кПа.
Категорія В - пожежонебезпечна; до цієї категорії відносяться: горючі гази (ГГ), легкозаймисті, горючі і важкогорючі рідини, а також речовини та матеріали, які здатні при взаємодії з водою, киснем повітря або один з одним вибухати і горіти або тільки горіти; горючий пил і волокна, тверді горючі та важкогорючі речовини і матеріали, за умови, що приміщення, в яких вони знаходяться (обертаються), не відносяться до категорій А, Б і питома пожежна навантага для твердих і рідких легкозаймистих та горючих речовин на окремих ділянках1 площею не менше 10 м2 кожна перевищує 180 МДж/м2 2
Категорія Г, де використовуютьсянегорючі речовини і матеріали у гарячому, розпеченому або розплавленому стані, процес обробки яких супроводжується виділенням променистого тепла, іскор та полум'я; горючі гази (ГГ), рідини та тверді речовини, що спалюються або утилізуються як паливо.
Категория Д, де використовуються речовини і матеріали, що вказані вище для категорій приміщень А, Б, В (крім горючих газів) у такій кількості, що їх питома пожежна навантага для твердих і рідких горючих речовин на окремих ділянках площею не менше 10 м2 кожна не перевищує 180 МДж/м2, а також, негорючі речовини і/або матеріали в холодному стані, за умови, що приміщення, в яких знаходяться (обертаються) вищевказані речовини і матеріали, не відносяться до категорій А, Б і В.
Категорія виробництва з пожежної небезпеки в значній мірі визначає вимоги до будівлі, його конструкціям і плануванні, організацію пожежної охорони та її технічну оснащеність, вимоги до режиму та експлуатації. Тому до питання віднесення виробництва до тієї чи іншої категорії слід підходити найсерйознішим чином [9].
Комплекс заходів, спрямованих на ліквідацію пожежі, що виникла, називається пожежогасінням [4].Основою пожежогасіння є примусове припинення процесу горіння. На практиці використовують декілька способів припинення горіння, суть яких полягає у використанні вогнегасних речовин та технічних засобів. До вогнегасних належать речовини, що мають фізико-хімічні властивості, які дозволяють створювати умови для припинення горіння. Серед них найпоширенішими є вода, водяна пара, піна, інертні гази і пари, галоїдоуглеводороди, порошкові склади, пісок, пожежостійкі тканини, тощо.
Висновки
У даному розділі бакалаврської роботи розглянуто загальні питання охорони праці, такі як загальні наукові основи безпечних методів роботи, забезпечення нормальних умов для високопродуктивної праці співробітників, що запобігають виробничому травматизму, профзахворюванням, аваріям, пожежам і т.д. в виробничих приміщеннях та на робочих місцях згдно з _______________по створенню здорових та безпечних умов праці, спрямованих на збереження здоров’я і працездатності людини в процесі трудової діяльності, проведена оцінка оцінка вмісту пилу у повітрі виробничого приміщення.