Повноцінне використання аграрного потенціалу України як ресурсу міжнародної конкурентоспроможності вимагає завершення підготовчого етапу формування ринку землі у напрямі встановлення та оформлення прав власності на землю, створення механізмів захисту прав власників при оренді та продажу земель, створення системи важелів впливу держави на ринковий обіг земель, та ефективність використання сільськогосподарських угідь їх власниками в межах цільового призначення земельної ділянки. Відповідні заходи щодо модернізації нормативно-правової та інституційної сфер має бути реалізовано протягом 2011 – першої половини 2012 рр., що дозволить забезпечити скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення з 1 січня 2013 року.
Світова продовольча криза. Погляд з України"
У період з 1 по 10 лютого 2011 року компанією Research & Branding Group було проведено дослідження громадської думки населення України відносно загроз, пов'язаних зі світовою продовольчою кризою. Збір інформації проводився методом особистого інтерв'ю в 24-х областях України і АР Крим. Респонденти відбиралися за квотною вибіркою, що репрезентує доросле населення країни за місцем проживання (область), статтю і віком. Об'єм вибіркової сукупності склав 2078 осіб. Очікувана середня помилка вибірки складає +-2,2%. Дані у відсотках
• На сьогодні половина жителів України (51%) бояться, що може наступити світова продовольча криза, і вважають, що він погрожує Україні (50%).
• У регіональному розрізі страх перед можливим настанням світової продовольчої кризи більш проявлений на Заході України (64%), ніж у Центрі (46%) і на Південному Сході (48%) країни.
• Більш Реальною загрозу глобальної продовольчої кризи для України вважають жителі західних областей (62%).
ОЦІНКА УКРАЇНЦЯМИ ПОГРОЗ СВІТОВОЇ ПРОДОВОЛЬЧОЇ КРИЗИ, % до опитаних
• Основними можливими причинами виникнення світової продовольчої кризи, на думку жителів України є зміни клімату і пов'язані з ними природні аномалії й катаклізми (37%), цінова політика великих світових корпорацій (32%), зростаюче нехарчове використання сільгосппродукції як сировини для виробництва біопалива (23%), зростання цін на добрива і паливо (22%).
ОСНОВНІ МОЖЛИВІ ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ СВІТОВОЇ ПРОДОВОЛЬЧОЇ КРИЗИ (декілька відповідей), % до опитаних
• У більшості українців "продовольча криза" асоціюється зі зростанням цін на основні продукти харчування (73%), а також з явищами, що провокують зростання цін: дефіцитом (25%) і ажіотажним попитом на основні продукти харчування (18%), перебоями з продовольчим постачанням (13%).
• Найбільш ймовірними проявами продовольчої кризи в Україні більшість респондентів вважають зростання цін на основні продукти харчування (80%), ажіотажний попит (22%) і дефіцит (20%) основних продуктів харчування.
ЩО ДЛЯ УКРАЇНЦІВ ОЗНАЧАЄ "ПРОДОВОЛЬЧА КРИЗА" (декілька відповідей), % до опитаних
ЯКИЙ З ПРОЯВІВ ПРОДОВОЛЬЧОЇ КРИЗИ НАЙБІЛЬШ ЙМОВІРНИЙ В УКРАЇНІ(декілька відповідей), % до опитаних
• У разі істотного зростання цін на звичні продукти харчування для українців характерні наступні моделі поведінки: максимальне забезпечення продовольством власного виробництва (30%), повний (27%) або частковий (22%) перехід на дешевші продукти харчування, збереження структури споживання при одночасному скороченні обсягів (20%).
• Не дивлячись на те, що українці серйозно сприймають загрозу продовольчої кризи, на сьогодні більшість жтителей країни (69%) не роблять запасів продуктів про чорний день".
МОДЕЛІ ПОВЕДІНКИ УКРАЇНЦІВ У РАЗІ, ЯКЩО ЦІНИ НА ЗВИЧНІ ДЛЯ НИХ ПРОДУКТИ ХАРЧУВАННЯ ІСТОТНО ВИРОСТУТЬ (декілька відповідей), % до опитаних