Загальна мета, завдання різних досліджень, типи водотоків, водоймищ зумовлюють кількість і методи аналізів, час відбору проб природних вод. Відповідно до цього розробляють програми спостережень за гідрологічними та гідрохімічними показниками.
Програма спостережень — теоретично і експериментально ви-значена оптимальна кількість показників і послідовність досліджень, які дають змогу отримати повну і достовірну інформацію про якість води в певному місці у визначений час.
Вибір програми залежить від категорії пункту спостережень. Ці програми поділяють на обов'язкову, ско рочену-1, скорочену-2, скорочену-3.
Здійснення обов'язкової програми передбачає:
— гідрологічні спостереження: витрата води (м3/с), тобто кількість води, що протікає через живий переріз за одиницю часу, швидкість течії (м/с) при опорних вимірах витрати на водотоках або рівень води (м) на водоймищах;
— гідрохімічні спостереження: візуальні спостереження, температура (°С), колірність (градуси), прозорість (см), запах (бали), концентрація розчинених у воді газів — кисню, діоксиду вуглецю (мг/дм3, мг/л); концентрація завислих речовин (мг/дм3, мг/л); водневий показник рН; окисно-відновний показник Eh (мВ); концентрація головних йонів — хлоридних, сульфатних, гідрокарбонатних, кальцію, магнію, натрію, калію, суми йонів (мг/дм3, мг/л); хімічне споживання кисню (ХСК) (мг/дм3, мг/л); біохімічне споживання кисню за 5 діб (БСК5) (мг/дм3, мг/л); концентрація біогенних елементів — амонійних, нітритних, нітратних йонів, фосфатів, загального заліза, кремнію (мг/дм3, мг/л); концентрація поширених забруднюючих речовин — нафтопродуктів, синтетичних поверхнево активних речовин (СПАР), летючих фенолів, пестицидів і з'єднань металів (мг/дм3, мг/л).
За програмою скорочена-1 виконують:
— гідрологічні спостереження: витрата води (м3/с) на водотоках або рівень води (м) на водоймищах;
— гідрохімічні спостереження: візуальні спостереження, температура (°С), концентрація розчиненого кисню (мг/дм3, мг/л), питома електропровідність (См/см).
Виконання програми скорочена-2 передбачає:
— гідрологічні спостереження: витрата води (м3/с) на водотоках або рівень води (м) на водоймищах;
— гідрохімічні спостереження: візуальні спостереження, температура (°С), водневий показник рН, питома електропровідність (См/см), концентрація завислих речовин (мг/дм3, мг/л), БСК5 (МГ/ДМ3, МГ/Л); концентрація двох-трьох забруднюючих речовин, основних для води в даному пункті (мг/дм3, мг/л).
При здійснені програми скорочена-3 проводять:
— гідрологічні спостереження: витрата води (м3/с), швидкість течії (м/с) при опорних вимірах витрати на водотоках або рівень води (м) на водоймищах;
— гідрохімічні спостереження: візуальні спостереження, температура (°С), концентрація завислих речовин (мг/дм3, мг/л); водневий показник рН; концентрація розчиненого кисню (мг/дм3, мг/л); ХСК (мг/дм3, мг/л); БСК5 (мг/дм3, мг/л); концентрація речовин, що забруднюють воду в пункті спостережень (мг/дм3, мг/л).
До основних показників, що зумовлюють швидкість процесу самоочищення водного середовища, належать: температура (°С), водневий показник рН, концентрація розчиненого кисню (мг/дм3, мг/л), вміст органічних речовин (мг/дм3, мг/л). Контролювання цих показників передбачено всіма програмами.
Температура водного середовища є основним регулятором природних процесів у воді. Вона впливає на швидкість хімічних реакцій, функції білків всередині і між фізіологічними системами та органами тварин, тому її вимірювання обов'язкове.
Показник рН визначають як від'ємний логарифм концентрації йонів водню. З його значенням пов'язаний фотосинтез у воді та багато хімічних і фізичних процесів. З'ясування електропровідності дає змогу оцінити концентрації деяких електролітів або загальних розчинених твердих частинок.
Обсяг концентрації розчиненого кисню є важливим показником, оскільки цей газ виконує основну роль при процесах обміну речовин в живих організмах, а також при утворенні та розчиненні вапна, гнитті органічних речовин.
Концентрація органічних речовин характеризує перебіг хімічних та біологічних процесів у воді.
У пунктах першої категорії проводять спостереження щоденно за програмою скороченою-1 в першому створі після скиду стічних вод. Крім того, в цьому створі щоденно відбирають проби об'ємом не менше 5 л, які зберігають протягом 5 діб на випадок надзвичайних ситуацій (загибель риби, аварійні викиди). На цих пунктах спостереження проводять відбір проб щодекадно за програмою скорочена-2, щомісячно за програмою скорочена-3, протягом основних фаз водного режиму — за обов'язковою програмою.
У пунктах другої категорії візуальні спостереження проводять щоденно, щодекадно — за програмою скорочена (1), щомісячно — за програмою скорочена-3, в основні фази водного режиму — за обов'язковою програмою.
У пунктах третьої категорії спостереження проводяться щомісячно за програмою скорочена-3, протягом основних фаз водного режиму — за обов'язковою програмою.
У пунктах четвертої категорії спостереження проводяться в основні фази водного режиму за обов'язковою програмою.
Програми спостережень були розроблені для визначення якісного стану поверхневих вод на основі вимірювання певних параметрів якості води у контрольних створах і проведення її фізико-хімічного аналізу. Якість води оцінюють через порівняння гідрохімічних показників, визначених у пункті спостережень, зі встановленими нормами якості води. На основі отриманих даних можна визначити рівень забрудненості водного об'єкта і придатність води для використання.